KomiksKulturaPublicystykaZestawienia

Na hamaku z komiksem, czyli 10 najciekawszych komiksowych premier czerwca [ZESTAWIENIE]

Redakcja Filmawki
Komiks Premiery Czerwiec 2020
Plansze z premier komiksowych w czerwcu fot. Materiały prasowe

Po wstrząsie, który zafundował każdej branży Covid-19, czerwiec wydaje się miesiącem, w trakcie którego wszystko powoli wraca do życia. Kina powoli się otwierają, można już pójść na spacer bez maseczki, czy zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji. Powiew świeżości czuć też od strony wydawnictw komiksowych, które wprowadzają na rynek masę fantastycznych tytułów, a nasza redakcja wybrała spośród nich 10 takich, wśród których bez wątpienia znajdziecie coś dla siebie!

Niezależnie od tego, czy wybierzecie odpoczynek na hamaku, kanapie, czy też będziecie sobie jedynie wydzielali czas wolny w trakcie nauki do egzaminów, zachęcamy Was, żebyście zanurzyli się w świat obrazkowych historii. Zaczynamy!

1. “Słuchajcie Dziewczyny!”
Premiera: 3 czerwca, Wydawnictwo Marginesy

Katja Klengel Słuchajcie Dziewczyny! Marginesy
Plansza z komiksu Słuchajcie Dziewczyny! fot. Marginesy

Słuchajcie Dziewczyny! to autobiograficzny komiks autorstwa Katji Klengel o słodkim oryginalnym tytule Girlsplaining (do you see what she did there?). Autorka, posługując się swoimi doświadczeniami, opisuje, przez co kobiety przechodzą od wczesnych lat. Od podziału zabawek na chłopięce i dziewczęce, problemy z włosami na ciele, historię pisaną przez mężczyzn, kończąc na pierwszych seksualnych przygodach, które wcale nie są takie, jak nam się wpaja. Katja w humorystyczny i przystępny dla czytelnika sposób pokazuje, że kobiety nie mają łatwo i przekazuje bardzo ważny komunikat: bez wzajemnego wsparcia nic nie wskóramy. I każdym czynem, nawet małym zwróceniem uwagi kolesiowi krzyczącemu za nami na ulicy, możemy zmienić naszą przyszłość.
Dla mnie pozycja obowiązkowa tego roku. (Maja Rybak)

Naszą pełną recenzję możecie znaleźć tu!

2. “Snowpiercer”
Premiera: 15 czerwca Wydawnictwo Kurc

Snowpiercer Netflix Bong Joon-ho
Plansza z komiksu fot. Materiały prasowe

Snowpiercer to komiks francuski, który z powodzeniem można zaliczyć już do klasyki. Ukazał się on po raz pierwszy w całości w 1984 roku. Historia grupy ludzi uwięzionych w pociągu w postapokaliptycznej rzeczywistości nabrała międzynarodowego rozgłosu w 2013 roku, kiedy Bong Joon-ho, tegoroczny laureat Oscara, przeniósł ją na ekran.
Prawdopodobnie właśnie to oraz fakt, że Netflix postanowił zaadaptować historię w postaci serialu, sprawiło, że polscy czytelnicy wreszcie doczekają się tłumaczenia komiksu i wydania go nad Wisłą. My z pewnością nie możemy się doczekać, żeby porównać różne spojrzenia na tę samą historię: francuskie, koreańskie i amerykańskie! (Andrzej Badek)

