Advertisement
FelietonyPoradnikiPublicystyka

Szczegółowy SPIS WYDARZEŃ i postaci z DRUGIEGO SEZONU “DARK”

Marcin Kempisty
Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu "Dark" / Netflix

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z poziomu skomplikowania serialu Dark, którego trzeci sezon już 27 czerwca pojawi się na platformie Netflixa. Różne plany czasowe, multum bohaterów, milion zależności między nimi w zależności od tego, gdzie i kiedy konkretnie się znajdują. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym oczekiwaniom i stworzyliśmy ogromny plan wydarzeń z drugiego sezonu Dark. Jest on bardzo szczegółowy, ponieważ doskonale wiecie, że w tym serialu każdy detal może mieć znaczenie.

–> Spis postaci i wydarzeń z PIERWSZEGO SEZONU

Każdy odcinek został rozbity na konkretne plany czasowe. Być może z początku wygląda to chaotycznie, ale w tym szaleństwie jest metoda – jeżeli ktoś będzie poszukiwać informacji dotyczącej np. 1954 roku, to będzie ją w tym spisie znacznie łatwiej odnaleźć.

Cyferki przy imionach oznaczają to, z którą wersją bohatera mamy do czynienia. 1.0 oznacza najmłodszego bohatera i tak dalej. Tylko w przypadku Jonasa skorzystałem z zapisu 0.0 przy opisywaniu szóstego odcinka, jako że ta wersja jak na razie tylko w tym epizodzie. Czasami nie stosowałem tych zapisów, gdy było wiadomo, o kim mowa. Najczęściej pojawiają się one przy podróżnikach w czasie – Jonasie, Claudii i Noah.

–> Czy “Dark” uratuje Netflixa?

Alt-Martha oznacza, że mamy do czynienia z Marthą z alternatywnej rzeczywistości. Mam nadzieję, że ten spis pomoże wam zebrać wszystkie myśli i odnaleźć się w skomplikowanym świecie Dark. Bawcie się dobrze!

*Czasami sceny w tym samym planie czasowym następują po sobie, a czasami są przerywane wydarzeniami z przeszłości lub przyszłości. Z tego powodu każdy akapit oznacza, że skończyła się seria scen dotyczących tego samego roku.

Odcinek I – “Początki i końce”


Dark
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1921

Noah 1.0 razem ze starszym mężczyzną (najprawdopodobniej Bartoszem 2.0) kopią tunel w jaskini, przez który można przenosić się do innych czasów. Młody chce kontynuować dzieło Adama, stary zaczyna wątpić w sens wszystkich działań. Tajemniczy mężczyzna traci wiarę, dlatego Noah 1.0 go zabija. Noah 2.0 patrzy na zapisek w notesie (wciąż nie wiadomo, kto go napisał), który wskazuje na to, że początek ostatniego cyklu rozpocznie się 27 czerwca 2020 roku.

Noah 2.0 rozmawia z Noah 1.0, próbując wyjaśnić, że chłopak musi poczekać na to, aż cała wiedza do niego przyjdzie. Rozmawiają o tym, jak odróżnić dobro od zła, a także o tym, by cały czas być wiernym samemu sobie.

Adam snuje rozważania na temat niekończącego się cyklu życia i śmierci. Zastanawia się, co zapoczątkowało to cierpienie. Rozmawia z Noah 2.0 na temat Bartosza i jego naiwności, bowiem chłopak nadal niczego się nie domyśla. Adam stwierdza, że apokalipsa musi się wydarzyć. Pyta Noaha 2.0, czy on ma jakieś wątpliwości. Każe mężczyźnie odnaleźć brakujące strony w notesie, by wiedzieć, co jeszcze się wydarzy w przeciągu najbliższych dni.

2020

Hannah cierpi po zaginięciu syna Jonasa. Regina powoli umiera przez raka. W mieście pojawia się nowy śledczy Clausem, który ma prowadzić komórkę specjalną odpowiedzialną za wyjaśnienie tajemniczych zniknięć sprzed kilku miesięcy. Magnus i Franziska siedzą nad oczkiem wodnym i rozmawiają o tym, że trzeba zacząć działać. Są już ze sobą w związku. Katharina zaczyna wędrować po jaskini i rysować jej mapę.

