Krótki podcast o kiniePodcast

KRÓTKI PODCAST O KINIE #7: “Mój dług”

Redakcja Filmawki
Mój dług
fot. Materiały prasowe filmu "Mój dług"

8 marca minęło 28 lat od wydarzeń, które zainspirowały Krzysztofa Krauzego do nakręcenia „Długu”. W 1994 roku doprowadzeni na skraj załamania, szantażowani przez wierzyciela fikcyjnego zadłużenia dwaj mężczyźni zdecydowali się na morderstwo. Sprawa Sławomira Sikory i Artura Brylińskiego położyła się cieniem na historii lat 90., uwypuklając trawiące nasz kraj problemy społeczne i instytucjonalne – bo bohaterowie nie mogli zawierzyć swojego bezpieczeństwa państwu ani jego decydentom. W tej opowieści kryje się także narracja o systemie sprawiedliwości, więziennictwie i solidarności.

W 2005 roku Sławomir Sikora został ułaskawiony i od tamtej pory działał jako przedsiębiorca. Czuł jednak, że tę historię trzeba dokończyć. I tak się niestety stało. „Mój dług”, adaptacja jego autobiograficznej książki, została przeniesiona na ekran i skutki tego przedsięwzięcia są opłakane.

W tym odcinku “Krótkiego podcastu o kinie” przybliżymy wam sprawę z 1994 roku, omówimy film Krauzego, który przyczynił się do nagłośnienia sprawy, a w końcu zanalizujemy produkcję, której reżyserią zajęli się Bogusław Job (producent „Na układy nie ma rady”) oraz Denis Delić („Dywizjon 303. Historia prawdziwa”). Nie zabraknie też kontekstów: kina o polskim więziennictwie, złotego okresu aktorskiego Andrzeja Chyry czy szkodliwej działalności Sikory w internecie.


➡︎ “Krótki podcast o kinie” – nowy, cotygodniowy podcast Filmawki, w którym Maciej Kędziora i Kamil Walczak będą omawiali najważniejsze premiery. Założenia są proste – filmowe nowości, spoilerowe oraz kontekstowe omówienia, a także wymienność – raz premiera rodzima, a raz zagraniczna. Za produkcje odpowiadają Szymon Pietrzak i Maja Głogowska.

Przeczytaj również:  „Kaczki. Dwa lata na piaskach" – ciężkie słowa o trudnej przeszłości [RECENZJA]

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– M. Piepiórka, „Dług na kredyt”, Filmweb
– M. Piepiórka, Kredyt i Max Weber, czyli po dwóch stronach długu, [w:] idem, Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej, Ossolineum, Wrocław 2019.
– I. Stokfiszewski, Dług Krzysztofa Krauzego, czyli etyka długu i etyka Długu, [w:] Kino polskie 1989–2009. Historia krytyczna, red. A. Wiśniewska, P. Marecki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.

Wywiady z Sławomirem Sikorą:

Polityka
–  Wprost 
Gazeta.pl 


Podcast jest dostępny na SpotifyApple Podcasts. Zachęcamy do kliknięcia “follow” oraz do wystawienia pięciu gwiazdek, ponieważ pozwala to podcastowi piąć się do góry w rankingach! 
Odcinek można odsłuchać również bezpośrednio na naszej stronie:
Filmawka
Filmawka
KRÓTKI PODCAST O KINIE #7: "Mój dług"
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.