Advertisement
Publicystyka

“Gra o tron”: Najważniejsze informacje z 7. SEZONU, czyli powtórka przed FINAŁEM

Szymon Pietrzak
Gra o tron

Jeśli czytasz ten artykuł to bardzo możliwe, że twoje plany ponownego obejrzenia poprzedniego sezonu Gry o tron nie wypaliły. I nie ma w tym żadnego powodu do wstydu – czasu przecież zawsze brakuje, a pozycji do oglądania przybywa. Nie da się jednak ukryć, że przed nadchodzącym finałowym sezonem należy dla własnego dobra i przyjemności z oglądania przypomnieć sobie i odświeżyć imiona, nazwiska, rody, romanse, sojusze, konflikty, spiski i zdrady.  Przecież od końca ostatniego sezonu minęły już prawie dwa lata! Jeśli więc nie możesz sobie przypomnieć przed kim uklęknął Jon, albo kogo zabiła Arya – zapraszamy do tekstu i mamy nadzieję, że po jego lekturze wszystko znów stanie się jasne i klarowne. Tak abyście 15 kwietnia usiedli przed ekranami przygotowani, pełni napięcia i ekscytacji. Zaczynajmy!


ODCINEK 1, “Smocza Skała

Arya truje i morduje z zimną krwią każdego odpowiedzialnego za „Krwawe GodyFreyaCersei wysyła kruka, w którym nakazuje Jonowi, by przyrzekł jej swoją lojalność lub będzie zmuszony stawić czoła jej gniewowi, po czym odrzuca propozycję małżeństwa od Eurona Greyjoya, który oferuje użycie swojej Żelaznej Floty. Sandor Clegane (Ogar) podczas podróży na Północ wraz z Bractwem bez Chorągwi (Beric Dondarion i Thoros) patrząc na ognisko doznaje wizji. W płomieniach dostrzega mur, zamek przy morzu, górę wyglądającą jak grot strzały oraz maszerującą armię martwych. Szkolący się w Cytadeli na Maestera Samwell Tarly, dowiaduje się, że tytułowa „Smocza Skała”, oryginalnie siedziba Targaryenów w Westeros, została zbudowana na złożu Smoczego Szkła, jednego z niewielu materiałów, pozwalającego zabić Białych Wędrowców. W Cytadeli znajduje się również Sir Jorah Mormont, leczony przez Sama ze śmiertelnej „Szarej Łuszczycy”.

Tymczasem na Smoczą Skałę przybywa Daenerys wraz z Tyrionem, swoimi smokami i resztą doradców. Wchodząc do zamku, mijają sztandary Stannisa Baratheona. To pierwsze zetknięcie Daenerys z jej ojczystą ziemią, po tym jak jeszcze jako małe dziecko musiała z niej uciekać przed gniewem Roberta Baratheona. Po przestudiowaniu dawnych planów StannisaMatka Smoków wraz ze swoim namiestnikiem rozpoczynają przygotowania do ponownego podboju Westeros

Gra o tron


ODCINEK 2, „Zrodzona w Burzy

Na Smoczą Skałę przybywa Melisandre i opowiada Daenerys o tym jak Jon Snow zjednoczył ludzi z Północy i dzikich zza Muru, stając się Królem Północy. Czerwona Kapłanka zaleca, aby Daenerys spotkała się z Jonem, a Tyrion przekonuje, że byłby on dobrym sojusznikiem, z czym Matka Smoków się zgadza i zleca zaproszenie Jona Snow na Smoczą Skałę, gdzie miałby zgiąć przed nią kolano. Dany nakazuje także swoim siłom otoczyć Królewską Przystań. W noc przed wyjazdem Szary Robak wyznaje swoją miłość do Missandei, a ich uczucie wybucha namiętnością. Pomimo sprzeciwu Sansy i innych ludzi Północy, Jon wyrusza, by spotkać się z Daenerys.

