PublicystykaZestawienia

Dziś 30. rocznica emisji Twin Peaks. Poznajcie 15 ciekawostek ze świata serialu

Paweł Gościniak
Twin Peaks
Fot. Shelly Johnson i Dale Cooper / Kadr z serialu "Twin Peaks"

1) Królowa Elżbieta II zrezygnowała z własnego przyjęcia urodzinowego, żeby obejrzeć Twin Peaks

Czego nie robi się dla ukochanych seriali? Angelo Badalamenti, kompozytor muzyki w Twin Peaks, pewnego razu opowiedział historię, którą usłyszał od Paula McCartneya, muzyka znanego głównie z grupy The Beatles. – Królowa poprosiła mnie, żebym przez 35 minut grał na jej urodzinach w Buckingham Palace. Byłem tym bardzo podekscytowany – opowiadał McCartney.

– Podczas wieczoru, na chwilę przed koncertem, królowa przechodziła obok i zwróciła się do mnie: “Panie McCartney, bardzo miło Pana tu widzieć”. Odpowiedziałem, że jestem bardzo zaszczycony tym zaproszeniem, dzięki któremu pomogę jej celebrować urodziny. “Teraz będę grał dla Waszej Wysokości moje najlepsze utwory przez 35 minut.”, dodałem. Królowa zmieszanym głosem rzekła: “Panie McCartney, bardzo mi przykro, ale nie mogę zostać. Nie widzi Pan? Już za pięć ósma. Muszę iść na górę i obejrzeć Twin Peaks” – mówił muzyk. – Angelo, przez Twój *cenzura* serial nie mogłem zagrać przed królową! – dodał.

2) Gorbaczow namawiał Busha do wyciągnięcia od Lyncha informacji o tym, kto zabił Laurę Palmer?

W książce Reflections: An Oral History of Twin Peaks opublikowanej w 2014 roku czytamy o niesamowicie intrygującej teorii spiskowej dotyczącej serialu. Aaron Spelling, którego firma pracowała przy produkcji Twin Peaks, odebrał któregoś dnia telefon i usłyszał nietypowe pytanie: “Kto zabił Laurę Palmer?”. Rozmówca nalegał, że to niezwykle ważne i potrzebuje odpowiedzi. Spelling nie działał bezpośrednio przy serialu, dlatego zapytał o to swojego współpracownika Julesa Haimovitza. Ten zadzwonił do samego Davida Lyncha, który krótko odrzekł: “Nie mogę ci tego powiedzieć”.

Haimovitz nie chciał naciskać, dlatego oddzwonił do Spellinga i zapytał się, kto chce znać odpowiedź na to pytanie. – George H. Bush – usłyszał w słuchawce. Podobno to Gorbaczow zadzwonił do Busha, który skontaktował się z Carlem Linderem, współwłaścicielem firmy Aarona i przyjacielem ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ten kolejno odezwał się do Spellinga, a ten finalnie porozmawiał z Haimovitzem. Jules jeszcze raz zadzwonił do Lyncha: “Musisz mi powiedzieć, kto zabił Laurę Palmer! To będzie nasz sekret”, namawiał reżysera. Wtedy domyślił się, że sam Lynch nie miał pojęcia, kto jest mordercą.

3) Lynch i Frost zostali zmuszeni do ujawnienia mordercy Laury Palmer

Do połowy sezonu drugiego nikt z nas nie mógł mieć pewności wobec tego, kto zabił ikoniczną postać Twin Peaks. Gdyby reżyserzy do końca mieli wolną rękę, trzymaliby nas w niepewności znacznie dłużej. Stacja ABC, która emitowała serial, napierała na Lyncha i Frosta, aby ci ujawnili zabójcę już w pierwszym sezonie. Twórcom udało się to przedłużyć, ale stacja już od początku sezonu drugiego nie była tak miła. Wymagała wyjawienia mordercy, co ogromnie oburzyło Lyncha, który stwierdził, że tak szybkie odsłonięcie kart zabije serial. Jak się okazało, miał rację, bo oglądalność Twin Peaks zaczęła spadać, a produkcja została ostatecznie zdjęta z anteny. Reżyser Głowy do wycierania czy Blue Velvet zostawił nam jednak wskazówkę, która po 25 latach zszokowała wszystkich fanów.

