PublicystykaZestawienia

Niezapomniane filmowe kurtki [ZESTAWIENIE]

Redakcja Filmawki
filmowe kurtki
"Dzikość serca", "Deerskin", "Podzięmny krąg", "Drive" / Materiały prasowe

Chociaż to gra aktorska jest niewątpliwie tym, co pozwala ożywić filmowych bohaterów, również kostiumy mają w tym niemały udział. Od ikonicznych sukienek po charakterystyczne oprawki okularów, istnieje kilka kultowych elementów garderoby, które nadały postaciom szczególny status w popkulturze i rozsławiły produkcje z ich udziałem.

Unikalnym, rozpoznawalnym atrybutem bohaterów filmów i seriali są bardzo często kurtki. Skórzane, z tkaniny, w jaskrawych lub stonowanych kolorach, nieodłącznie kojarzą się z kilkoma wyjątkowymi postaciami. Postanowiliśmy więc opowiedzieć o najbardziej pamiętnych i – oczywiście – niezwykle stylowych elementach odzieży wierzchniej w historii kina.

Pozostając w temacie zawartości szaf, zapraszamy Was do udziału w naszym kurtkowym konkursie związanym z Deerskin. Film Quentina Dupieux obejrzycie z kolei na platformach VOD, m.in. na cineman.pl.

Zajrzyjcie też do naszej recenzji Deerskin, a tymczasem prezentujemy Wam zestawienie niezapomnianych filmowych i serialowych kurtek!


“Deerskin” – Kurtka ze skóry daniela


Deerskin
fot. Kadr z filmu “Deerskin”

Jedna kurtka, by rządzić nimi wszystkimi. Takie wydaje się być motto filmu Deerskin, który Quentin Dupieux otwiera sekwencją uroczystej przysięgi, składanej przez kilka skierowanych wprost do kamery osób. Według słów przysięgi mają oni już nigdy nie nosić żadnej kurtki w swoim życiu, po czym wrzucają swoje odzienie do bagażnika samochodu. Wraz z fabułą, dowiadujemy się, że tę sekwencję kręcić Georges, bohater filmu, który po tym jak wydał 8 tysięcy euro na kurtkę ze skóry jelenia, za swój cel życiowy postawił sobie, aby to była jedyna istniejąca kurtka na świecie.

Brązową, zamszową, z frędzlami na piersi, plecach i ramionach kurtkę Georges nazywa “zabójczym stylem”. Nieważne, że odzienie okazuje się niedopasowane i zbyt krótkie, by zakryć wystającą ze spodni koszulę. Georges nie może nacieszyć się widokiem siebie w nowym ubraniu. Fascynacja pochłania go do tego stopnia, że najpierw przerywa rozmowę obcym ludziom w barze, żeby zapytać, dlaczego rozmawiają o jego kurtce, a ostatecznie posuwa się do serii zabójstw. Całe to szaleństwo dokumentowane jest przez naszego głównego bohatera, a wiara w wyjątkowość jego kurtki rośnie wprost proporcjonalnie do jego wiary we własne umiejętności reżyserskie. I trzeba przyznać, że oglądanie tego sprawia niemała przyjemność, podnosi na duchu, inspiruje i dodaje wiary we własny #ZabójczyStyl! (Szymon Pietrzak)


“Dzikość serca” – Kurtka z wężowej skóry


dzikość serca
Źródło: Materiały prasowe

Sailor Ripley, bohater kultowego już filmu Davida Lyncha, o swojej kurtce mówi, że „jest symbolem jego indywidualności i wiary w wolność jednostki”. Narzutka ze skóry węża prezentuje się tak wyjątkowo, że w istocie może wyrażać takie wartości.