3. “Moon Knight (Marvel Now 2.0)”
Premiera: 3 czerwca, Wydawnictwo Egmont

Moon Knight Egmont Marvel Comics
Okładka komiksu fot. Egmont

Każdemu z nas zdarzyło się fantazjować o byciu super herosem i zwalczaniu przestępczości. Jednak fantazje te szybko kończyły się wraz z lekturą nowego komiksu, a my wracaliśmy do swojej przeciętnej rzeczywistości. Marc Spector jednak nie ma tego przywileju, bowiem wszystkie jego bohaterskie eskapady są zapewne ciężkimi urojeniami, które zaprowadziły go do szpitala dla obłąkanych. No, chyba że to wszystko szeroko zakrojony spisek, mający na celu złamanie i tak już poszatkowanej psychiki naszego Moon Knighta. Wyborny komiks Jeffa Lemire’a, którego śmiało mogę nazwać scenariopisarskim Midasem, raz za razem będzie wywracał wasze pojmowanie prawdy i fikcji. Moon Knight to świetny głos w dyskusji z tymi, którzy twierdzą, że w komiksach o superbohaterach powiedziano już wszystko. (Norbert Kaczała)

Przeczytaj również:  Nieme, a dźwięczne. Dźwięk w kinie niemym [Timeless Film Festival Warsaw 2024]

4. “Pogańskie żądze”
Premiera: 10 czerwca, Wydawnictwo Planeta Komiksów

Pogańskie żądze Kicman Sadowski Planeta Komiksów
Plansza z komiksu fot. Materiały prasowe

Nigdy nie pogardzę dobrą erotyką. Nie taką w stylu 50 Twarzy Greya czy innymi 365 Dniami. Mam nadzieję, że tą dobrą i dającą się czytać i oglądać erotykę zobaczę w Pogańskich Żądzach od PPG. Po zapowiedziach moja ciekawość została podsycona. Okładki są przepiękne. Samo usytuowanie pięciu historii, które będą się na to wydawnictwo składać, w mitach i legendach słowiańskich, celtyckich i germańskich również podziałało na korzyść antologii. Po co w kółko słuchać o Zeusie, który nie mógł utrzymać gaci na tyłku skoro my sami i reszta Europy również mamy swoje historie? Ja swoje zamówienie na Pogańskie Żądze już mam dawno złożone. A Wy? (Maja Rybak)

5. “Odyseja Hakima tom 2”
Premiera: 8 czerwca, Wydawnictwo Non Stop Comics

Odyseja Hakima Non Stop Comics Fabien Toulme
Okładka komiksu fot. Non Stop Comics

Bliski Wschód, jako jedna z kolebek cywilizacji, ma w sobie niezwykły magnetyzm. Ten wielki kocioł, w którym mieszają się przeróżne wyznania oraz formacje polityczne to od zawsze pole do popisu dla artystów; tych filmowych i komiksowych.  Komiks traktujący o wspomnianym regionie zawsze szczycił się zainteresowaniem świata – głównie za sprawą legendarnego już Persepolis Marjane Satrapi. I choć w ostatnim czasie na rynku nie brakuje pozycji osadzonych w krajach arabskich lub takich, gdzie islam ma duże wpływy, nadal mam wrażenie, że powinniśmy mówić w tym kontekście więcej. Tym bardziej nie mogę się doczekać sięgnięcia po Odyseję Hakima! (Andrzej Badek)

6. “Magowie”
Premiera: 26 czerwca, Wydawnictwo Demland

Magowie Jakub Dem Dębski Demland
plansza z komiksu fot. Demland

Jakub “Dem” Dębski po ogromnym sukcesie Raptorów uderza z kolejnym pełnowymiarowym albumem! Tym razem już 26 czerwca będziecie mogli sięgnąć po Magów. Jeśli Dema znacie, to wiecie, czego się spodziewać, a jeśli nie to… sprawdźcie sami, ponieważ na facebookowym profilu Demlandu możecie przeczytać 30 stron Magów już teraz. To najdłuższy dotychczasowy album twórcy Kuców z Bronksu i Star Trek przerobionego i trzeci w jego karierze (po wspomnianych Raportach oraz Jeżach) opowiadający jedną konkretną historię, a nie zbiór krótszych form. Zdecydowanie jedna z premier miesiąca! (Michał Skrzyński)

Przeczytaj również:  „Civil War” – Czy tak wygląda przyszłość USA?