Martha rozmawia z Bartoszem i wyraźnie daje mu do zrozumienia, że ich związek już nie istnieje. Aleksander Tiedemann zapowiada pracownikom, że za kilka dni zostanie zamknięta elektrownia atomowa. Planuje zakopanie radioaktywnych odpadów na terenie elektrowni i przykrycie ich warstwą betonu. Hannah wyciąga szkatułkę, w której znajdują się stare dokumenty tożsamości Aleksandra Tiedemanna oraz jego pistolet, z którym pojawił się w Winden w 1986 roku. Do domu przychodzi Jonas 2.0 i ujawnia swoją tożsamość matce.

Elisabeth 1.0 wraz z ojcem Peterem Dopplerem są w warsztacie przybranego dziadka Charlotty – H. G. Tannhausa – czyli naukowca odpowiedzialnego za zbudowanie maszyn umożliwiających przenoszenie się w czasie. Clausen wypytuje Charlottę o jej dzieciństwo oraz udział Ulricha w zaginięciach dzieci w Winden. Martha wchodzi do pokoju zaginionego Mikkela, gdzie Ulrich trzymał całą dokumentację prowadzonego śledztwa. Zapoznaje się ze zgromadzonym materiałem. Katharina wciąż chodzi po jaskiniach.

Magnus podejrzewa Franziskę o ukrywanie czegoś ważnego. Zauważa, że dziewczyna zakopuje coś pod nieużywanymi torami kolejowymi, co później odkopuje transseksualna prostytutka Benni. Magnus idzie za Benni do jej przyczepy. Jonas 2.0 tłumaczy Hannie, na czym polegają podróże w czasie. Mówi matce, że cofnął się do 2020, by nareszcie wszystko zakończyć. Elisabeth 1.0 zapoznaje się z mapą przedstawiającą trzy światy, na których biegunach znajdują się pierwiastki męskie oraz żeńskie. Następnie sięga po książkę “Kybalion. Filozofia hermetyczna”, w której znajduje starą fotografię założycieli “Sic Mundus Creatus Est”. Rozpoznaje na niej Noaha 2.0, na którego wpadła w pierwszym sezonie i otrzymała od niego zegarek.

Noah 2.0 zabiera Bartosza do jaskini i podróży w czasie. Okazuje się, że Benni i Tobias Woller są rodzeństwem. Razem współpracują z Aleksandrem Tiedemannem i pomagają mu w ukrywaniu beczek, zanim jeszcze zostaną one zakopane. Peter rozmawia z Charlottą o Noah 2.0

2053

Jonas 1.0 ma sen, w którym uprawia seks z Marthą. “Jesteśmy dla siebie idealni. Nigdy w to nie wątp” – takimi słowami zwraca się do swojej ukochanej. W przyszłości pokazany jest krajobraz po apokalipsie. Wszystko jest zniszczone, po niebie latają drony, w oddali słychać odgłosy strzałów. W słynnej piwnicy Dopplerów Jonas ukrywa część swojego sprzętu. Na ścianie wiszą zdjęcia bohaterów połączone różnokolorowymi nitkami. Chłopak odsłuchuje starą kasetę nagraną przez Claudię Tiedemann, w której kobieta mówi, że jako jedna z niewielu osób przeżyła apokalipsę 27 czerwca 2020 roku. Nagrywała to trzy miesiące po kataklizmie. Według niej wszystkiemu winna była “boska cząstka”. Jonas odnajduje medalik ze świętym Krzysztofem, patronem podróżnych.

Jonas przechodzi przez cmentarz, na którym kamera zatrzymuje się na trzech krzyżach – Marthy Nielsen, Aleksandra Tiedemanna, Justyny Jankowski (policjantki) i Torbena Wollera (policjanta z zasłoniętym okiem) – którzy zmarli w dniu apokalipsy.