Kurtka noszona przez Sailora należała oryginalnie do Nicolasa Cage’a, odtwórcy tej roli. Aktor zapytał reżysera, czy jego postać może ją nosić. David Lynch przystał na ten pomysł, dopisując do scenariusza pamiętne kwestie dotyczące tego szczególnego elementu garderoby. Po zakończeniu zdjęć Cage podarował kurtkę Laurze Dern. Ciekawe, czy odtwórczyni roli Luli nadal ma ją w swojej szafie. Miło jest myśleć, że czasem ją nosi, wyruszając w szalone podróże. (Marcelina Kulig)


“Fight Club” – Kurtka Tylera Durdena


fight club
Źródło: Materiały prasowe

Kiedy koloryt twojego życia przypomina katalog usług kamieniarskich, a jego rytm kolejne ruchy firmowego ksero, potrzebujesz czegoś, co przyciągnie twoją uwagę. Może to być chociażby produkujący mydło anarchista i dwie założone przez niego rzeczy. Po pierwsze, pewien klub, o którym nie wolno mi mówić, oraz po drugie, krwistoczerwona kurtka, która niczym neon klubu ze striptizem, tchnie w twoje życie nieco…cóż, życia. Bowiem jeśli można powiedzieć coś o Tylerze Durdenie z Fight Clubu to bez wątpienia to, że potrafi się zaprezentować. Zawadiacka twarz młodego Brada Pitta, postura sugerująca, że jak dymać to on, a nie jego, oraz liczne strupy i rany na twarzy, dopasowane pod kolor wspomnianej wcześniej kurtki. To jest właśnie koleś, który wejdzie w twoje życie z buta, da po gębie, przeleci dziewczynę, naszcza na dywan, a ty z wdzięcznością zrobisz dla niego wszystko. I choć nie sposób wykalkulować ile w tym zasługi samej charyzmy Tylera, to jestem pewien, że gdyby nie skórzana jarzeniówka, jaką na siebie narzuca, Narrator nawet nie spojrzałby w bok, siedząc w samolocie. I am Jack’s sense of style. (Norbert Kaczała)


“Buntownik bez powodu” – G9 Baracuta Jacket


buntownik bez powodu
Źródło: Materiały prasowe

Model G9, stworzony w 1937 roku, został zaprojektowany jako funkcjonalna kurtka przeciwdeszczowa dla ówczesnego angielskiego robotnika. W 1955 roku James Dean uczynił z niej symbol nonkonformizmu, gdy wcielił się w nastoletniego bohatera Jima Starka w Buntowniku bez powodu. Czerwona narzutka zyskała nieśmiertelność w popkulturze za sprawą przedwcześnie zmarłego aktora, który zdążył stać się ikoną, grając ważne role zaledwie w trzech filmach. Według jednej z historii James Dean tak bardzo polubił kurtkę noszoną na planie Buntownika bez powodu, że odmówił jej zwrotu po zakończeniu zdjęć.

G9 to ponadczasowa kurtka, którą nosili jedni z najfajniejszych mężczyzn, jacy kiedykolwiek żyli, w tym Steve McQueen. Stylowe ubranie jest również tak funkcjonalne, jak to tylko możliwe. Składa się z wodoodpornego poliestru, bawełny, oddychającej podszewki oraz klasycznego kołnierza na dwa guziki. Ma też tylny otwór wentylacyjny, który pomaga pozbyć się deszczu. Model – również w czerwonym, klasycznym wydaniu – można kupić na stronie sklepu marki Baracuta. (Marcelina Kulig)


“Supernatural” – Dean’s leather jacket


supernatural
Źródło: Materiały prasowe

Jeśli chodzi o kurtki, to długo by wybierać. Jest jednak jedna taka, która pozostała w mojej pamięci, bo widywałam ją dosyć często, odkąd zaczęła się moja przygoda z takim jednym serialem. Była ona jedną z najważniejszych rzeczy w posiadaniu jednej z głównych postaci; odziedziczona (w pewnym sensie) po zmarłym tragicznie ojcu, który był postawiony na piedestale przez swojego syna, pomimo bycia naprawdę kiepskim ojcem po śmierci żony. Bo, powiedzcie, kto normalny (nie)wychowuje swoich synów i jednocześnie spędza każdą wolną chwilę na wyszukiwaniu i zabijaniu potworów czy innych monstrów.

