Advertisement
AktualnościTEMAT MIESIĄCA 02/20

Joshua Wong nawołuje do bojkotu Berlinale. Festiwal odpowiada: “Zarzuty cenzury są bezpodstawne”

Szymon Pietrzak
Działacz na rzecz demokracji w Hongkongu, Joshua Wong, twierdzi, że Berlinale odrzuciło film reżysera Ai Weiwei z powodów politycznych. Zarząd festiwalu nazywa stawiane zarzuty “bezpodstawnymi”.

–> Przeczytaj: O co chodzi w trwających w Hongkongu od czerwca protestach antyrządowych i jak sytuacja wygląda dziś?


Wong jest jednym z najsłynniejszych działaczy na rzecz demokracji w Hongkongu. Zasłynął w 2014 r. Z ruchu “parasolowego” i prowadził protesty antyrządowe w, które trwają tam od czerwca.

– “Jest dla mnie jasne, że Ai Weiwei nie został przyjęty na festiwal z powodu swojego statusu politycznego”powiedział Wong w niedzielę dla niemieckiego dziennika Die Welt. Urzędnicy Berlinale mieli nie wyjaśnić tej decyzji w wiarygodny sposób – nawet jeśli stwierdzili, że nie było to konsekwencją cenzury. Zdaniem Wonga, odrzucenie takich filmów ma zapewnić przyszłe wsparcie finansowe poprzez wyparcie wszystkich politycznych dysydentów, których Chiny nie lubią. Jego zdaniem, społeczeństwo powinno bojkotować wydarzenia, które stawiają profit ponad wartości, które społeczeństwo reprezentuje.

Dyrektor festiwalu Carlo Chatrian odpowiedział praktycznie odrazu, że Ai Weiwei postanowił pokazać swój film na innym festiwalu, zanim w ogóle Berlinale zadecydowało czy go włączyć do programu. Odrzucił także po raz kolejny zarzuty cenzury. Chodzi o film Ai Weiwei Vivos o morderstwach karteli w Meksyku.

Chatrian i Mariette Rissenbeek, którzy wspólnie prowadzą festiwal, już wcześniej zaprzeczyli ingerencji z zewnątrz w wywiadzie dla Der Spiegel. “Żaden sponsor nie może wpływać na program.” W odniesieniu do wcześniejszych zarzutów Ai Weiwei, że festiwal zbojkotował jego filmy, Chatrian powiedział, że decyzje o retrospektywach na Berlinale są podejmowane z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem i poświęcone są one historii filmu.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.