Jonas 1.0 przygląda się egzekucji. Dokonują jej rebelianci prowadzeni przez Elisabeth 2.0 na podróżnikach, którzy przyszli do martwej strefy (zniszczonej elektrowni), by zobaczyć, co się w niej znajduje. Twierdzą, że tam ukrywa się Bóg. Elisabeth 2.0 ogłasza, że kto spróbuje się przedostać do martwej strefy, zostanie zgładzony. W trakcie rozmowy Elisabeth 2.0 z Jonasem kobieta ogłasza, że czeka na nadejście apokalipsy. Uważa, że wtedy spełni się proroctwo, otworzy się przejście, a wszyscy wtedy pójdą do raju. Jonas jest ciekawy, co jest za murem, ponieważ chce wrócić do domu i uratować najbliższych przed apokalipsą.

Jonas idzie do martwej i odkrywa istnienie ciemnej materii.


Odcinek II – “Ciemna materia”


Dark
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1987

Mikkel budzi się w charakterystyczny dla serialu sposób. Wciąż czuje się zagubiony. Rozmawia z przybraną matką Ines, która pomaga mu w pozostawieniu przeszłości za sobą i rozpoczęciu nowego życia. Claudia prosi ojca Egona o zaopiekowanie się córką Reginą. W trakcie ich rozmowy z pokoju wybiega Gretchen – pudel, który zaginął 33 lata wcześniej i przez jaskinię przeniósł się do przyszłości. Egon pyta, co to jest za pies, bo rozpoznaje w nim dawną zgubę.

Mikkel nadal nie radzi sobie z pobytem w innej rzeczywistości, nie jest w stanie nawet chodzić do szkoły. Claudia 2.0 ma przyjąć francuską delegację, ale nie robi tego, ponieważ odwiedza ją Claudia 3.0 (najstarsza jej wersja). Claudia 3.0 ujawnia swoją tożsamość przed Claudią 2.0. Egon dowiaduje się, że jest chory na raka. Wraca do sprawy zaginięcia Madsa Nielsena (brata Ulricha). Zastanawia się, dlaczego Helge Doppler nie wybrał drogi przez las. Claudia 3.0 tłumaczy, że sama pomogła Gretchen przejść na drugą stronę, żeby wydarzyło się to, co wydarzyło się wcześniej.

Regina w trakcie rozmowy z Aleksandrem wyjawia swoje obawy o to, żę może odziedziczyć coś bardzo złego. Żali się, że nigdy nie ma matki w domu. Kamera spogląda na rany po samookaleczaniu się na jej nadgarstku. Aleksander wyznaje dziewczynie miłość.

Mikkel chce znowu wbiec do jaskiń, ale na drodze staje mu Noah 2.0. Egon odwiedza Helgego, żeby zadać dręczące go pytanie. Helge odpowiada, że mężczyzna z kamieniem (Ulrich – M.K.) chciał zmienić przeszłość i przyszłość, ale tego nie da się uczynić. Nie zrobi tego nawet Biały Diabeł. Claudia 3.0 pokazuje Claudii 2.0 wehikuł czasu oraz jak z niego korzystać. Mówi o akceptacji roli, jaką przyszło jej spełnić oraz o zaprzepaszczonych szansach. Mówi, że nie ma za dużo czasu do spędzenia z Reginą, ale jeżeli wszystko się uda, to ją uratuje.

Egon zastanawia się, co stało się z zatrzymanym przez niego mężczyzną w 1953 roku, który został oskarżony o podwójne morderstwo i porwanie Helgego Dopplera. Dowiaduje się, że więzień trafił do zakładu psychiatrycznego. Egon odwiedza tego mężczyznę, którego tożsamości jeszcze nie zna. Pacjent ma długie siwe włosy, jest w zakładzie dłużej, niż większość członków personelu, nie chce wyjawić żadnego szczegółu na temat swojego życia. Oczywiście, od razu rozpoznaje Egona. Cytuje mu tekst piosenki Kreatora, ale Egon nie rozumie, co ma zrobić z tą informacją. Pacjent ostrzega Egona, że ten zaraz umrze.

