FelietonyPoradnikiPublicystyka

Szczegółowy SPIS WYDARZEŃ i postaci z DRUGIEGO SEZONU “DARK”

Marcin Kempisty
Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu "Dark" / Netflix

Odcinek IV – “Podróżnicy”


Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1921

Jonas 1.0 z 2053 roku przeniósł się do tego momentu w historii i zostaje odnaleziony przez lokalnych wieśniaków. Jednym z nich jest najprawdopodobniej ojciec Agnes Nielsen, którą na swojej drodze spotyka Jonas 1.0. Chłopak zostaje przygarnięty, ponieważ jest traktowany jako żołnierz ze wschodniego frontu I wojny światowej.

Jonas 1.0 budzi się w pokoju, w którym znajduje się także Noah 1.0. Noah 1.0 wie, kim jest podróżnik.

Jonas 1.0 próbuje przejść przez jaskinię, ale przekonuje się, że tunel jeszcze nie został wydrążony.

Gdy Jonas 1.0 wychodzi z jaskini, spotyka Noaha 1.0, który mówi, że do otwarcia tunelu zostały jeszcze 32 lata. Mówi, że na Jonasa 1.0 czekają Sic Mundus.

Noah 1.0 przyprowadza Jonasa 1.0 do kościoła – siedziby Sic Mundus. Odbiera go Noah 2.0 i zdradza, że stoi obok swojej wcześniejszej wersji. Ksiądz prowadzi zagubionego podróżnika do Adama.

Noah 2.0 nie chce powiedzieć Noahowi 1.0, kto napisał notes, w którym podane są wszystkie przyszłe wydarzenia. Jonas 1.0 spotyka Adama. Okazuje się, że mężczyzna ze spaloną twarzą jest tak naprawdę Jonasem 3.0

2020

Martha ma sen, w którym uprawia seks z Jonasem 1.0, z którego budzi się w charakterystyczny dla serialu sposób. Charlotte nie przychodzi do pracy, tylko studiuje dokumenty znalezione w warsztacie H. G. Tannhausa. Wśród nich odnajduje plan budowy wehikułu czasu. Jonas 2.0 odnajduje broń i dokumenty Aleksandra Tiedemanna/Borisa Niewalda. Hannah nie chce powiedzieć, skąd pochodzą te przedmioty. Do Magnusa i Marthy przychodzą Franziska i Elisabeth. Bohaterowie są porzuceni przez rodziców, nie wiedzą, co się dzieje, więc postanawiają ruszyć do jaskiń.

Claudia 2.0 przychodzi pod bramę elektrowni atomowej. Jest zdziwiona, gdy dowiaduje się, że dyrektorem został Aleksander Tiedemann. Clausen przesłuchuje Aleksandra na okoliczność tajemniczych drzwi w jaskini pod elektrownią. Policjant wysnuwa swoją teorię – każdy, kto się urodził, pozostał w Winden. Pyta o pochodzenie dyrektora, a także zaginionego 34 lata wcześniej Madsa Nielsena, który zniknął w tym samym momencie, w którym Aleksander pojawił się w mieście. Aleksander na prośbę Clausena mówi swoje wcześniejsze nazwisko – Kohler. Do Hanny i Jonasa 2.0 przychodzi Charlotte. Jonas 2.0 nie ukrywa swojej tożsamości. Policjantka rozpoznaje w przybyszu tajemniczego mężczyznę z hotelu Reginy. Pyta o zdjęcie Sic Mundus Creatus Est, a zwłaszcza o Noah. Franziska, Magnus, Martha i Elisabeth przychodzą do jaskini. Claudia 2,0 przychodzi do biblioteki miejskiej i korzysta z internetu, by przekonać się, co się stało z jej życiem. Hannah z Jonasem 2.0 przychodzą do bunkra, w którym znajduje się między innymi zdjęcie zatrzymanego Ulricha z 1953 roku. Peter opowiada, że Claudia 3.0 powiedziała jemu i Trontemu, co mają robić. Claudia 2.0 dowiaduje się z internetu informacji na temat ślubu Reginy z Aleksandrem, a także poznaje datę śmierci Egona. Nie wie tylko, jak do niej doszło.