Twin Peaks, Laura Palmer
Fot. Laura Palmer / Kadr z serialu “Miasteczko Twin Peaks”

4) Lynch i Frost zapowiedzieli 3 sezon Twin Peaks 25 lat przed jego premierą

To przypadek albo sprytnie przemyślany plan, ale reżyserzy w finałowym odcinku drugiego sezonu Twin Peaks dali nam wskazówkę dotyczącą kontynuacji serialu. Początkowo fani myśleli, że to jedna z kolejnych gierek Lyncha. W końcu kto by uwierzył, że kultowe zdanie “I’ll see you again in 25 years” to nie slogan, a przepowiednia? Ani Dale Cooper, ani widzowie nie mieli wtedy pojęcia, co to oznacza. Pamiętam jak dziś, gdy w 2017 roku światło dzienne ujrzał trzeci sezon serialu. Nie wyobrażam sobie, co czuli wtedy fani, którzy czekali na kontynuację ćwierć wieku.

5) Odtwórca roli Boba nie był aktorem, a członkiem ekipy filmowej

Frank Silva, który wcielił się w postać przerażającego Boba, został nim całkiem przypadkowo. Mężczyzna na planie serialu zajmował się przede wszystkim ustawianiem dekoracji, ale Lynch dostrzegł w nim ogromny potencjał. Silva akurat ustawiał meble w pokoju Laury Palmer, kiedy reżyser poprosił go, aby się pochylił. Właśnie wtedy powstało kultowe ujęcie Boba patrzącego w kamerę – wprost w oczy widza, zza łóżka nastolatki. Lynch nie wiedział jednak, jak wykorzystać ten kdar w serialu. W końcu znalazł rozwiązanie, gdy Silva przypadkowo odbił się w lustrze podczas wizji Sary Palmer. W tym momencie narodził się Bob.

Przeczytaj również:  „Fallout”, czyli fabuła nigdy się nie zmienia [RECENZJA]

6) Aktorka grająca Donnę zniszczyła nadzieję na serialowy związek Audrey i Dale’a

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Audrey i Dale nie zostali parą pomimo tego, że idealnie pasowali do siebie względem charakterów? Fabuła poprzez takie sceny jak ratowanie dziewczyny z Jednookiego Jacka wskazywała na to, że bohaterowie w końcu wyznają sobie miłość. Sherilyn Fenn, aktorka znana z roli Audrey, opowiedziała o tym w wywiadzie dla stacji WFDU.

– Lara [Flynn Boyle, grająca Donnę – przyp. red.] umawiała się z Kylem [MacLachlanem] i była wściekła o to, że moja postać zyskuje coraz więcej uwagi. Wtedy Kyle zaczął mówić, że jego bohater nie powinien być razem z Audrey, bo to nie wygląda dobrze, bo “byłam za młoda” – stwierdziła. – Z tego powodu wprowadzili do serialu Heather Graham [wcieliła się w Annie Blackburn], która była młodsza ode mnie. Ona była dla Kyle’a, a dla mnie był Billy Zane [grał Johna Justice Wheelera]. Nie cieszyło mnie to. To było głupie – dodała w wywiadzie dla The A.V. Club.

Twin Peaks
Fot. Dale Cooper i Audrey Horne / Kadr z serialu “Twin Peaks”

7) Serial wcale nie miał nazywać się Twin Peaks

Lynch i Frost spotkali się podczas prac nad adaptacją Goddess, biografii Marilyn Monroe, której autorem był Anthony Summers. Scenariusz nosił nazwę Venus Descending i sugerował, że za śmiercią aktorki miał stać John F. Kennedy i jego żona. Film nigdy nie powstał, ale część elementów została przeniesiona do serialu. Laura Palmer, tak samo jak Marilyn Monroe, to uwielbiana, blondwłosa “królowa”, a sam Dale Cooper wspomina na taśmach wysyłanych do Diane o Kennedym.