Jonas 2.0 i Hannah widzą młodego Mikkela, który nadal nie może się odnaleźć w przeszłości. Claudia 2.0 przekopuje ogródek, by odnaleźć wehikuł czasu pozostawiony tam wcześniej przez Claudię 3.0

2020

Charlotte przygląda się zdjęciu “Sic Mundus Creatus Est” z 1921 roku. Sprawdza w Google, co oznacza ta nazwa. Rozmawia z Clausenem na temat zasadności przesłuchania Reginy Tiedemann. Mężczyzna zastanawia się, dlaczego Aleksander przyjął nazwisko żony. Magnus wyjawia Franzisce, że poznał jej tajemnicę i oskarża ją o prostytuowanie się. W odpowiedzi dowiaduje się, że dziewczyna podrzucała Benni recepty na terapię hormonalną, co wcześniej robił jej ojciec, gdy przy okazji korzystał z usług Benni. Jonas 2.0 pokazuje matce wehikuł czasu. Stwierdza, że niepotrzebnie wcześniej wszystko utrzymywał w tajemnicy. Uważa, że to było złe, więc zamierza pokazać Hannie przeszłość i sekret ojca.

Regina jest przesłuchiwana przez Clausena i Charlotte. Twierdzi, że nie ma nic wspólnego z Ulrichem. Policjant wypytuje o przeszłość Aleksandra. Regina pokazuje śledczym pudło, w którym znajdują się przedmioty Jonasa 2.0 pozostawione przez niego w hotelu. Jonas 2.0 podróżuje z Hanną do roku 1987.

Charlotte dzwoni do Petera i opowiada mu o przedmiotach Jonasa 2.0 oraz o książce o podróżach w czasie, którą napisał jej przybrany dziadek. Nie rozumie, dlaczego nigdy się nie dowiedziała, kim byli jej prawdziwi rodzice.

2053

W tle leci głos z kasety najprawdopodobniej należący do Claudii Tiedemann. Kobieta opowiada o tym, jak uzyskano “boską cząstkę”. Opowiada, że w stanie stabilnym tworzy ona portal, który pozwala na podróż w czasie. Może pozostawać długo stabilna dzięki przykładanemu do niej wysokiemu napięciu. Nie wiadomo, co jest źródłem energii niestabilnej materii. Poziom promieniowania materii przekracza dopuszczalne dawki. Materia jest jednocześnie ciałem stałym, cieczą i gazem. Jonas 1.0 pracuje nad jej ustabilizowaniem, by w ten sposób otworzyć potrzebny mu portal.

Jonas 1.0 kradnie od nieznanych żołnierzy sprzęt potrzebny mu do uruchomienia portalu.

Jonas 1.0 próbuje przedostać się do elektrowni, ale zostaje schwytany przez Elisabeth 2.0.

Jonas 1.0 zawisa na szubienicy. Lina w ostatnim momencie zostaje przerwana, a chłopak uratowany. Na szyi pozostaje mu charakterystyczna blizna.

Silja odwiedza Jonasa 1.0 w prowizorycznym areszcie, ponieważ nie rozumie, dlaczego chłopak został w ostatnim momencie uratowany przez Elisabeth 2.0. W końcu uwalnia Jonasa 1.0 i pomaga mu się przedostać do martwej strefy. Bohater uruchamia portal i przenosi się w czasie.


Odcinek III – “Duchy”


Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1921

Noah 2.0 okłamuje Adama i nie mówi, że przy Claudii 3.0 odnalazł zagubione strony notesu. Adam cieszy się ze śmierci kobiety. W końcu każdy dostanie to, na co zasłużył.

1954

Doris Tiedemann (żona Egona i matka Claudii) uprawia seks z Agnes Nielsen (matką Trontego, babcią Ulricha). Przyłapuje ich Claudia 1.0. Helge 1.0 jak gdyby nigdy nic wraca do domu, mimo że wcześniej prawie umarł przez napaść Ulricha. Ma wyraźną szramę na twarzy po tym wydarzeniu. Egon 1.0 rozmawia z przełożonym na temat pojmanego Ulricha. Nie rozumieją, dlaczego nikt go nie szuka. Egon martwi się o swoje małżeństwo, ponieważ już dawno nie uprawiał seksu z Doris. Przełożony podpowiada mu, że lepiej będzie, jak sobie ulży i znajdzie kochankę. Claudia 1.0 rozmawia z Tronte. Wypytuje go o przeszłość, żali się na matkę. Stwierdza, że sama taka nie będzie dla córki. Tronte opowiada, że przez chwilę był w sierocińcu. Zdradza, że jego matka ma brata, z którym się nienawidzą. Na prośbę Claudii pokazuje jej penisa.