Charlotte przywozi Katharinę do piwnicy i opowiada o tym, co się stało z Michaelem i Ulrichem. Katharina nie jest w stanie uwierzyć w tę historię. Wyśmiewa Jonasa 2.0, gdy ten stwierdza, że jest jej wnukiem. Francizka, Magnus, Elisabeth i Martha spotykają w jaskini Bartosza, który pojawił się tam za sprawą wehikułu czasu. Chłopak nie chce zdradzić ani słowa na temat swojej misji, dlatego zostaje związany. Czwórka po raz pierwszy widzi maszynę, ale jeszcze nie wie, do czego ona służy. Biorą ją ze sobą, a Bartosza zostawiają w ciemnościach. Clausen rozmawia z Wollerem, próbując podsumować to, co się wokół nich dzieje. Pyta podwładnego o to, co się stało z jego okiem. Woller zaczyna opowieść – mówi, żę to tajemnica i wydarzyło się to w poprzednie lato, ale nie kończy historii, bo prawie potrąca przechodzącą przez ulicę Claudię 2.0. Katharina przychodzi do szkoły i szuka starych zdjęć. Na jednym z nich z 1987 rzeczywiście dostrzega swojego młodego, zaginionego syna. Tym razem akceptuje fakt, że istnieją podróże w czasie.

Jonas 2.0 w rozmowie z Charlottą, Hanną i Peterem zdradza, że według Adama, lidera Sic Mundus, istnieje luka, dzięki której można przerwać cykl i zatrzymać dalszy bieg wydarzeń. Adam chce kontynuować swoje dzieło, dlatego Jonas 2.0 chce go powstrzymać.

2054

Elisabeth 2.0 spotyka Silję w martwej strefie i mierzy do niej z broni. Silja jest zła, że przywódczyni ukrywała przed resztą istnienie “boskiej cząstki”. Elisabeth 2.0 stwierdza, że to nie jest część Boga, tylko część diabła.


Odcinek V – “Zaginione i znalezione”


Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1921

Jonas 1.0 budzi się przy Adamie. Chce wiedzieć jak wrócić do domu. Zakłada swoją charakterystyczną żółtą kurtkę.

Jak mówi Adam, człowiek żyje trzy razy. Najpierw zostawia w tyle naiwność, później niewinność, a na samym końcu traci życie. Według niego nie da się uniknąć tych etapów. Jest pewien, że Jonas 1.0 stanie się Adamem. Mimo to chłopak chce wrócić do swojego czasu i uratować bliskich przed apokalipsą.

Adam informuje Jonasa 1.0, że istnieje luka, dzięki której można przerwać pętlę.

Jonas 1.0 próbuje zrozumieć, jaki jest cel działalności Sic Mundus. Adam stwierdza, że wypowiedzieli wojnę Bogu i czasowi. Chcą stworzyć nowy czas bez czasu i bez Boga. Uważa, że Bóg jest czasem, siłą fizyczną, z którą nie da się negocjować, ponieważ nie zna litości.

Adam mówi, że cały wszechświat jest ogromnym supłem, z którego nie da się uwolnić. Mówi, że jako Jonas 1.0 nie rozumiał siebie starszego. Teraz, po wszystkich przygodach, wreszcie rozumie, ponieważ pewnego bólu się nie zapomina. Zdradza, że istnieje sposób, by sobie z tym poradzić. Poleca Jonasowi 1.0 przeniesienie się w czasie przy pomocy wytworzonej przez nich ciemnej materii. Sugeruje, że początek pętli jest w 2019 roku, w momencie samobójstwa ojca Michaela. Adam sugeruje, że jeżeli odwiedzie ojca od tej decyzji, to wprawdzie sam nie powstanie, ale cała reszta będzie żyć.

1987

Ulrich ma zdjęcie Michaela, które wcześniej przyniósł do niego Egon. Napada na sanitariusza i zabiera mu kartę dostępu, dzięki której otwiera sobie drzwi i ucieka z zakładu dla osób zaburzonych psychicznie. Claudia 2.0 odwiedza Egona, ponieważ wciąż ma w pamięci, że zaraz jej ojciec umrze. Chce to zmienić, dlatego proponuje ojcu, by z nią jak najszybciej zamieszkał.