W Cytadeli Samwell Tarly próbuje ryzykownego zabiegu, który się powodzi i wylecza Joraha Mormonta z Szarej Łuszczycy. Yara wraz z Theonem płyną wraz z Ellarią Sand i Żmijowymy Bękarcicami po dornijskie wojsko. Atakuje ich Żelazna Flota Eurona Greyjoya. Do walki włącza się sam Euron, zabijając bękarcice ich własnymi broniami, a Ellarię bierze w niewolę. Dochodzi też do walki między Yarą, a jej stryjem. Euronowi udaje się schwytać bratanicę i gdy czeka na ruch ze strony Theona, ten drugi nagle przypomina sobie męki, które przeżył będąc w niewoli Ramsaya Boltona, po czym wyskakuje za burtę ratując własne życie.

Arya Stark spotyka Gorącą Bułkę w karczmie. Chłopak opowiada jej, jak Jon Snow odzyskał jej dom, Winterfell, z rąk Boltonów. Dziewczyna decyduje się wyruszyć na Północ, po drodze spotykając watahę wilków. Okazuje się, że watahą przewodzi jej dawny wilkor, Nymeria. Jej niegdysiejsza kompanka odchodzi, mimo prośby Aryi, żeby wyruszyła z nią w podróż do domu.

Gra o tron


ODCINEK 3, „Sprawiedliwość Królowej

Jon i Sir Davos przybywają na Smoczą Skałę, gdzie spotykają się z Tyrionem, Missandei, Daenerys i jej smokami. Snow nie zgina kolana, ale podkreśla, że Nocny Król i Biali Wędrowcy stanowią poważne zagrożenie dla całego świata. Po powrocie Eurona do Królewskiej Przystani, Cersei mści się, zabijając córkę Ellarii w ten sam sposób, w jaki Ellaria zabiła Myrcellę. Siły Daenerys zajmują siedzibę rodu Lannisterów, Casterly Rock (odcinając Cersei od posiłków oraz niszcząc morale zachodnich wojsk), ale Lannisterowie zajmują siedzibę rodu Tyrell, Wysogród. Jaime ma za zadanie zabić Lady Olennę – zanim jednak Królowa Cierni umrze od trucizny, instruuje go, by powiedział Cersei, że to ona zaaranżowała śmierć Joffreya. Bran i Meera przybywają do Winterfell. Całkowicie uzdrowiony Jorah planuje wrócić do Daenerys.

Przeczytaj również:  Polecamy, co obejrzeć na edycji online MFF Nowe Horyzonty 2022

Gra o tron


ODCINEK 4, „Łupy wojenne

Arya wraca do Winterfell, gdzie spotyka się z Sansą i Branem. Ich rodzinna posiadłość obecnie jest w rękach Sansy, po tym jak opuścił ją Jon, który jest coraz bliżej przekonania Daenerys, by uznała armię Nocnego Króla za jej największe i priorytetowe zagrożenie. W Winterfell Littlefinger próbuje w rozmowie z Branem pewnych znanych jemu manipulacji, ale chłopak wykorzystuje swoje zdolności i odpowiada mu, że „chaos jest drabiną”. Littlefinger jest wyraźnie zmieszany, bowiem powiedział to lata temu do Varysa, kiedy byli sami w sali tronowej w Czerwonej Twierdzy, więc Bran nie miał prawa o tym wiedzieć.

Theon Greyjoy zjawia się na Smoczej Skale, prosząc Dany o pomoc w odbiciu jego siostry. Matki Smoków na wyspie jednak nie zastaje. Podczas gdy armia Lannisterów opuszcza Wysogród, z powozami pełnymi złupionego złota, na niebie pojawia się Daenerys na swoim smoku, paląc zupełnie wszystko w zasięgu wzroku. Jest to pierwsze starcie armii w Westeros ze smokiem od półtorej wieku. Armia Lannisterów jest jednak minimalnie przygotowana – dzięki skonstruowanemu przez Maestera Qyburna skorpionowi udaje się im trafić Drogona w ramię. W czasie, gdy smok próbuje się pozbierać, Jaime skuszony wizją zakończenia wojny w pojedynkę, decyduje się na samotną szarżę na Matkę Smoków. Drogon jednak zasłania Daenerys paszczą i gdy już ma spalić Królobójcę, w ostatniej chwili ratuje go Bronn, spychając rycerza z konia, po czym obaj lądują w wodzie.