Co ciekawe, początkowo Twin Peaks nie tylko miało być filmem, ale także zakładało inną lokalizację i nazwę. Lynch i Frost najpierw chcieli kręcić w Północnej Dakocie i stworzyć serial o identycznym tytule. Doszli jednak do wniosku, że brakuje tam drzew, tak istotnych dla klimatu produkcji. Zmienili więc miejsce na Wybrzeże Północno-Zachodnie, w tym głównie Waszyngton. Serial miał nazywać się Northwest Passage. Ostatecznie jednak postawiono na Twin Peaks, a starą nazwę przejął tytuł odcinka pilotażowego. Warto wspomnieć, że sposób, w jaki Lynch poprowadził serial, poprzez mieszanie kryminału i wątków paranormalnych, otworzył drogę dla kolejnych produkcji tego typu. To dzięki Twin Peaks powstało chociażby Archiwum X.

8) Rola Laury Palmer miała ograniczać się tylko do ciała zawiniętego w plastik

Sheryl Lee, odtwórczyni roli Laury i jej kuzynki Maddy, wcale nie miała zaoferować serialowi tak wiele. Reżyser wytłumaczył w książce Lynch on Lynch, że chciał znaleźć dziewczynę z Seattle, którą po prostu pomaluje szarą farbą i wykorzysta do pokazania zwłok na ekranie. Kiedy jednak Lee zagrała w scenie pikniku Laury i Donny, Lynch dostrzegł w niej ogromny potencjał. Zaoferował jej kilka dodatkowych scen i rolę Maddy, co, jak wiemy, wyszło serialowi na plus.

9) Mało brakowało, a Steven Spielberg wyreżyserowałby premierowy odcinek drugiego sezonu

Harley Peyton, jeden z producentów Twin Peaks, wspomniał w wywiadzie z Brad D Studios, że Spielberg pomagał w tworzeniu premierowego odcinka drugiego sezonu serialu. Reżyser był zagorzałym widzem pierwszego sezonu i poinformował Peytona, że byłby zainteresowany nakręceniem któregoś z odcinków. Peyton i Frost spotkali się ze Spielbergiem, aby to przedyskutować. Twórca Szeregowca Ryana chciał zrobić premierowy epizod “tak szalonym, jak to tylko możliwe”. Nie przekonało to jednak Lyncha, który sam chciał się nim zająć. Zasugerował Spielbergowi, żeby wyreżyserował któryś z kolejnych odcinków, ale ostatecznie ten pomysł nie wypalił.

Laura Palmer
Fot. Laura Palmer / Kadr z serialu Twin Peaks

10) Dale Cooper i Harry Truman to postacie historyczne

D.B. Cooper to postać słynna w amerykańskich legendach. Podobno ukradł on samolot i wyskoczył z niego na spadochronie nad Seattle, zabierając ze sobą równowartość 200 tys. dolarów. Mocne nawiązanie do tej postaci występuje w serialu Prison Break, ale D.B. nie omija również Twin Peaks. Protagonista serialu nosi nazwisko Dale Bartholomew Cooper, co zgadzałoby się z inicjałami przestępcy.

Przeczytaj również:  „Zarządca Sansho” – pułapki przeszłości [Timeless Film Festival Warsaw 2024]

Z kolei nazwisko Harry Truman nawiązuje nie do prezydenta Stanów Zjednoczonych, lecz do zupełnie innego mężczyzny. Ten Truman w obliczu erupcji wulkanu Mount St. Helens w 1980 roku odmówił opuszczenia swojej chaty, co mogłoby nawiązywać do ugrupowania Bookhouse Boys. Natomiast Gordon Cole, w którego wcielił się Lynch, to tak naprawdę postać z filmu Bulwar Zachodzącego Słońca, którego twórca Blue Velvet jest wielkim fanem.