Claudia 2.0 rozmawia z Berndem Dopplerem, wcześniejszym dyrektorem elektrowni atomowej na temat awarii, do której doszło rok wcześniej. Bernd odsłania tajemnicę powstania “boskiej cząstki”. Podkreśla, że nie mogą nikomu mówić na ten temat. Ulrich przychodzi do domu Kahnwaldów, gdzie spotyka swojego syna Mikkela. Ujawnia swoją tożsamość.

Bartosz, Franziska, Elisabeth, Magnus i Martha przenieśli się w czasie. Bartosz mówi o Noah, o wojnie między nim a Claudią. Ines zauważa, że zniknął Mikkel. Wie także, że Ulrich uciekł ze szpitala, dlatego dzwoni do Egona. Były policjant domyśla się, dokąd mogła się ta dwójka udać, dlatego wzywa patrol, który pędzi w stronę jaskiń. Tuż przed nimi Mikkel i Ulrich zostają pojmani.

Okazuje się, że Ines specjalnie podaje proszki Mikkelowi, by ten mógł spokojnie spać. To na pewno w pewien sposób wpływa na jego psychikę.

2020

Jonasowi 2.0 śni się, że uprawia seks z Marthą. W pewnym momencie na jej brzuchu pojawia się czarna materia, być może jako zapowiedź ciąży, w którą zajdzie dziewczyna.

Katharina próbuje wytłumaczyć Marcie i Magnusowi, co się dzieje. Jako że wcześniej kompletnie nie mieli ze sobą kontaktu, dochodzi między nimi do poważnej kłótni. Aleksander próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o przeszłości Clausena. Regina czuje się coraz gorzej.

Do Hanny przychodzi Katharina. Szuka Jonasa 2.0, ponieważ chce wiedzieć, w jaki sposób można przenosić się w czasie. Tymczasem Jonas 2.0 przychodzi do opustoszałego domu Nielsenów. Wchodzi do pokoju Marthy i zostawia jej medalik ze świętym Krzysztofem, patronem podróżujących.

Charlotte w trakcie rozmowy z Jonasem 2.0 zdradza, że myśli, że wszystko jest z nią związane. Pyta czy podróżnik nie wie nic na temat jej rodziców. Jonas 2.0 nic o tym nie wie, jednocześnie pokazuje wehikuł czasu. Franziska, Magnus, Martha i Elisabeth znowu przychodzą do jaskini, gdzie wciąż leży związany Bartosz. Wymuszają na nim zeznania, do czego służy maszyna w walizce. Dowiadują się, że jest to wehikuł czasu. Wymuszają na Bartoszu skorzystanie z niej, by mogli się cofnąć do przeszłości.

Charlotte znowu jest w warsztacie przybranego dziadka. Przychodzi do niej Noah 2.0 i ujawnia, że jest jej ojcem. Jednocześnie nie chce powiedzieć, kto jest jej matka. Mówi, że robi to wszystko, by nigdy nie stracić swoich dwóch ukochanych kobiet. Adam wiedział o ich pokrewieństwie, ale Noah 2.0 dowiedział się dopiero dzięki ostatnim stronom notesu. Teraz już wie, co się wydarzy i co musi zrobić – chce zniszczyć Adama, by wszyscy mogli przeżyć, nie tylko ci w bunkrze (piwnicy Helgego Dopplera).

Po krótkim pobycie w 1987 roku, piątka nastoletnich bohaterów wraca do swojego czasu. Martha odnajduje medalik ze świętym Krzysztofem na swojej poduszce.


Odcinek VI – “Niekończąca się pętla”


Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

2019

Jonas 0.0 budzi się w domu. Ojciec Michael jest w dobrym humorze, tak samo jak Hannah. Chce jechać z przyjaciółmi nad jezioro. Kobieta chce iść na imprezę do Nielsenów, ale Michael nie jest tym zainteresowany. Gdy Michael spogląda na żółtą kurtkę Jonasa 0.0, to przeżywa deja vu, przez co pogarsza się jego stan psychiczny. Nie chce wychodzić z domu. Martha, Bartosz, Magnus i Jonas 0.0 jadą rowerami nad jezioro. Tymczasem Jonas 1.0 wychodzi z kościoła po skutecznym przeniesieniu się w czasie z 1921 roku. W małżeństwie NIelsenów nie ma namiętności. Mikkel dostaje różyczki. Aleksander Tiedemann czyta w gazecie, że nadal poszukiwany jest sprawca morderstwa w Marburgu sprzed 33 lat. Ta informacja bardzo go stresuje. Charlotte podejrzewa Petera o zdradę. Trójka przyjaciół kąpie się w jeziorze, Jonas 0.0 siedzi przy brzegu. Bartosz opowiada historię rzekomo utopionej tam kobiety, której sukienkę można czasami zobaczyć na dnie. Martha przysiada się przy Jonasie 0.0 i pyta, czy chłopak przyjdzie na imprezę organizowaną przez jej rodziców. Martha wątpi w szczęśliwy związek Kathariny i Ulricha. Jonas 0.0 przez przypadek w piasku odnajduje medalik ze świętym Krzysztofem. Jonas 1.0 przez przypadek spotyka przejeżdżającą rodzinę Nielsenów i dowiaduje się, że Martha bardzo go lubi. Magnus oddala się od reszty przyjaciół i przez przypadek widzi kapiącą się nago Franziskę. Martha czyta sztukę Nić Ariadny. Młodzi rozmawiają o tym czy chcieliby wiedzieć, co się wydarzy w najbliższej przyszłości. Jonas 0.0 musi iść do babci Ines i opuszcza towarzystwo.

Na jego miejscu pojawia się Jonas 1.0, który jest wyraźnie zdenerwowany. Mówi Marcie, że są dla siebie stworzeni i żeby nigdy w to nie wątpiła. Dochodzi między nimi do pocałunku, po czym chłopak odchodzi. Michael podgląda rodzinę Nielsenów, która przyjechała do Hanny. Mikkel wchodzi do domu do toalety, przez co Michael jest bardzo zdenerwowany. Wie przecież, że ogląda siebie samego w młodszej wersji. Bartosz mówi Marcie, że mu się podoba, ale dziewczyna myśli już tylko o Jonasie. Trwa impreza u Nielsenów z okazji okrągłej rocznicy małżeństwa. Para tańczy do piosenki Heaven is a place on Earth. Jonas 1.0 przychodzi do rodzinnego domu, gdzie zastaje samotnego Michaela. Mówi, że wie o tajemnicy ojca. Prosi go, żeby nie popełniał samobójstwa. Sęk w tym, że Michael w ogóle się nad tym nie zastanawiał. Nie myślał o powieszeniu się w studio i zostawieniu po sobie listu pożegnalnego. Jonas 0.0 jest sam na sam z Marthą i zaczynają uprawiać ze sobą seks. Michael zdradza, że nie udało mu się samodzielnie przejść do innego porządku czasowego, tylko został zaprowadzony przez Jonasa 1.0. Michael sądzi, że pojawienie się Jonasa 1.0 ma pomóc mu zrozumieć, co ma zrobić, by narodził się jego syn. Traktuje siebie tylko jako małą część całości, a Bóg ma plan dla każdego. Przychodzi Claudia 3.0. Uświadamia Jonasowi 1.0, że Adam go oszukał, bo chciał, by wszystko wydarzyło się jak zawsze. Ponadto mówi bardzo ważne zdanie, które zapewne zwiastuje istnienie świata alternatywnego: “Widziałam świat bez ciebie. Uwierz mi, jest inny, niż się spodziewasz.” Naciska na Jonasa 1.0, że wszyscy muszą się poświęcić w tej walce. Katharina zasypia przy chorym Mikkelu, Hannah całuje się z Ulrichem, Peter przychodzi do Benni, Jonas 0.0 uprawia seks z Marthą, a Michael żegna się z Jonasem 1.0. Następnie pisze list pożegnalny dla syna.


Odcinek VII – Biały Diabeł


dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1954

Sekcja zwłok Claudii 3.0, przy której jest Egon Tiedemann. Policjant rozpoznaje kobietę, która wcześniej przyszła do niego na posterunek w dniu powrotu Helgego i za coś go przepraszała. Jej ciało było bardzo skażone promieniowaniem.

Egon znowu przychodzi do domu Dopplerów, by pokazać małemu Helgemu zdjęcie Claudii 3.0. Chłopak nazywa ją Białym Diabłem, bo tak nazywał ją Noah 2.0. Ponadto mówi, że Claudia chce wszystkich zabić.