7. “Czarne nenufary”
Premiera: 17 czerwca, Wydawnictwo Marginesy

Czarne Nenufary Marginesy
Plansza z komiksu fot. Materiały prasowe

Nie ulega wątpliwości, że Czarne nenufary, oparte o francuską powieść o tym samym tytule, to komiks bajecznie piękny. Nie jest to szczególnie zaskakujące; akcja osadzona jest w prześlicznym francuskim Giverny, które pięknem swojej przyrody inspirowało Claude’a Moneta.  Zgodnie z zapowiedzią wydawcy, łączyć ma w sobie kryminał, erotyk i lekcję historii sztuki. Jak dla mnie to wystarczy, żebym z chęcią sięgnął po tę pozycję. (Andrzej Badek)

8. “Marvel Classic, Silver Surfer – Przypowieści”
Premiera: 3 czerwca, Wydawnictwo Egmont

Silver Surfer Stan Lee Moebius Marvel
Okładka komiksu fot. Egmont

W uniwersum Marvela niewiele jest bardziej niewdzięcznych stanowisk niż bycie heroldem Galactusa – pożeracza światów. Tym bardziej, gdy jesteś osobą o duszy tak nieskazitelnej, jak Norrin Radd, czyli Srebrny Surfer. Któregoś dnia jednak trzeba powiedzieć “dość” i wyrwać się z okowów destrukcyjnego systemu. Gorzej jednak gdy ta śmiała decyzja może zostać przypłacona życiem, a Twój niegdysiejszy szef gromadzi wokół siebie kolejnych zwolenników. Więcej opowiadać nie będę, bowiem to tylko niektóre z historii, jakie dane Wam będzie poznać na łamach komiksu “Srebrny Surfer: Przypowieści”. Szereg najbardziej uznanych i rozpoznawalnych twórców w branży (wśród nich J. M. Straczynski, Stan Lee, czy sam Moebius!) zaprezentuje tu postać, która już dawno powinna wygodnie rozsiąść się w Panteonie najciekawszych bohaterów uniwersum Marvela. (Norbert Kaczała)

9. “Sabrina”
Premiera czerwiec, Wydawnictwo Kultura Gniewu

Sabrina Kultura Gniewu Nick Drnaso
Okładka komiksu fot. Materiały prasowe

Sabrina to jedyny komiks nominowany do prestiżowej, literackiej nagrody Bookera. I nie bez powodu. Minimalistyczne formalnie, ale (powoli, lecz boleśnie) chwytające za gardło dzieło Nicka Drnaso to przerażająco celny komentarz na temat rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Fake newsy, wszechobecny lęk i próby radzenia sobie z traumą są podane przez twórcę z kunsztem godnym najlepszych artystów. Komiks wybitny, który bez wątpienia powinien pojawić się na listach najlepszych pozycji wydanych w Polsce w 2020. (Paweł Kicman)

10. “Imaginarium zbiorowe”
Premiera: 8 czerwca, Wydawnictwo Mandioca

Imaginarium zbiorowe Mandicoa Wesley Rodriguez
Plansza z komiksu fot. Materiały prasowe

Dzięki rozwojowi komiksowego rynku w Polsce możemy czytać nie tylko europejską klasykę i amerykański mainstream, ale również komiksy z właściwie całego świata. W tym miesiącu wydawnictwo Mandioca uraczyło nas czymś naprawdę niezwykłym! Powstające przez 11 lat Imaginarium Zbiorowe to dzieło życia brazylijskiego artysty Wesleya Rodriguesa, grafika, ilustratora i twórcę animacji. Prawie 500 stron, na których jak w kalejdoskopie zmienia się styl, perspektywa i sposób narracji. Jeśli chcecie sprawdzić, co Imaginarium Zbiorowe ma wspólnego z jungowską nieświadomością zbiorową, to wiecie co macie zrobić! (Michał Skrzyński)

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.