Są fale? #3: Kino polityczne
Podcast został zrealizowany w ramach współpracy medialnej z 48. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Są fale? to projekt podcastowy Filmawki, w którym omawiamy współczesne polskie kino. Analizujemy wybrane trendy i zjawiska, które zostały ukazane w ostatnich 5 latach (2018–2023). W każdym odcinku będziemy opowiadać o jednym, wybranym przez nas bloku tematycznym, włączając w to konteksty często wykraczające poza przyjętą cezurę czasową. Podcast prowadzą Kamil Walczak i Joanna Stachnik.
W odcinku trzecim zajmujemy się kinem politycznym, ale patrzymy na politykę nie tyle przez pryzmat doraźnej, partyjnej gry o władzę, ale też jako na wyzwania dotyczące wspólnoty. W tym sensie polityka dotyczy społeczeństwa, problemów instytucjonalnych czy wyzwań współczesności. Dlatego omawiamy kino społecznie zaangażowane. Jego ostrze wymierzone jest często tak w polityków, jak i w cały system III Rzeczpospolitej czy kapitalizmu.
(1:46) Filmy około wyborów w 2019 roku (Polityka, Solid Gold)
(10:37) Próby rozliczenia z przeszłością [25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (tw: przemoc seksualna), Lokatorka]
(22:10) Kościół w Polsce [Kler (tw: przemoc seksualna), Boże Ciało]
(36:08) Problemy instytucjonalne (Śubuk, Alicja i żabka)
(45:49) Migracje (Jak najdalej stąd, Dalej jest dzień, Chleb i sól)
(57:56) Kino społecznego wrzenia (Kryptonim Polska, Sala samobójców. Hejter)
(01:13:10) EPILOG: Podział na dwa obozy i Zielona granica
Postprodukcja dźwięku: Bartłomiej Rusek
Prowokowanie przeróżnych myśli to jedna z lepszych rzeczy, jakie dają teksty kultury, a tak się składa, że kino robi to wyjątkowo dobrze. Lubię kino wszelakie (popularne i festiwalowe) i systematycznie zwiększam swój kapitał kulturowy (!). Jestem sympatykiem zwierząt i entuzjastą kotowatych (TRZEBA kochać wszystkie kotki).