Do Egona przychodzi Hannah, która przy pomocy maszyny czasu przeniosła się z 2020 roku. Podaje się za żonę przetrzymywanego Ulricha. Chce się z nim zobaczyć, by potwierdzić tożsamość zatrzymanego.

Hannah odwiedza Ulricha w zakładzie psychiatrycznym. Mężczyzna wyznaje jej miłość, ponieważ liczy na pomoc przy uwolnieniu. Hannah jednak nie chce mu pomóc. Zostawia go, a następnie mówi Egonowi, że jednak się pomyliła, bo Ulrich nie jest jej mężem.

W trakcie rozmowy z Egonem Hannah stwierdza, że chce zacząć wszystko od nowa. Da się wyczuć, że wpadli sobie w oko.

1987

Claudia 2.0 nagrywa na kasety informacje na temat “boskiej cząstki”. Pędzi do ojca, bo nadszedł dzień jego śmierci.

Claudia 2.0 jedzie z ojcem do szpitala na pierwszą chemię. Cały czas naciska, by Egon się do niej przeprowadził.

Egona wciąż dręczą sprawy z przeszłości. W trakcie rozmowy z Claudią 2.0 zdradza swoje podejrzenia, że istnieją podróże w czasie, a on popełnił fatalny błąd w trakcie prowadzonego śledztwa. Czuje, że to wszystko łączy się z Madsem i Helgem.

Egon przedstawia Claudii 2.0 swoją teorię na temat Ulricha podróżującego w czasie. Zaczyna łączyć fakty, że młodszy Ulrich to ta sama osoba, której starszą wersję aresztował w 1953 roku. Claudia 2.0 oczywiście wierzy w tę historię.

Egon i Claudia 2.0 wrócili do jego domu. Policjant chce pójść do jaskiń. Sądzi, że coś w nich musi być, skoro Ulrich zarówno w 1953 roku, jak i w 1987 próbował się do nich przedostać. Claudia 2.0 cały czas próbuje wybić mu ten pomysł z głowy i na siłę chce go zabrać do swojego mieszkania. Egon podejrzewa, że coś dziwnego kryje się za jej zachowaniem. Dochodzi między nimi do kłótni. Egon sięga po telefon, by zadzwonić na komendę i poprosić o przeszukanie jaskiń. Claudia 2.0 nie chce do tego dopuścić. Dochodzi do przepychanki, przez którą Egon przewraca się, uderza głową o stół i powoli umiera. Claudia 2.0 nie wzywa karetki, ponieważ wie, że cała nauka związana z “boską cząstką” może zostać zaprzepaszczona i źle wykorzystana, jeżeli tylko dowie się o niej opinia publiczna. Przypomina sobie słowa Claudii 3.0, że będzie musiała się poświęcić, wszystko wydarzy się jak wcześniej, ale jeżeli się uda, to Regina przeżyje.

Do Claudii 2.0 przychodzi Jonas 1.0. Mówi, że ma wehikuł czasu, ponieważ wcześniej dała mu go Claudia 3.0. Ruszają razem w podróż, ponieważ mają mało czasu. Jonas 1.0 wie o śmierci Egona.

2020

Jonas 2.0 odkrywa, że jego wehikuł czasu został skradziony przez Hannę. Katharina nadal studiuje mapy i zastanawia się, co zrobić, by odzyskać syna i męża. Charlotte ogląda zdjęcie, na którym jest jako niemowlak z ojcem Noahem. Mówi Peterowi, że już za jeden dzień ma nastąpić apokalipsa, a przetrwają tylko ci, którzy ukryją się w bunkrze.

Po raz kolejny Clausen i Woller odwiedzają Aleksandra. Przynoszą dokument, na podstawie którego oskarżają Tiedemanna o podrobienie dowodu osobistego. Aleksander Tiedemann zostaje aresztowany. Martha poznaje Jonasa 2.0.

