Advertisement
Aktualności

Film dokumentalny o Taylor Swift już od 31 stycznia na Netflixie. Ale najpierw “Miss Americana” otworzy Festiwal w Sundance

Szymon Pietrzak
fot. materiały prasowe / Netflix

“Miss Americana to szczery do bólu dokument o Taylor Swift – autorce piosenek i artystce, ale przede wszystkim kobiecie wykorzystującej pełnię możliwości swojego głosu.” – mówi nam opis filmu o jednej z najbardziej kultowych artystek naszych czasów, który już 23 stycznia otworzy prestiżowy Festiwal w Sundance, a niewiele później, bo 31 stycznia, trafi na nasze ekrany za sprawą Netflixa. 

Twórcy obiecują, że szczególnie uważnie przyjrzeli się momentowi, w którym 31-letnia artystka zrozumiała, że jej głos ma prawdziwą moc. Nie tylko jako kompozytorka i piosenkarka, ale przede wszystkim jako kobieta. Tay zaangażowała się, również poprzez swoją muzykę, politycznie i społecznie. Zaczęła zrywać ze stereotypem “dobrej dziewczyny” i coraz częściej zaczęła grać według ostrych zasad showbiznesu, stając się ikoną i symbolem.

Kontrowersje

Taylor zapowiedziała powstanie dokumentu jeszcze w listopadzie zeszłego roku, tuż przed planowanym występem podczas American Music Awards, gdzie miała wystąpić wykonując mieszankę swoich hitów sprzed lat. Została jednak wtedy zablokowana przez Scootera Braun, managera muzycznego, który swego czasu kupił dawną wytwórnię, dla której nagrywała Swift, Big Machine Records.

Kupując wytwórnię, Braun stał się właścicielem starszych hitów Taylor Swift. Taylor poinformowała o tym na swoim Twitterze, co spotkało się żywą reakcją jej fanów. Braun odpowiedział jej za pośrednictwem Instagrama, prosząc ją o zatrzymanie fali nienawiści, jaką wywołała jej wypowiedź. Wyznał, że jego żona otrzymała telefoniczne pogróżki, w których grożono śmiercią zarówno jej oraz dzieciom. Ostatecznie zezwolił na wykorzystanie wszystkich potrzebnych materiałów, zarówno podczas koncertu, jak i w filmie Netflixa.

Przeczytaj również:  Sami przeciw wszystkim. Podsumowujemy konkurs główny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Festiwal w Sundance to największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA. Jego nazwa pochodzi od postaci Redforda z filmu “Butch Cassidy and the Sundance Kid” z 1969 roku George’a w reżyserii Roya Hilla. Impreza odbywa się od 1978 w Park City i w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah, którego właścicielem jest Redford.  Wielu niezależnych filmowców tam właśnie zostało zauważonych po raz pierwszy – przywołać tu należy nazwiska takie jak bracia Coen, Kevin Smith, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino czy Jim Jarmusch.

Reżyserką Miss Americana jest laureatka nagrody Emmy, Lana Wilson. Poniżej znajdziecie link do filmu, plakat i zwiastun. 

Screen ze strony Netflixa. Kliknij na obrazek aby przejść na podstronę produkcji.

 

Miss Americana poster
Plakat filmu / Netflix

Zwiastun możecie obejrzeć tutaj:

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.