Advertisement
FelietonyPublicystyka

Spis postaci i wydarzeń z PIERWSZEGO SEZONU serialu Netflixa “Dark”

Marcin Kempisty
fot. Materiały prasowe / Netflix

Już na podstawie obejrzanych przedpremierowo czterech odcinków drugiego sezonu serialu Dark można postawić tezę, iż Baran bo Odar i Jantje Friese wcale nie będą odpuszczali widzom, jeżeli chodzi o dokładne śledzenia fabuły. Nie cofają się usilnie do wcześniej przedstawianych wydarzeń, by nikt nie czuł się zagubiony. Wręcz przeciwnie: bazują na tym, co już wcześniej było ukazane, a wszystko plączą w tak okrutny sposób, że czasami rzeczywiście nie pozostaje nic innego, jak cofać się do wcześniejszych odcinków, by sobie przypomnieć o pewnym detalu. Z tego też powodu powstaje ten przewodnik, mogący służyć za ściągawkę przed egzaminem, do którego przystąpi każdy odbiorca niemieckiej produkcji. Wymieńmy sobie najważniejsze postacie dla pierwszego sezonu, a także związane z nimi wydarzenia, mogące okazać się kluczowymi w kolejnych epizodach.

Zapraszamy również do przeczytania naszego BEZSPOILEROWEGO felietonu na temat drugiego sezonu serialu: Czy “Dark” uratuje Netflixa?

Jonas Kahnwald młodszy – pochodzi z 2019 roku, syn Hanny Kahnwald oraz Michaela Kahnwalda. Po samobójstwie ojca udaje się do specjalnej kliniki, po powrocie dowiaduje się, że jego miłość Martha Nielsen jest w związku z przyjacielem Bartoszem Tiedemannem. Jest świadkiem zniknięcia Mikkela Nielsena, gdy razem z nim, Marthą, Bartoszem oraz Magnusem Nielsenem idą po marihuanę ukrytą w jaskiniach przez, również zaginionego, Erika Obendorfa. Następnie dostaje od starszego siebie specjalną lampę, licznik Geigera oraz list, który ojciec spisał tuż przed śmiercią. Po odnalezieniu mapy jaskiń udaje się na ich przeszukanie, co skutkuje przeniesieniem się w czasie do 1986. Odnajduje tam zagubionego Mikkela, lecz nie porywa go, gdy dowiaduje się, że jest to jego ojciec. Dopiero podczas drugiej podróży chce go przywrócić do “swojego czasu”, lecz ta próba zostaje udaremniona przez tajemniczego Noaha. Jonas zostaje zamknięty w bunkrze obok domku letniskowego Helge Dopplera, a przy okazji otwarcia się portalu, wskutek działań jego starszej wersji, przenosi się do przyszłości, najprawdopodobniej do 2052 roku, gdzie panują postapokaliptyczne warunki.


Jonas Kahnwald starszy – najprawdopodobniej pochodzi z 2052 roku. Podróżnik w czasie, którego celem jest skonstruowanie maszyny zdolnej do zniszczenia pętli czasu. W tym celu pojawia się u H.G. Tannhausa, gdzie często rozmawiają o prawach fizyki, teoriach dotyczących czasu, gdyż to rękoma naukowca ma zostać zbudowana niezbędna maszyna. Śledzi poczynania swojej młodszej wersji i nie pozwala mu na to, by wymazał swoje istnienie poprzez porwanie Mikkela z przeszłości. Również nie wyciąga siebie z bunkra Helge Dopplera, stwierdzając, że to właśnie te wydarzenia prawdziwie go ukształtują. Gdy już otrzymuje potrzebną maszynę, udaje się do tuneli w celu zniszczenia pętli czasu. Jak stwierdza Noah, mężczyzna nie wie, że tak naprawdę jest odpowiedzialny za stworzenie czarnej dziury, którą chciał zniszczyć.


DarkNoah  jedna z najbardziej tajemniczych postaci pierwszego sezonu. Widzi w sobie wybawcę ludzkości, jedyną osobę zdolną do wyrwania gatunku z niekończącego się cyklu bólu. Pastor, podróżnik w czasie, korzystający z prywatnych notatek w celu odpowiedniego zaprogramowania wszystkich wydarzeń. W 1953 roku pociesza matkę Helgego po jego zaginięciu, w 1986 roku poznaje Mikkela/Michaela i rozmawia z nim na temat Teorii Wielkiego Wybuchu, następnie porywa podróżującego w czasie Jonasa. Odpowiada również za porwania innych chłopców – Erika Obendorfa, Madsa Nielsena oraz Yasina Friese – na których przeprowadza eksperymenty w bunkrze Helgego Dopplera. Na koniec pierwszego sezonu werbuje Bartosza Tiedemanna, udowadniając mu, że doskonale wie, co przynosi przyszłość.