Egon odwiedza dom Helgego Dopplera, żeby wypytać go o to, co się z nim wydarzyło. Chłopak jednak milczy, nie chce z nikim rozmawiać.

Agnes przychodzi do piwnicy Dopplerów, gdzie spotyka Claudię 3.0. Okazuje się, że Agnes i Noah są rodzeństwem. Kobiety spiskują ze sobą. Claudia 3.0 daje Agnes wycinek gazety i prosi o wręczenie go Noahowi. Rozmawiają o tym, że Doris kocha Agnes i mogłaby ją uszczęśliwić.

Egon ponownie odwiedza zamkniętego Ulricha, który jest zbyt otumaniony proszkami, by prowadzić normalną rozmowę.

Noah 2.0 odwiedza Helgego 1.0. Jako jedyny potrafi skłonić chłopaka do rozmowy, co powoduje wzruszenie matki. Helge 1.0 odczytuje fragment Biblii.

Agnes spotyka się w kościele z Noahem 2.0. Mężczyzna jest podejrzliwy wobec siostry, twierdząc, że są po przeciwnych stronach barykady. Tymczasem kobieta zdradza, że wie, gdzie są ostatnie strony notesu, w którym zapisana jest cała przyszłość. Pokazuje mu kartkę, którą wcześniej otrzymała od Claudii 3.0. Prosi Noaha 2.0 o wstawiennictwo u Adama, ponieważ chce wrócić do ich grupy. Noah 2.0 sądzi, że siostra zdradza Claudię 3.0. Do Egona przychodzi Claudia 3.0. Nie zdradza ojcu swojej prawdziwej tożsamości. Mówi Egonowi, że zawsze był dobry, że świat na niego nie zasługuje. Przeprasza go za wszystko. Przykro jej, że tak to się potoczyło. Egon zupełnie nie wie, o czym ona mówi.

Egon wraca do domu z kwiatami dla żony. Rozmawia z córką Claudią 1.0. Ojciec opowiada o dziwnym spotkaniu ze starszą kobietą, którą nazywa wiedźmą. Claudia 1.0 mówi, że ojciec jest zbyt dobry, a świat na niego nie zasługuje. Egon czuje się dziwnie, bo tego samego dnia wcześniej słyszał te same słowa.

H. G. Tannhausa 1.0 odwiedza Claudia 3.0. Rozmawiają o budowanym przez niego wehikule czasu. On nie wie, co robi. Dostaje od kobiety książkę o podróżach w czasie. Claudia 3.0 wie, że niedługo umrze. Ostrzega, że kiedyś znowu się spotkają, a on jej wytłumaczy, na czym polegają podróże w czasie. Tannhaus 1.0 nic nie rozumie. Noah 2.0 spotyka Claudię 3.0. Drwi, że zdradziła ją Agnes. Claudia 3.0 wie, że umrze, ponieważ dla niej to nadal część gry, o której Noah 2.0 nie ma pojęcia. Stwierdza, że Noah 2.0 nadal jest manipulowany przez Adama, ponieważ nie jest wolny, tylko wykonuje polecenia i nie ma żadnego wyboru. Noah 2.0 zabija Claudię 3.0. Agnes odczytuje tajemniczy skrawek papieru podarowany jej przez Claudię 3.0, w którym jest napisane, że w lesie odnaleziono ciało niezidentyfikowanej kobiety. Rysopis przypomina Claudię 3.0. Noah 2.0 odnajduje przy zmarłej zagubione strony notesu. Ich treść go przeraża.

