Advertisement
Aktualności

Raport z Sundance 2020. 32 warte uwagi tytuły [LISTA]

Kamil Popielarz
Sundance 2020
fot. Sundance 2020

W dniach 23 stycznia – 2 lutego 2020 roku po raz 43. odbył się największy festiwal filmów niezależnych, Sundance Film Festival. Przez te 11 dni premierę w Park City zaprezentowano 118 filmów pełnometrażowych (wybranych z 3853 zgłoszeń) z 27 krajów. Postanowiłem przybliżyć Wam te, które najbardziej zaciekawiły mnie oraz zachwyciły amerykańską publiczność i krytyków.

Ponadto, wśród tytułów z potwierdzoną polską dystrybucją są m.in. „Epicentro”, “The reason I jump” (festiwal Millenium Docs Against Gravity), „The Falling” I “The Nest” (M2) Natalie Wood i “McMillions” (HBO), „The Last Thing He Wanted”, “Miss Americana”, “Horse Girl”, “Lost Girls”, “Crip Camp”, Dick Johnson is dead” (Netflix), „Assistant” (Galapagos, na VOD) i “Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (UIP). Jeśli filmy mają daty premiery, zaznaczyłem je przy ich opisach.


    • KONKURS FILMÓW DRAMATYCZNYCH

The 40-Year Old Version
Reżyseria: Radha Blank. Scenariusz: Radha Blank.
Rotten Tomatoes: 100% | 7.33/10 (14 recenzji)
Obdarzona zezowatym szczęściem dramatopisarka z Nowego Jorku decyduje się odnaleźć się na nowo i odzyskać swój artystyczny głos w jedyny znany sobie sposób — zostanie raperką w wieku 40 lat. (Obsada: Radha Blank, Peter Y. Kim, Oswin Benjamin, Reed Birney, Imani Lewis, TJ Atoms)

Minari
Reżyseria: Lee Isaac Chung. Scenariusz: Lee Isaac Chung.
Rotten Tomatoes: 100% | 9.0/10 (18)
Zwycięzca konkursu głównego oraz nagrody publiczności to czarujące i niespodziewane spojrzenie na tzw. American Dream. Lata 80. XX wieku. Życie 7-letniego Davida z koreańsko-amerykańskiej rodziny zostaje wywrócone do góry nogami, gdy jego ojciec podejmuje decyzję o przeprowadzce rodziny do wiejskiego stanu Arkansas w celu rozpoczęcia farmy. (Obsada: Steven Yeun, Han Yeri, Youn Yuh Jung, Will Patton, Alan Kim, Noel Kate Cho)

Never Rarely Sometimes Always
Reżyseria: Eliza Hittman. Scenariusz: Eliza Hittman.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.88/10 (29)
Intymny obraz dwóch nastolatek, mieszkających w wiejskim rejonie Pensylwanii. Autumn, po zajściu w niechcianą ciążę i nieuzyskaniu wsparcia od lokalnej społeczności, wraz ze swoją kuzynką Skylar wyrusza w trudną podróż do Nowego Jorku. (Obsada: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin, Ryan Eggold, Sharon Van Etten)

Nine Days
Reżyseria: Edson Oda. Scenariusz: Edson Oda.
Rotten Tomatoes: 85% | 5.3/10 (13)
W domu położonym z daleka od znanej nam rzeczywistości, samotnik rozmawia z potencjalnymi kandydatami, uosobieniami ludzkich dusz, do uzyskania przywileju, który kiedyś go spotkał — urodzenia się. (Obsada: Winston Duke, Zazie Beetz, Benedict Wong, Bill Skarsgård, Tony Hale, David Rysdahl)

Palm Springs
Reżyseria: Max Barbakow. Scenariusz: Andy Siara.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.65/10 (18)
Beztroski Nyles i nieśmiała druhna Sarah spotykają się na weselu w Palm Springs. Wszystko komplikuje się następnego poranka, gdy zdają sobie sprawę, że nie mogą uciec ani z miejsca wesela, ani od siebie. (Obsada: Andy Samberg, Cristin Milioti, J.K. Simmons, Meredith Hagner, Camila Mendes, Peter Gallagher)

Shirley
Reżyseria: Josephine Decker. Scenariusz: Sarah Gubbins.
Rotten Tomatoes: 95% | 7.94/10 (22)
Młoda para wprowadza się ze znaną autorką, Shirley Jackson, i jej mężem, profesorem na uniwersytecie, z nadzieją na rozpoczęcie nowego życia, ale zamiast tego stają się posiłkiem dla psychologicznego dramatu, który inspiruje nową powieść Shirley. (Obsada: Elisabeth Moss, Michael Stuhlbarg, Odessa Young, Logan Lerman)

Zola
Reżyseria: Janicza Bravo. Scenariusz: Janicza Bravo, Jeremy O. Harris.
Rotten Tomatoes: 85% | 7.35/10 (41)
Film powstały na podstawie “nitki” na Twitterze. Dwie dziewczyny nawiązują więź poprzez swoją “rozwiązłość” i szybko się zaprzyjaźniają. Coś, co pierwotnie miało być zwykłą wycieczką z Detroit do Florydy, zamienia się w piekło. (Obsada: Taylour Paige, Riley Keough, Nicholas Braun, Colman Domingo)


    • KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH

Bloody Nose, Empty Pockets
Reżyseria: Bill Ross, Turner Ross.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.4/10 (10)
W cieniach jasnych świateł Las Vegas wybrzmiewa ostatni dzwonek dla ukochanej speluny znanej jako Roaring 20s. Dokument o realnych ludziach w nierealnej sytuacji, mierzących się z niepewną przyszłością USA w końcówce roku 2016.

Boys State
Reżyseria: Jesse Moss, Amanda McBaine
Rotten Tomatoes: 92% | 7.4/10 (13)
W nietypowym eksperymencie 1000 chłopców z Teksasu łączy siły, by od podstaw stworzyć reprezentatywny rząd.

Crip Camp
Reżyseria: Nicole Newnham, Jim LeBrecht.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.0/10 (14)
Zwycięzca konkursu filmów dokumentalnych. Wczesna lata ’70. W zdezelowanym letnim obozie dla niepełnosprawnych nastolatków nieopodal festiwalu Woodstock rozkwita rewolucja, zmieniająca ich młode życia i rozpoczynająca przełomowy ruch.

Strony: 1 2

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.