Hannah Kahnwald starsza – pochodzi z 2019 roku, matka Jonasa, żona Mikkela/Michaela. Po śmierci męża romansuje z Ulrichem Nielsenem, których relacja szybko się rozpada. Z tego powodu szantażuje Aleksandra Tiedemanna przy pomocy dokumentów poświadzających jego prawdziwą tożsamość, by zniszczył życie Ulricha.


 

DarkHannah Kahnwald młodsza – pochodzi z 1986 roku, szaleńczo zakochana w Ulrichu. Gdy widzi, jak dochodzi do zbliżenia między nim a Kathariną, zgłasza na policji, iż doszło do gwałtu. Jednocześnie sugeruje, że to Regina Tiedemann jest odpowiedzialna za rozsiewanie tych oskarżeń.


Dark

 

 

 

Michael Kahnwald – pochodzi z 2019 roku, mąż Hanny, ojciec Jonasa, popełnia samobójstwo 21 czerwca 2019 roku, pozostawiając dla syna list, który ma być odczytany dopiero 4 listopada.


Mikkel Nielsen Dark

 

Mikkel Nielsen – pochodzi z 2019 roku, prawdziwa tożsamość Michaela Kahnwalda. Syn Ulricha Nielsena i Kathariny Nielsen, brat Marthy Nielsen i Magnusa Nielsena. Przez przypadek wpada do tunelu czasoprzestrzennego, który wysyła go do 1986 roku. Tam zostaje adoptowany przez Ines Kahnwald, zapoznaje się z młodą Hanną, co kończy się ślubem i dzieckiem.


Dark Ulrich Nielsen

 


Ulrich Nielsen
starszy – pochodzi z 2019 roku, syn Jany Nielsen i Tronte Nielsena, mąż Kathariny Nielsen, ojciec Mikkela, Marthy oraz Magnusa. Policjant, prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia Erika Obendorfa, a następnie jego syna. Romansuje z Hanną Kahnwald. Podejrzewa starego Helgego Dopplera, siedzącego w zakładzie dla starszych osób, o dokonanie tych czynów, więc pewnego dnia go śledzi, gdy mężczyzna udaje się do jaskiń. Tam trafia do tunelu i przenosi się do 1953 roku. Dochodzi do wniosku, że zabicie młodego Helgego doprowadzi do zmiany linii czasu, więc uderza go kilkukrotnie kamieniem w głowę. Chłopak jednak nie umiera, a Ulrich trafia do aresztu, podejrzany o zamordowanie Dopplera, jak również dwóch innych osób, których zwłoki pojawiają się na terenie budowanej elektrowni atomowej.


Dark Ulrich NielsenUlrich Nielsen młodszy – pochodzi z 1986 roku, buntownik, cierpiący z powodu zaginięcia brata Madsa, zostaje oskarżony przez Hannę o gwałt na Katherinie, z którą się spotyka, nielubiany przez policjanta Egona Tiedemanna.


Katharina Nielsen Dark

 

 

 


Katharina Nielsen
starsza – pochodzi z 2019 roku, żona Ulricha, matka Marthy, Mikkela i Magnusa, dyrektorka szkoły, dowiaduje się o romansie męża z Hanną.


Katharina Dark

 

Katharina młodsza – pochodzi z 1986 roku, nieznane panieńskie nazwisko oraz jej korzenie, zakochana w Ulrichu, raz dla “zabawy” wraz z nim przywiązała Reginę Tiedemann do drzewa.


Martha Nielsen Dark

 

 

 

Martha Nielsen – pochodzi z 2019 roku, córka Kathariny i Ulricha, najprawdopodobniej zakochana w Jonasie, lecz w związku z Bartoszem, w szkolnym przedstawieniu gra Ariadne, która wije nić dla Tezeusza, by ten dostał się do labiryntu i pokonał Minotaura.Agnes Nielsen
– pochodzi z 1953 roku, matka Tronte’a i babcia Ulricha. Jej mąż, pastor zmarł, a ona przeprowadziła się do Winden. Wynajmuje pokój u Tiedemannów i wyraźnie flirtuje z Doris. Jest ukazana jako piękna i niezłomna. 