1987

Noah 2.0 przenosi w czasie Helgego 1.0 do jego czasów. Korzysta z maszyny, którą testował na wcześniej porywanych chłopakach ulokowanej w piwnicy z charakterystyczną tapetą. Mówi chłopakowi, że czas jest zawsze z nim, że będzie się nim opiekować, że Helge zawsze może liczyć na Noaha. Helge 1.0 pojawił się w 1987 na sam koniec pierwszego sezonu, gdy przez Jonasa 2.0 otworzył się portal, dzięki któremu Jonas 1.0 mógł uciec z tej piwnicy.

Claudia 2.0 proponuje Reginie, żeby wspólnie spędziły czas, ale córka nie zgadza się na to. Widać między nimi dystans, mimo że matka po raz pierwszy od dawna przytula Reginę i chwali jej fryzurę. Egon słucha piosenki Kreatora, żeby zrozumieć, o co chodzi z cytatem wypowiadanym przez tajemniczego mężczyznę w szpitalu psychiatrycznym.

Claudia 2.0 odwiedza Helgego 2.0 w szpitalu. Pokazuje książkę o podróżach w czasie, którą rok wcześniej mężczyzna jej podarował. Helge 2.0 powtarza słowa, które słyszał od Noaha 2.0 za młodu. Referuje wypowiedzi księdza, według których odbywa się odwieczna walka światłości z ciemnością, a podróżnicy mogą cofnąć wszystko, co się dzieje. Claudia 2.0 dopytuje, kim jest Noah. Helge 2.0 ostrzega ją, żeby kobieta nigdy nie zaufała Noahowi.

Claudia 2.0 odwiedza H. H. Tannhausa. Naukowiec od razu ją rozpoznaje po heterochromii, czyli różnokolorowych oczach, ponieważ wcześniej spotkał się z Claudią 3.0.

Egon odwiedza mężczyznę w szpitalu psychiatrycznym i przynosi płytę Kreatora. Pacjent nadal wypiera się odpowiedzialności za morderstwa. Egon pyta, kim jest Biały Diabeł oraz zastanawia się, dlaczego pacjent nie podał nigdy swojego nazwiska. Mężczyzna przedstawia się jako przybyły z przyszłości Ulrich Nielsen. Tannhaus przyznaje się przed Claudią 2.0 do oszustwa. Opowiada jej o paradoksie samoprzyspieszenia, to znaczy sytuacji, w której przedmiot albo informacja z przyszłości zostają wysłane do przeszłości, co tworzy niekończący się cykl, w którym przedmiot traci swój początek. Mówi, że odnalazła go jego książka, zanim ją zdążył napisać.

Egon przegląda przesłuchanie zagubionego Michaela Kahnwalda, który twierdził, że jego ojcem był Ulrich Nielsen. Claudia 2.0 prosi Tannhausa o pomoc w obsłudze wehikułu czasu. Mężczyzna przyznaje, że w przeszłości pojawiła się Claudia 3.0, która ostrzegła go, że kiedyś pojawi się jej młodsza wersja z taką sprawą. Naukowiec przyznaje, że dopiero rok wcześniej inny podróżnik w czasie (zapewne Jonas 2.0) wyjaśnił mu, na czym to wszystko polega.

Egon nadal prowadzi swoje śledztwo. Przepytuje Ines w sprawie przeszłości Michaela/Mikkela, zwłaszcza o jego prawdziwych rodziców. Kobieta nie chce niczego powiedzieć emerytowanemu policjantowi. Egon zauważa proszki nasenne w domu Ines Kahnwald. Ona twierdzi, że są dla niej. Policjant zdobywa zdjęcie Michaela.

Egon odwiedza Claudię 2.0 w elektrowni atomowej. Mówi, że ma raka prostaty z przerzutami.

Egon ponownie odwiedza Ulricha w szpitalu psychiatrycznym. Opowiada o tajemniczym chłopcu, który zeszłej zimy pojawił się w Winden. Pokazuje fotografię Michaela, na co Ulrich od razu reaguje. Chce wiedzieć, gdzie jest jego zaginiony syn. Jest zły, zaczyna dusić Egona, więc interweniują sanitariusze.

2020

Claudia 2.0 przenosi się w czasie i z dystansu obserwuje córkę Reginę, która jest chora na raka i zmierza ku śmierci.

Strony: 1 2

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.