Advertisement
Aktualności

Raport z Sundance 2020. 32 warte uwagi tytuły [LISTA]

Kamil Popielarz
Sundance 2020
fot. Sundance 2020

Dick Johnson Is Dead
Reżyseria: Kirsten Johnson. Scenariusz: Nels Bangerter, Kirsten Johnson.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.8/10 (12)
W tym pomysłowym portrecie, reżyserka szuka sposobu, by na zawsze zachować przy życiu swojego 86-letniego ojca. Wykorzystując magię kina i czarny humor, celebruje ostatnie lata życia Dr. Dicka Johnsona, fantazjując o śmierci i tym, co po niej. Razem, ojciec i córka mierzą się z wielkim nieuniknionym, czekającym nas wszystkich.

Feels Good Man
Reżyseria: Arthur Jones.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.0/10 (9)
Kiedy bohater indie komiksów, żaba Pepe, niezamierzenie staje się ikoną nienawiści, jego twórca, Matt Furie, rusza do walki o przywrócenie dobrego imienia Pepe.


  • KONKURS FILMÓW FABULARNYCH (SPOZA USA)

Jumbo (Francja, Luksemburg, Belgia)
Reżyseria: Zoé Wittock. Scenariusz: Zoé Wittock.
Rotten Tomatoes: 56% | 4.92/10 (16)
Jeanne, młoda nieśmiała kobieta, pracuje w parku rozrywki. Zafascynowana karuzelami wciąż mieszka z matką. Wtedy spotyka Jumbo, nową flagową atrakcję parku… (Obsada: Noémie Merlant, Emmanuelle Bercot, Sam Louwyck)

Possessor (Kanada, Wielka Brytania)
Reżyseria: Brandon Cronenberg. Scenariusz: Brandon Cronenberg.
Rotten Tomatoes: 90% | 7.78/10 (21)
Vos to agentka korporacyjna, używająca implantów mózgu do przejęcia cudzych ciał, każąc im popełniać morderstwa na korzyść firmy. Podczas kolejnego rutynowego zlecenia coś idzie źle, przez co zostaje zamknięta w ciele mężczyzny, którego zdobywająca świadomość osobowość grozi zamazaniem jej własnej. (Obsada: Andrea Riseborough, Christopher Abbott, Rossif Sutherland, Tuppence Middleton, Sean Bean, Jennifer Jason Leigh)


  • KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH (SPOZA USA)

Into the Deep (Dania)
Reżyseria: Emma Sullivan.
Rotten Tomatoes: 100% | 7.0/10 (6)
W 2016 roku, młoda australijska dokumentalistka, zaczęła dokumentować pracę wynalazcy-amatora Petera Madsena. Rok później Madsen brutalnie morduje Kim Wall na pokładzie własnoręcznie wykonanej łodzi podwodnej. Bezprecedensowe ukazanie mordercy oraz podróży, jaką przechodzą jego młodzi pomocnicy, mierząc się ze swoim współudziałem oraz przygotowując się do zeznań.


  • NASTĘPNI

Black Bear
Reżyseria: Lawrence Michael Levine. Scenariusz: Lawrence Michael Levine.
Rotten Tomatoes: 87% | 8.05/10 (15)
W położonym na odludziu domu nad jeziorem filmowiec rozpoczyna wykalkulowaną grę pożądania i zazdrości w pogoni za dziełem sztuki, które zamaże granice między autobiografią a wynalazkiem. (Obsada: Aubrey Plaza, Christopher Abbott, Sarah Gadon)

I Carry You With Me (USA, Meksyk)
Reżyseria: Heidi Ewing. Scenariusz: Heidi Ewing, Alan Page Ariaga.
Rotten Tomatoes: 100% | 7.5/10 (5)
Niesamowita miłosna opowieść dziejąca się na przestrzeni dekad, rozpoczęta przez przypadkowe spotkanie dwóch mężczyzn na meksykańskiej prowincji. W tej opartej na prawdziwych wydarzeniach historii ambicja i naciski ze strony społeczeństwa zmuszają aspirującego szefa kuchni do opuszczenia swojej bratniej duszy i wyruszenia w podróż do Nowego Jorku, gdzie życie nie będzie takie samo. (Obsada: Armando Espitia, Christian Vázquez, Michelle Rodríguez, Ángeles Cruz, Arcelia Ramírez, Michelle González)


  • PREMIERY

Zjazd / Downhill
Reżyseria: Nat Faxon, Jim Rash. Scenariusz: Jesse Armstrong, Nat Faxon, Jim Rash.
Rotten Tomatoes: 48% | 5.69/10 (27)
Remake Turysty Rubena Östlunda z 2014 roku. Podczas rodzinny wakacji w Alpach małżeństwo ledwo uchodzi z życiem po zejściu lawiny. Sytuacja to zmusza ich do przemyślenia swojego związku i uczuć do siebie. Premiera polska: 27 marca 2020 r. (Obsada:  Julia Louis-Dreyfus, Will Ferrell, Zach Woods, Zoë Chao, Miranda Otto)