 

 

 

Tronte Nielsen młodszy – pochodzi z 1953 roku, syn Agnes Nielsen i nieznanego, zmarłego pastora. Ten, prawdopdoobnie znęcał się nad synem – Tronte na swoim ramieniu blizny po rozpalonych papierosach. 


 

Tronte Nielsen średni – pochodzi z 1986 roku, mąż Jany Nielsen oraz ojciec Ulricha i Madsa. W noc zaginienia tego drugiego nie było go w domu, choć jego żona tak powiedziała policji. Tronte ma romans z Claudią, swoją przyjaciółką z dzieciństwa. 


 

 


Tronte Nielsen
starszy – pochodzi z 2019 roku. W noc zaginięcia Mikkela Claudia każe mu i Peterowi pozbyć się ciała Madsa, które pojawiło się w 2019 roku. Tronte bardzo wierzy w Claudie i wykonuje wszystkie jej instrukcje.


Magnus Nielsen Dark

 

Magnus Nielsen – pochodzi z 2019 roku, syn Ulricha i Kathariny, zakochany we Franziszce Doppler.


Franziska Doppler Dark

 

 

 

 

Franziska Doppler – pochodzi z 2019 roku, córka Petera Dopplera i Charlotty Doppler, siostra Elisabeth, wnuczka Helgego, umawia się z Magnusem Nielsenem, ukrywa w lesie pod torami pudełko z pieniędzmi.


Charlotte Doppler DarkCharlotte Doppler – pochodzi z 2019 roku, rodzice nieznani, wnuczka H.G. Tannhausa, żona Petera Dopplera, matka Franziszki i Elisabeth, policjantka, pod koniec sezonu odnajduje gazetę z 1953 roku, w której widnieje zdjęcie Ulricha Nielsena oskarżonego o morderstwo, także zdaje sobie sprawę z istnienia podróży w czasie.


Helge Doppler Dark

 

 


Helge Doppler
starszy – pochodzi z 2019 roku, ojciec Petera, znajduje się w zakładzie dla starszych osób, rzadko ma kontakt z rzeczywistością, gdy jednak się przebudzi, stwierdza, że nadal istnieje szansa na zmianę przeszłości i przyszłości.


Helge Doppler Dark

 

Helge Doppler średni – pochodzi z 1986 roku, wykonuje polecenia Noaha, w swoim bunkrze oblepia ściany tapetą w lisy i inne zwierzęta, podróżuje w czasie, by porywać chłopców, a następnie przeprowadzać na nich eksperymenty.


Helge Doppler Dark

 

 


Helge Doppler
młodszy – pochodzi z 1953 roku, syn Bernda Dopplera i Grety Doppler, wycofany, wykorzystywany przez starszych chłopaków, kolekcjonuje w pudełku truchła martwych ptaków. Zostaje schwytany przez Ulricha Nielsena i pobity do nieprzytomności. Budzi się w bunkrze należącym do jego rodziny, a w wyniku działań prowadzonych przez starszego Jonasa, powstaje obok niego przejście, dzięki któremu przenosi się do 1986 roku.


Peter Doppler DarkPeter Doppler  pochodzi z 2019 roku, syn Helge, matka nieznana, żona Charlotte, dzieci Franziszka i Elisabeth. Nie układa mu się w małżeństwie, utrzymuje bliższe kontakty z transprostytutką, której przyczepa znajduje się pod lasem na obrzeżach miasta. Najprawdopodobniej ma jakieś pojęcie na temat tego, co dzieje się w Winden.


Dark

 

 


Elisabeth Doppler
 pochodzi z 2019 roku, córka Petera i Charlotty, siostra Franziszki, głuchoniema, przyjaźni się z jednym z porwanych chłopców Yasinem Friese.


H. G. Tannhaus Dark

 

 

H. G. Tannhaus pojawia się na płaszczyznach czasowych w 1953 oraz 1986 roku, dziadek Charlotty Doppler, autor książki o podróżach w czasie, konstruuje, przy pomocy starszego Jonasa, maszynę, dzięki której możliwe będzie zamknięcie czarnej dziury. Traktowany raczej jako dziwak oderwany od rzeczywistości.