Gra o tron


ODCINEK 5, „Wschodnia Strażnica

Z jeńców wojennych Daenerys tylko Randall i Dickon Tarly odmawiają jej przysięgi wierności, więc Matka Smoków każe Drogonowi ich spalić. Wracając na Smoczą Skałę, Dany z radością wita Joraha z powrotem w służbie. Kiedy Arcymaester nie traktuje poważnie kruka Brana o zagrożeniu Białymi Wędrowcami, Sam opuszcza Cytadelę z Gilly i dzieckiem. (Przedtem jednak Gilly natrafia na dowody, jakoby Rhaegar Targaryen unieważnił swoje małżeństwo. To wielka sprawa.) Jon, Daenerys i reszta dochodzą do przykrego wniosku, że potrzebują Cersei na swojej stronie, aby walczyć z Nocnym Królem. Planują więc wyruszyć za Mur, złapać upiora i dostarczyć go do Królewskiej Przystani, aby królowa mogła się przekonać o zagrożeniu na własne oczy.

Sir Davos udaje się do Zapchlonego Tyłka w Królewskiej Przystani, gdzie spotyka Gendry’ego, nieślubnego syna Roberta Baratheona. Cebulowy Rycerz zabiera potomka Baratheona ze sobą na Smoczą Skałę. Jaime przekazuje Cersei, że to nie ich brat Tyrion zabił Joffreya, oraz że Daenerys i Jon chcą się z nią spotkać, by pokazać jej dowód na istnienie niebezpieczeństwa zza Muru. Warunki ewentualnego zawieszenia broni przedyskutowali Bronn wraz z Tyrionem na tajnym spotkaniu. Cersei zastanawia się nad tym, ale w trakcie rozmowy zmienia temat i okazuje się, że jest w ciąży z kolejnym dzieckiem Jaimego. We Wschodniej Strażnicy spotykają się Jon, Jorah, Tormund, Gendry, Sandor, Beric, Thoros oraz kilku dzikich by wyruszyć w niebezpieczną podróż ku armii Białych Wędrowców i przynieść jednego z nieumarłych ze sobą. W Wintefell Arya śledzi poczynania Littlefingera, który spiskuje i knuje tak, aby skłócić ze sobą siostry Starkówny. Wszystko wskazuje na to, że się mu, póki co, udaje.


ODCINEK 6, „Za Murem

Za murem grupie Jona udaje się złapać jednego z upiorów, kończą oni jednak oblężeni przez armię nieumarłych. Udaje im się uniknąć otwartej konfrontacji, choć na skutek odniesionych ran ginie Thoros z Myr. W Winterfell siostry Stark wpadają w coraz to większe konflikty. Spiski Littlefingera odnoszą coraz to większe sukcesy, tak że dziewczyny oskarżają się nawzajem o zdrady. Littlefinger przekonuje Sansę, aby przejęła przywództwo i oddaliła Brienne. Sansa odkrywa torbę z twarzami Aryi, siostra ją na tym przyłapuje i zaczyna opowiadać o Ludziach Bez Twarzy z Braavos i o tym, że teraz może być kim chce. Po kolejnej kłótni i groźbach Aryi w stronę Sansy, młodsza siostra zostawia starszą wraz ze sztyletem Littlefingera.