Falling (Kanda, Wielka Brytania, Dania)
Reżyseria: Viggo Mortensen. Scenariusz: Viggo Mortensen.
Rotten Tomatoes: 54% | 4.85/10 (13)
Dochodzi do zderzenia dwóch kompletnie innych światów, gdy 80-letni farmer Willis postaaowia wyjechać do Los Angeles, by na jakiś czas zamieszkać ze swoim synem Johnem i jego rodziną. Pogarszający się stan umysłowy Willisa jest zarówno toksyczny, jak i zabawny – w czasie gdy oboje rozdrapują stare rany i wspominają lata wzajemnej nieufności. (Obsada: Lance Henriksen, Viggo Mortensen, Terry Chen, Sverrir Gudnason, Hannah Gross, Laura Linney)

The Father (Wielka Brytania, Francja)
Reżyseria: Florian Zeller. Scenariusz: Christopher Hampton, Florian Zeller.
Rotten Tomatoes: 100% | 8.2/10 (10)
80-letni Anthony mieszka samotnie w Londynie i sprzeciwia się próbom córki na przyznanie mu pielęgniarki. Pomoc jednak okazuje się niezbędna, gdy córka decyduje przeprowadzić się do Paryża. Momentami zabawna, głęboka, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o ludzkim życiu. (Obsada: Anthony Hopkins, Olivia Colman, Mark Gatiss, Imogen Poots, Rufus Sewell, Olivia Williams)

The Glorias
Reżyseria: Julie Taymor. Scenariusz: Julie Taymor, Sarah Ruhl.
Rotten Tomatoes: 69% | 5.38/10 (13)
Walcząca o równouprawnienie dziennikarka i aktywistka, Gloria Steinem, pozostawiła trwały znak na współczesnej historii. Film ten jest niekonwencjonalną kroniką jej pionierskiego życia. Od jej roli w walce o prawa kobiet po jej podróże przez Stany Zjednoczone i dookoła świata. (Obsada: Julianne Moore, Alicia Vikander, Bette Midler, Janelle Monae, Timothy Hutton, Lorraine Toussaint)

Koniara / Horse Girl
Reżyseria: Jeff Baena. Scenariusz: Jeff Baena, Alison Brie.
Rotten Tomatoes: 50% | 5.07/10 (8)
Nieporadnie radząca sobie wśród społeczeństwa kobieta ze słabością do sztuk i rzemiosła oraz koni i rozwiązywania nadprzyrodzonych przestępstw uświadamia sobie, że jej świadome sny przeciekają do jej świadomego życia. Premiera polska: 7 lutego 2020 r. (Obsada: Alison Brie, Debby Ryan, John Reynolds, Molly Shannon, John Ortiz, Paul Reiser)

Ironbark (Wielka Brytania)
Reżyseria: Dominic Cooke. Scenariusz: Tom O’Connor.
Rotten Tomatoes: 80% | 6.56/10 (15)
Prawdziwa historia brytyjskiego biznesmena bezwiednie wplątanego w jeden z największych w historii konfliktów międzynarodowych. Niespodziewanie łączy siły z sowieckim oficerem, by zapobiec wojnie nuklearnej. Razem pracują w służbie wywiadowczej, by zneutralizować kryzys kubański. (Obsada: Benedict Cumberbatch, Merab Ninidze, Rachel Brosnahan, Jessie Buckley)

Kajillionaire
Reżyseria: Miranda July. Scenariusz: Miranda July.
Rotten Tomatoes: 90% | 6.83/10 (21)
Old Dolio i jej rodzice naciągają ludzi na niewielkie kwoty. Gdy do ich małego klanu dołącza młoda radosna dziewczyna, ich życia odwracają się do góry nogami. (Obsada: Evan Rachel Wood, Gina Rodriguez, Richard Jenkins, Debra Winger)

Jego ostatnie życzenie / The Last Thing He Wanted
Reżyseria: Dee Rees. Scenariusz: Marco Villalobos, Dee Rees.
Rotten Tomatoes: 6% | 2.83/10 (16)
Doświadczona dziennikarka z Waszyngtonu nie może skupić się na pracy z powodu dręczącego ją poczucia winy. By je ukoić, postanawia spełnić życzenie ojca. W ten sposób niespodziewanie trafia na nowy trop w historii, nad którą pracuje. Premiera polska: luty. (Obsada: Anne Hathaway, Ben Affleck, Willem Dafoe, Rosie Perez)