Tak, skórzana kurtka Deana Winchestera była nieodłączną jego częścią. Około szóstego sezonu przestała się pojawiać na ekranie. Powróciła na chwilę w sezonie siódmym, lekko odświeżona, po czym nikt jej już nigdy więcej nie widział. Myślałby kto, że taka pamiątka po ojcu nie zniknie bez echa? Otóż nie bez echa. Poniekąd. Podczas transportu na sesję promocyjną szóstego sezonu została… skradziona. Co jest dosyć częstą przypadłością różnych części garderoby z Supernatural. Podobno trencz Cassa często zostaje skradziony, ale taki płaszcz łatwo jest zastąpić. Taką kurtałkę już jednak nie. Na potrzeby siódmego sezonu została odtworzona, ale nie spodobała się twórcom, i replika poszła w odstawkę.

Sama kurtka miała przynajmniej kilka dekad, skoro należała wcześniej do Johna. Widząc tę kurtkę, od razu wiedziało się, do kogo należy. Tak samo, jak czarny Chevrolet Impala z 1969 roku, czy amulet, który Dean nosił na szyi, dopóki… A nie, to już może być spoiler dla kogoś, kto jest do tyłu z oglądaniem o kilka sezonów. Nie zmienia to jednak faktu, że skórzana kurtka Winchestera zapisała się w kanonie serialu, i do dziś wielu cosplayerów oraz fanów uważa ją za nieodłączną część Deana. W tym ja.

Śliczna była ta kurtka. Pomimo swojej prostoty, nie do podrobienia. Naprawdę, prześliczna. (Maja Rybak)


“Drive” – Satynowa bomberka


drive
Źródło: Materiały prasowe

Satynowa kurtka typu bomber to jeden z głównych trendów ostatnich lat. Na ekranach kin zasłynęła jako charakterystyczny element garderoby bohatera granego przez Ryana Goslinga w filmie Drive. Połyskująca, biało-srebrna bomberka ze skorpionem na plecach jest jedną z najwspanialszych filmowych kurtek, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Od razu przywodzi wspomnienie syntezatorowej ścieżki dźwiękowej, ulic skąpanych w blasku latarni, szybkiej jazdy oraz małomównego bohatera balansującego między byciem czujnym aniołem stróżem a miażdżącym czaszki psychopatą.

Sama kurtka była niestandardowym projektem stworzonym specjalnie na potrzeby filmu. W jednym z wywiadów projektantka kostiumów Erin Benach ujawniła, że ​​doskonalenie wyglądu narzutki trwało miesiące. W przeciwieństwie do strojów Jamesa Bonda kupowanych od wielkich modowych marek kurtka ze skorpionem nie istniała nigdy wcześniej. Obecnie można nabyć jej lepsze i gorsze repliki. (Marcelina Kulig)


„Riverdale” – The Trucker Jacket / Virgil Trucker


riverdale
Źródło: Materiały prasowe

W klasycznych komiksach spod szyldu Archie Comics Jughead nigdy nie mienił się jako naczelny fashionista Riverdale. Czerwone converse, dziwna czapka i koszulka lub golf z literą „S” były jego domeną. Dopiero gdy to komiksowe wydawnictwo weszło w nowy wiek i rozpoczęło wielkie odświeżanie swoich serii za pomocą inicjatywy „New Riverdale”, w szafie bohatera zaczęły pojawiać się ciekawe katany, bezrękawniki i wszystkie inne części ubrania, które krzyczą „buntownik”.

Gdyby tak rozłożyć szafę serialowego Jugheada z Riverdale i każdy jej element rozsypać na ziemi, wymieszać z ciuchami innych „rebelianckich” postaci znanych z teen-dram to prawdopodobnie mielibyśmy problemy z wybraniem tych, które w serialu nosi Cole Sprouse. Riverdale to serial, w którym moda to tylko powtarzanie pewnych stereotypów. Archie jako sportowiec musi nosić bejsbolówkę, Veronica jako bogaczka perły, Betty jako dobra dziewczyna swetry a Jughead przepasaną przez pas koszule w kratę, wytartą koszulkę i jedną z kilku katan.

