CampingPublicystyka

Camping #15 – “Łowca Śmierci” (1983)

Marta Górna

Powstały cztery części Łowcy śmierci. Każda kolejna coraz bardziej zmierza w stronę soft-porno, oddalając się od inspiracji Rogera CormanaConana Barbarzyńcy.

Łowca śmierci to pierwszy z dziewięciu filmów, które cesarz złego kina, Roger Corman, wyprodukował do spółki z Argentyńczykami. Lata 80. sprzyjały tego typu ryzykownym przedsięwzięciom, bo w 1982 roku kina przy pomocy miecza i futrzanych gatek podbił Conan z twarzą Arnolda Schwarzeneggera. Łowca śmierci powstał rok później, na fali zainteresowania publiczności surowym fantasy z barbarzyńcami w tle.

Kadr z filmu “Łowca Śmierci”

Łowca śmierci kosztował niespełna 500 tys. dolarów i – co było dość zaskakujące – osiągnął niezły wynik kasowy. Przyniósł producentom prawie 12 milionów dolarów zysku. Nic więc dziwnego, że w przeciągu dekady powstały jeszcze cztery części tego rarytasu, który docenić mogą jedynie wielbiciele nagich kobiecych biustów i taniego fantasy. Film powstał w nieco ponad miesiąc, a to daje wam pojęcie, czego dokładnie się po nim spodziewać.

W skrócie: Łowca śmierci opowiada o nieustraszonym wojowniku…Łowcy śmierci, który dostaje od starej wiedźmy klasyczne zadanie. Musi zebrać trzy artefakty, które połączone dają właścicielowi niezwykłą moc. Pierwszy zdobywa bez większego trudu, ale pozostałe dwa wiążą się z udziałem w turnieju organizowanym przez złego czarnoksiężnika. Przy okazji Łowca śmierci uratuje księżniczkę, napotka na swojej drodze piękną wojowniczkę, która nie oszczędzała na lakierze do włosów, stoczy kilkanaście kiepsko sfilmowanych pojedynków i wywoła w widzu tęsknotę za Conanem, który miał jednak pewną filozoficzną głębię. I wiele innych zalet.

Przeczytaj również:  Wydarzyło się 11 marca [ESEJ]
Kadr z filmu “Łowca Śmierci”

Łowca śmierci to film kiepsko zrealizowany, wyraźnie tani i beznadziejnie zagrany. Grający tytułowego bohatera Rick Hill zabawnie wygląda w peruce, a w latach 80. wystąpił w jeszcze jednym klonie Conana Barbarzyńcy, przeraźliwie złej Królowej wojowników, aktorską karierę zakończył za to w 2002 roku i z tego co można wyczytać na IMDB – stał się bestsellerowym autorem pisząc do spółki z osławionym Pete’em Rose’em autobiografię tego baseballisty.

Zobacz również: Camping #14 – “Lisztomania”

Łowca śmierci odpalił też karierę Lany Clarkson, która w latach 80. szybko stała się postacią kultową dzięki rolom w dwóch częściach Królowej barbarzyńców, a u boku Hilla grała występującą niemal topless wojowniczkę, czym zaskarbiła sobie sympatię widzów. Jej kariera nigdy jednak nie nabrała rozpędu, a sama Clarkson zginęła tragicznie w wieku 40 lat. W 2003 roku została zamordowana przez zazdrosnego producenta muzycznego, Phila Spectora, który został skazany na więzienie w 2009 roku.

Kadr z filmu “Łowca Śmierci”

Oprócz Clarkson, na ekranie zobaczycie też Barbi Benton, ukochaną Hugh Hefnera, która w latach 70. była nie tylko jego ulubienicą, ale też modelką i odnoszącą pewne sukcesy piosenkarką.

Łowcę śmierci wyreżyserował James Sbardellati, który oprócz tego filmu na koncie ma jeszcze Na celowniku z Vanessą Williams, a znacznie lepiej radził sobie jako producent – wyprodukował m.in. Uwikłanego i Rękę boga. Jako reżyser Łowcy śmierci postanowił skryć się pod pseudonimem “John Watson” i naprawdę nietrudno wydedukować, dlaczego.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.