Jonas 2.0 odpowiada na pytania Marthy. Mówi “obiecałem ci, że wszystko naprawię”, co odnosi się bezpośrednio do wydarzeń z ósmego odcinka. Do domu Kahnwaldów wpada Katharina, która zabiera ze sobą córkę. Jest wściekła na Jonasa 2.0. Ujawnia Marcie, że Jonas jest synem jej brata, czyli ona jest jego ciotką. Martha jest zdruzgotana. Przy okazji zdradza, że już przeniosła się raz w czasie. W trakcie rozmowy z Aleksandrem Clausen zdradza, że jego brat również zniknął bez śladu 34 lata temu. Też nazywał się Aleksander Kohler, tak jak wcześniej Tiedemann. Policjant kilka miesięcy wcześniej otrzymał tajemniczy list, z którego wynikało, że odpowiedzi dotyczące zniknięcia brata odnajdzie właśnie w Winden. Nie wiadomo, kto był jego nadawcą.

Magnus pokazuje Katharinie wehikuł czasu.


Odcinek VIII – Końce i początki


Dark sezon drugi
Kadr z drugiego sezonu “Dark” / Netflix

1921

Noah 2.0 nie chce powiedzieć Noahowi 1.0 o tym, z kim będzie miał dzieci, ani co musi zaraz zrobić.

Noah 2.0 wie, że został oszukany przez Adama. Twierdzi, że Adam nie walczy z Bogiem, tylko ludzkością. Rzuca mu w twarz ostatnimi stronami notesu. Adam stwierdza, że nikt nie jest w stanie uciec przeznaczeniu. Noah 2.0 chce zabić Adama, wyciąga broń, ale nie jest naładowana. Adam stwierdza, że będą wolni dopiero wtedy, gdy pozbędą się emocji. Gdy będą gotowi poświęcić to, co jest dla nich najważniejsze. W tym samym czasie pokazuje zdjęcie Elisabeth 1.0 w lisiej czapce. Dalej stwierdza, że nikt nie zasłużył na miejsce w raju. Przychodzą Magnus 2.0, Agnes Nielsen i zapewne Franziska 2.0. Adam dalej mówi, że supeł można rozwiązać tylko poprzez jego zniszczenie. Agnes zabija Noaha 2.0.

Adam zakłada kombinezon i przy pomocy ciemnej materii przenosi się w czasie do 2020 roku.

Magnus i Franziska ujarzmiają ciemną materię.

1987

Jonas 1.0 chce znowu otworzyć portal w jaskini.

Jonas 1.0 włącza wehikuł czasu w tunelu.

2020

Jonas 2.0 zabiera ze szkatułki pistolet, który wcześniej należał do Aleksandra.

Bartosz mówi Reginie, że Claudia 3.0 nie umarła, tylko przyszła do ich domu zeszłej jesieni, tuż po tym, jak zniknął Mikkel. Zostawiła córce ich zdjęcie z przeszłości. Clausen pokazuje Aleksandrowi nakaz przeszukania elektrowni. Chce wiedzieć, co jest w niej ukrywane. Aleksander nie chce, by ktokolwiek wszedł do elektrowni. Woller odpowiada, że to może dobrze, że w końcu wszystko wyjdzie na jaw. Jonas 2.0 przychodzi do Marthy i ostrzega ją przed nadciągającą apokalipsą i rozpoczęciem nowego cyklu. Mówi, że już raz widział jak umiera i nie chce tego powtórzyć. Katharina przychodzi do Kahnwaldów. Nie ma mężczyzny, ale za to odnajduje jego lampę oraz mapę prowadzącą do portalu w jaskini.

Jonas 2.0 przyprowadza Marthę do bunkra, bo uważa, że tylko w nim dziewczyna jest bezpieczna. Zamyka ją i rusza zmienić przyszłość. Charlotte dowiaduje się, że Clausen pędzi do elektrowni, w której Aleksander coś zabetonował. Kobieta mówi o Jonasie, który podróżuje w czasie. Nie wydaje się, by Woller był zaszokowany tą informacją. Peter jedzie z Elisabeth do bunkra. Clausen pojawia się w elektrowni i wchodzi do pomieszczenia, w którym zostały zakopane beczki. Do domu wraca Jonas 2.0 i spotyka Katharinę wraz z wehikułem czasu. Kobieta chce wiedzieć jak należy z niego korzystać. Jonas 2.0 zdradza, że chce zatrzymać to, w co zamienił się sam, ponieważ nie może zatrzymać początku, ani końca, na którym jest już Adam.