Mimo moich, może nieco krytycznych, słów bardzo podoba mi się to, że Jughead w serialu wygląda tak, jak wygląda. Jest nie tylko inspirowany komiksową modą, ale i inspiruje komiksową modę. Kostiumografowie serialu najczęściej ubierają go w The Trucker Jacket oraz w Virgil Trucker (obie kurtki sygnowane firmą Levi’s). To sztampa, ale gdy na nie patrzę, czuję ten sarkazm, czuję pseudo-inteligenckie aforyzmy wyciągnięte z opowiadań Lovecrafta. Może dlatego sama po emisji pierwszego odcinka Riverdale licealna wersja mnie kupiła „Jugheadową” kurtkę – i to nawet w dwóch wariacjach kolorystycznych. (Maja Głogowska)


“Klub winowajców” – Jeansowa kurtka typu trucker


klub winowajców
Źródło: Materiały prasowe

Klub winowajców to jeden z tych filmów, które są kwintesencją lat 80. John Bender, grany wspaniale przez Judda Nelsona, okazał się z kolei jednym z najcieplej wspominanych szkolnych łobuzów. Tego bohatera nie da się zapomnieć, podobnie jak jego słynnego gestu na szkolnym boisku.

Zamiast skórzanej kurtki będącej standardowym atrybutem nastoletnich buntowników, Bender nosi jeansową kurtkę typu trucker. Levi’s po raz pierwszy wypuścił ten model w 1967 roku. Nadal pozostaje on w modzie, podobnie jak w czasach premiery Klubu winowajców (1985) Johna Hughesa. Do stylizacji inspirowanej sympatycznym szkolnym łobuzem można opcjonalnie założyć koszulę w kratę i rękawiczki bez palców. Buntowniczy retro look w stylu Bendera gwarantowany. (Marcelina Kulig)


“Top Gun” – Kurtka Navy G-1


top gun
Źródło: Materiały prasowe

Kiedy pędzi się „autostradą do strefy zagrożenia”, warto mieć na sobie wyjątkową kurtkę lotniczą z naszywkami. Kontynuując tradycję filmowych twardzieli, Pete „Maverick” Mitchell, wspaniale zagrany przez Toma Cruise’a, jest niebezpiecznie pewnym siebie pilotem. Jego kurtka to symbol odwagi i brawury. Najlepiej komponuje się z okularami awiatorkami.

Nie jest to z pewnością propozycja dla wegan. Materiał – kozia skóra. Do tego jasno-rudy kołnierzyk z owczej wełny i 17 kolorowych naszywek. Jeśli ta kurtka nie stworzy klasycznego ubioru badassa, to nie wiem, co innego będzie w stanie to zrobić. (Marcelina Kulig)


“Taksówkarz” – Kurtka polowa M-65


taksówkarz
Źródło: Materiały prasowe

Kurtka M-65 była standardowym elementem stroju amerykańskich żołnierzy w Wietnamie. To również przejściowa kurtka cierpiącego na bezsenność weterana Travisa Bickle’a w Taksówkarzu Martina Scorsese. Bohater wykreował kilka istotnych popkulturowych trendów. Poza charakterystyczną zieloną kurtką spopularyzował irokezy i awiatorki w złotych oprawkach.

Oprócz oryginalnego militarnego designu kurtka ma zapinany kołnierz przechowujący kaptur. Ponadto wyposażono ją w cztery przednie kieszenie, regulowane ściągacze w pasie, wewnętrzną kieszeń i ukryty zamek błyskawiczny. Występuje w różnych kolorach, ale Travis Bickle udowodnił, że zdecydowanie najlepsza jest kurtka w kolorze oliwkowej zieleni. (Marcelina Kulig)

A jakie są Wasze ulubione filmowe kurtki?

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.