Egon Tiedemann Dark

 

Egon Tiedemann  ojciec Claudii Tiedemann, mąż Doris, w 1953 roku prowadzi śledztwo w sprawie dwóch trupów na terenie budowy elektrowni atomowej oraz w sprawie zniknięcia Helgego Dopplera, wtrąca do aresztu Ulricha Nielsena. Z kolei w 1986 jest już rozwiedziony oraz uzależniony od alkoholu, prowadzi śledztwo w sprawie rzekomego gwałtu na Katharinie, jak również zaginięcia Madsa Nielsena


Bartosz Tiedemann Dark

 

Bartosz Tiedemann pochodzi z 2019 roku, syn Reginy i Aleksandra Tiedemann, najlepszy przyjaciel Jonasa i chłopak Marthy. W noc zaginięcia Mikkela idzie do lasu po narkotyki, które wcześniej należały do Erika. Po tym wydarzeniu dostaje telefon od Noah’a i myśląc, że to dostarczał narkotyki Erikowi spotyka się z nim. Po tym wydarzeniu spotyka również swoją babcię – Claudie Tiedemann, choć wcześniej myślał, że ta zmarła. Kolejny raz spotyka się z Noahem i z racji tego, że wszystko wydarzyło się tak jak mu to opisał zgadza się na jego, nieznane nam warunki “pracy”.


Dark

Regina Tiedemann starsza – pochodzi z 2019 roku, żona Aleksandra Tiedemanna i matka Bartosza Tiedemanna. Prowadzi hotel w Winden. Choruje na raka piersi. Wdała się w bójkę z Kathariną – wciąż ma jej za złe to co jej zrobiła przed latu. 


Regina Dark

 

 

 


Regina Tiedemann
młodszapochodzi z 1986 roku, córka Claudii Tiedemann. Samotna, cicha i wiecznie krytykowana przez własną matkę. W szkole często obiekt szykanów. Przywiązana przez Ulricha i Katharine do drzewa w lesie i uratowana przez Madsa. Obwinia Ulricha o zaginięcie jego młodszego brata. Gdy po raz kolejny Katharina unosi się w jej kierunku na ratunek wychodzi jej Aleksander. Regina niemalże automatycznie się z nim zaprzyjaźnia i pomaga mu z opatrzeniem jego ran. 


Claudia Tiedemann

Claudia Tiedemann starsza – pochodzi z 2019 roku, matka Reginy i babcia Bartosza. Rywalizuje z Noahem w wojnie o kontrole nad czasem i współpracuje z dorosłym Jonasem. Wraca do 2019 roku po długiej nieobecności i spotyka się z Tronte i Peterem w bunkrze i tłumaczy im jak powinni pozbyć się ciała Madsa, które nagle się przed nimi pojawiło. Daje Tronte notes z symbolem triquetra, spotyka się ze swoim wnukiem Bartoszem. Przenosi się do 1953 roku i wręcza zegarmistrzowi H.H. Tanhausowi plany maszyny, która ma zniszczyć pętle czasową. 


Claudia Tiedemann średnia – pochodzi z 1986 roku, matka Reginy i pierwsza szefowa elektrowni atomowej w Winden, ma romans z Tronte. Zatrudnia Aleksandra do pomocy z radioaktywnymi odpadami (beczkami). W jaskini znajduje swojego psa, Gretchen, który zaginął 33 lata wcześniej. W pewnym momencie orientuje się, że wszystkie wydarzenia z Winden są ze sobą połączone, a poszlaką jest książka napisana przez H.G. Tannhausa – podarowana jej przez Helge’a. Opuszcza Winden. 


 

Claudia Tiedemann młodapochodzi z 1953 roku, córka Egona i Doris Tiedemann. Zaprzyjaźnia się z Tronte, gdy ten wprowadza się do jej domu wraz z matką. Udziela korepetycji Helge’owi. Ten pewnego dnia (prawdopodobnie z zazdrości o Tronte) zwabia jej psa, Gretchen do jaskiń. 


 


Aleksander Tiedemann
starszy – pochodzi z 2019 roku,  mąż Reginy, ojciec Bartosza, szef elektrowni atomowej. Szantażowany przez Hannah prosi Torbena Wöllera o wykopanie wszelkich brudów na Ulricha Nielsena. 


 

 


Aleksander Tiedemann
młodszy – pochodzi z 1986 roku. Gdy Katharina i Ulrich dokuczają Reginie on grozi im pistoletem. Przedstawia się jako “Aleksander Tiedemann”, ale jego prawdziwa tożsamość to “Boris Niewald”. Zakopuje worek ze swoją bronią białą i prawdziwym paszportem w lesie. Przygląda się temu Hannah, która po jego odejściu zabiera torbę. Pracuje w elektrowni atomowej Wilden, pomaga Claudii Tiedemann z odpadami. 

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.