Na Smoczej Skale Tyrion mówi Daenerys, że Jon jest nią oczarowany, ale Dany jasno daje do zrozumienia, iż Jon nie jest w jej typie. Po tym jak Gendry wysyła kruka informującego Daenerys o ich kiepskim położeniu, Dany wsiada na grzbiet Viseriona i pędzi, by ocalić grupę Jona. Udaje jej się zdążyć na czas, ale podczas akcji ratunkowej Nocny Król uderza Viseriona śmiertelnym pociskiem. Jon rusza do samobójczego ataku naprzeciw nieumarłej hordzie, ale zostaje uratowany przez swojego wuja Benjena, który pojawia się znikąd i staje przeciwko armii tak, aby Jon mógł uciec. Daenerys po tym jak straciła jednego ze swoich smoków, zaczyna w pełni wierzyć w zagrożenie Nocnego Króla. Jon obiecuje jej lojalność, nazywając ją „moją królową”. Gdzieś za murem Biali Wędrowcy wyciągają zwłoki Viseriona z jeziora i widzimy, jak bestia zmienia wzrok na błękitny, stając się jednym z nich.

Przeczytaj również:  "Metal Hurlant" - 1975-1985: Nowe oblicza wyobraźni [RECENZJA]

Gra o tron


ODCINEK 7, „Smok i Wilk

Daenerys, Jon i Tyrion wraz z załogą płyną do Królewskiej Przystani na spotkanie z Cersei w miejscu zwanym Smoczą Jamą. Na samo spotkanie Daenerys przybywa spóźniona, na smoku, prezentując swoją potęgę przed zebranymi osobami. Cersei początkowo nie jest skłonna zgodzić się na zawieszenie broni, mimo iż upiór (i to, jak trudno jest go zabić) zdecydowanie zrobił na niej wrażenie. Stawia warunek, że dołączy do walki z siłami zza Muru, tylko jeśli Jon przysięgnie nie mieszać się po wszystkim w konflikt między nią, a Daenerys. Snow jednak odmawia, mówiąc, że już poprzysiągł swoją lojalność Matce Smoków.

Cersei początkowo opuszcza spotkanie, ale w końcu decyduje, że jej armie dołączą do walki z siłami Nocnego Króla. Tyrion orientuje się, że jego siostra jest w ciąży. Później Cersei zdradza Jaimiemu, że kłamała i nie planuje wysłać swoich ludzi na Północ, a Euron zamierza przynieść najemników Złotej Kompanii z Essos, aby wzmocnić jej szeregi i przeczekać wojnę z armią zza Muru, tak aby później zmierzyć się z osłabionymi pozostałościami armii jej wrogów. Oburzony Jaime odchodzi, by dołączyć do strony Jona i Daenerys.

W Winterfell Littlefinger próbuje przekonać Sansę, że Arya planuje ją zabić, aby zostać Lady Winterfell, ale Sansa zdaje sobie sprawę, że to on knuje w celu zdobycia władzy. To, wraz z jego wieloma innymi zbrodniami na przestrzeni lat, przynosi mu wyrok śmierci, który wykonuje Arya. Okazuje się, że siostry od początku knuły wspólnie przeciwko Littlefingerowi. Dzięki wszechwiedzącym mocom Brana (i pewnym podpowiedziom Sama) dowiadujemy się, że Jon jest prawowitym synem Rhaegara Targaryena, Aegonem, i jest dziedzicem Żelaznego Tronu. Na łodzi płynącej na Północ Jon i Daenerys uprawiają seks. Bran ma wizję, w której Nocny Król na grzbiecie Viseriona niszczy wschodnią część Muru. Tysiące potworów dostaje się na jego południową część, a Nocny Król przelatuje tuż nad nimi, prowadząc swoją armię…

Zobacz również: „Templariusze” – Otwarcie 2. sezonu – „God’s Executioners” [RECENZJA]

Gra o tron


A, no i prawie zapomnielibyśmy o czymś, co nie do końca rozumiemy, czyli napotkany przez Aryę podczas podróży Ed Sheeran w lesie. Choć może nie powinniśmy wam tego przypominać…

Gra o tron Ed Sheeran


Premiera finałowego sezonu już 15 kwietnia na HBO!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.