The Nest (Wielka Brytania, Kanada)
Reżyseria: Sean Durkin. Scenariusz: Sean Durkin.
Rotten Tomatoes: 83% | 8.0/10 (18)
Charyzmatyczny przedsiębiorca, Rory, przeprowadza się wraz z rodziną do Anglii z marzeniami o zysku w rozkwitającym Londynie lat ’80 XX wieku. Jednak, gdy przed Rorym pojawia się szansa na lukratywny biznes, okazuje się, że jego żona ma problemy z aklimatyzacją w nowym środowisku. Zmusza to parę do zmierzenia się z małżeńskimi problemami, które do tej pory były zamiatane pod dywan. (Obsada: Jude Law, Carrie Coon, Charlie Shotwell, Oona Roche)

Obiecująca. Młoda. Kobieta. / Promising Young Woman
Reżyseria: Emerald Fennell. Scenariusz: Emerald Fennell.
Rotten Tomatoes: 97% | 7.82/10 (34)
Wszyscy zawsze mówili o Cassie, że to obiecująca młoda kobieta… ale zdarzyło się coś, co brutalnie zmieniło jej przyszłość. W jej życiu nic nie jest tym, na co wygląda. Jest niezwykle bystra, kusząco przebiegła, a nocami prowadzi sekretne podwójne życie. A teraz, dzięki niespodziewanemu spotkaniu, Cassie otrzymuje szansę, by rozliczyć się z przeszłością. I na pewno tę szansę wykorzysta. Premiera polska: 26 czerwca 2020 r. (Obsada: Carey Mulligan, Bo Burnham, Alison Brie, Jennifer Coolidge, Laverne Cox, Connie Britton)

Tesla
Reżyseria: Michael Almereyda. Scenariusz: Michael Almereyda.
Rotten Tomatoes: 100% | 7.4/10 (9)
Prometejskie zmagania Nikola Tesli, który próbuje przybliżyć się do realizacji przełomowego pomysłu –bezprzewodowego przesyłu energii. (Obsada: Ethan Hawke, Kyle Maclachlan, Eve Hewson, Jim Gaffigan, Hannah Gross, Josh Hamilton)

Wendy
Reżyseria: Benh Zeitlin. Scenariusz: Benh Zeitlin, Eliza Zeitlin.
Rotten Tomatoes: 53% | 5.89/10 (19)
Zagubiona na tajemniczej wyspie, na której nie istnieje starzenie się i czas, Wendy musi walczyć o ocalenie swojej rodziny, wolności i ducha młodości przed śmiertelnym zagrożeniem… dorastania. Klasyczna opowieść o Piotrusiu Panu zainscenizowana w spósb bardzo eklektyczny. (Obsada: Devin France, Yashua Mack, Gage Naquin, Gavin Naquin, Ahmad Cage, Krzysztof Meyn)


  • PREMIERY (FILMY DOKUMENTALNE)

Miss Americana / Taylor Swift: Miss Americana
Reżyseria: Lana Wilson.
Rotten Tomatoes: 91% | 7.46/10 (58)
Szczery do bólu dokument o Taylor Swift – autorce piosenek i artystce, ale przede wszystkim kobiecie wykorzystującej pełnię możliwości swojego głosu Premiera polska już się odbyła 31 stycznia, a film jest dostępny na Netflixie. 


  • PÓŁNOC

Bad Hair
Reżyseria: Justin Simien. Scenariusz: Justin Simien.
Rotten Tomatoes: 59% | 5.81/10 (22)
Młoda, ambitna kobieta w 1989 roku zostaje wpleciona do intrygi, dzięki której może odnieść sukces w świecie telewizji muzycznej z obsesją na punkcie wizerunku. Jej kariera rozkwita, choć przynosi to koszta, których nie pokryją żadne pieniądze. Drugi film twórcy Dear White People to horror-satyra zbudowana wokół fikcyjnego świata, w którym Kelly Rowland i Usher śpiewają piosenki i występują w kampowych teledyskach. (Obsada: Elle Lorraine, Vanessa Williams, Jay Pharoah, Lena Waithe, Blair Underwood, Laverne Cox)


  • DLA DZIECI

Come Away (Wielka Brytania, USA)
Reżyseria: Brenda Chapman. Scenariusz: Marissa Kate Goodhill.
Rotten Tomatoes: 67% | 6.8/10 (12)
Zanim Alice znalazła Krainę Czarów, a Piotruś stał się Panem, byli rodzeństwem. Kiedy ich brat umiera w wypadku, starają się wyciągnąć rodziców z emocjonalnego dołka, aż w końcu zmuszeni są wybierać między domem a wyobraźnią – przygotowując się do swoich kultowych podróży do Krainy Czarów i Nibylandii. (Obsada: Angelina Jolie, David Oyelowo, Jordan Nash, Keira Chansa, Reece Yates, Michael Caine)

Strony: 1 2

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.