Peter przybiegają z Elisabeth 1.0 do bunkra, z którego z kolei ucieka Martha. Jonas 1.0 przenosi się z Claudią 2.0 do 2020 roku. Oddaje wehikuł czasu, prosi Claudię 2.0, żeby udała się do bunkra, a sam wyrusza na poszukiwania Marthy i matki. Magnus, Franziska i Bartosz nie mogą się z nikim połączyć i nie wiedzą, co robić. Clausen zarządza rozbicie betonowej pokrywy w elektrowni, by dostać się do beczek. Regina dzwoni na komisariat, by odzyskać przetrzymywanego Aleksandra. Przychodzi do niej Claudia 2.0. Przeprasza za zniknięcie i prosi, żeby razem się ukryły przed nadciągającym kataklizmem. Do Jonasa 2.0 przychodzi Noah 1.0. Jonas 2.0 zarzeka się, że nigdy nie stanie się taki jak Adam. Noah 1.0 mówi, że kurczowo trzyma się wiary w zbawienie, które mu obiecano. Traktuje Adama jako zbawcę, Jonasa 2.0 jako przyszłego zbawcę. Daje mu list rzekomo napisany przez Marthę. Noah 1.0 mówi, że Jonas 2.0 musi uratować Bartosza, Franziskę, Magnusa, a później jego samego i Agnes. Trzeba zamknąć pętlę, by zacząć kolejny cykl, bo tak mówi proroctwo. Wtedy Martha przeżyje. Jonas 2.0 zabiera wehikuł czasu i wybiega z domu. Katharina przychodzi do jaskiń.

W bunkrze pojawiają się Regina oraz Claudia 2.0. Katharina podąża w stronę tunelu. W elektrowni odkopano beczki. Pojawia się Charlotte, która chce to zatrzymać. Jonas 1.0 wraca do domu. Zaraz za nim przychodzi Martha. Domyśla się, że to z Jonasem 1.0 rozmawiała nad jeziorem, gdy on jej po raz pierwszy wyznał miłość. Przychodzi Adam. Stwierdza, że to, co wytworzy się dziś, to początek końca. Ciemna materia musi zostać stworzona, by w przyszłości spełniła nowe zadanie – koniec świata. Adam strzela do Marthy. Dziewczyna upada na ziemię (wcześniej na to miejsce pokoju kilkukrotnie spoglądał we wcześniejszych odcinkach Jonas 2.0) i zaczyna krwawić. Adam mówi o tym, że ból po stracie Marthy Jonas 1.0 będzie nosić całe życie, aż w końcu będzie w stanie odpuścić. Daje mu wybór – albo powstrzymanie jego działań albo ratunek Marthy. Oczywiście Jonas 1.0 wybiera drugą opcję. Martha umiera. Jonas 2.0 przychodzi do do Magnusa, Franziski i Bartosza. Przyznaje się, że to jego wina, więc chce ich uratować przed apokalipsą.

Charlotte nieskutecznie zatrzymuje otwarcie beczek. Powstaje ciemna materia. Charlotte dostrzega po drugiej stronie Elisabeth 2.0 z 2054 roku. Poznaje w niej swoją córkę. Do bunkra przychodzi Noah 1.0. Katharina przechodzi przez tunel, ale tym razem bije z niego jasne światło. Jonas, Bartosz, Franziska i Magnus przenoszą się w czasie. Powstaje fala ciemnej materii, która niszczy całe miasto. Pojawia się alt-Martha w domu Jonasa 1.0. Mówi, że to nie jest tą, za którą ma ją Jonas 1.0. Wyjmuje wehikuł czasu w kształcie złotego jabłka. Nie chodzi o to, z jakiego jest czasu, tylko z którego świata. Przenoszą się tuż przed zniszczeniem domu Kahnwaldów.

2054

Elisabeth 2.0 odkopuje rodzinne zdjęcie i czapkę w kształcie lisa, którą nosiła w 2019 roku w pierwszym sezonie. Wyjmuje też fotografie, na której stoi obok Noaha i trzymają razem małe dziecko. Okazuje się, że Elisabeth 2.0 jest matką Charlotty, a Charlotta jest matką Elisabeth 1.0.

Elisabeth 2.0 wchodzi na teren martwej strefy.

Elisabeth 2.0 ujarzmia ciemną materię.

Strony: 1 2

2 odpowiedzi na “9 perełek niemieckiego kina”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.