11) Aktorzy naprawdę mówili wstecz w “Czerwonym Pokoju” – to nie był playback

Pamiętacie karła, w którego wcielił się Michael J. Anderson? Ten, wraz z Laurą Palmer i kilkoma innymi postaciami, tańczył w najlepsze w Czerwonym Pokoju i od początku sugerował nam, kto jest mordercą licealistki. Gdy rozmawiał z Dalem Cooperem, mówił wstecz. Wydawałoby się, że po prostu puszczono jego kwestie od tyłu. Okazuje się jednak, że aktorzy rzeczywiście uczyli się tak porozumiewać, co widać w materiałach dołączonych do Twin Peaks: Definitive Gold Box Edition. Anderson wciela się w nim w nauczyciela tej nietypowej mowy. Nagranie możecie zobaczyć tutaj.

12) Motyw muzyczny Laury Palmer powstał spontanicznie w kilka sekund

David Lynch regularnie współpracował z Angelo Badalamentim przy produkcji muzyki do serialu. Pewnego razu reżyser usiadł koło kompozytora i dał mu kilka wskazówek dotyczących tego, jaki utwór chciałby stworzyć. – Jesteśmy w mrocznym lesie. Delikatny wiatr wieje wśród drzew. Księżyc rozświetla noc, a w tle słyszysz odgłosy zwierząt, w tym sowy. Jesteś w mrocznym lesie. Wprowadź mnie w tę piękną noc z delikatnym wiatrem – mówił Lynch do Badalamentiego. Ten zaczął grać, a reżyser zabronił mu przestawać. – Oh Angelo, to piękne – skomentował pełen wzruszenia. Całość nagrania udostępniam poniżej.

13) Czerwone zasłony są charakterystyczne nie tylko dla Twin Peaks

David Lynch znany jest z tego, że w wielu swoich produkcjach korzysta z nawiązujących do siebie motywów. W jego filmach czy serialach pełno jest symboliki, w której fani doszukują się głębi. Nie bez powodu powstała 4,5-godzinna analiza trzech sezonów Twin Peaks. Słynne czerwone kurtyny zobaczymy także m.in. w Zagubionej Autostradzie czy Blue Velvet. Z kolei błękitna różna, istotna dla fabuły serialu, pojawia się w nakręconym przez Lyncha dla firmy Dior 15-minutowym spocie reklamowym Lady Blue Shanghai. Kolor niebieski istotny jest również dla Mulholland Drive, gdzie, według wskazówek samego reżysera, jest on kluczowy do złożenia filmu w całość. Warto przy okazji wspomnieć, że Lynch wielokrotnie nawiązuje do swoich poprzednich twórczości. W trzecim sezonie Twin Peaks jest scena, w której Dougie Jones jedzie windą i trzyma teczki blisko ciała. Identyczne ujęcie pojawiło się w filmie Głowa do wycierania.

14) Lynch nie chciał, żeby postać Shelly pojawiła się w serialu

Mädchen Amick wcieliła się w rolę Shelly, żony Leo Johnsona i kochanki Bobbiego Briggsa. Kelnerka Double R Diner wydaje się jedną z bardziej lubianych postaci przez fanów, mimo że nie gra ona w fabule wielkiej roli. Aktorka pracowała nad odcinkiem pilotażowym Słonecznego patrolu, kiedy poznała Lyncha. Jednak dopiero odpowiedzialna za casting Johanna Ray, która pracowała także z Quentinem Tarantino czy Nicholasem Cagem, naciskała i przekonała reżysera do wzięcia Amick na pokład.

15) Fani serialu są niesamowici i non stop przyjeżdżają do Twin Peaks

Na koniec chciałbym pokazać wam, dlaczego ten tekst jest dla mnie aż tak ważny. Twin Peaks to mój najukochańszy serial, zdecydowane top 1 mojego serca. Składa się na to nie tylko sama produkcja, ale i niesamowita społeczność, która ciągle odwiedza dom Laury Palmer czy restaurację Double R Diner. Fani ciągle są aktywni i dzielą się swoimi przemyśleniami w grupach na Facebooku, a tych w Polsce jest naprawdę wiele. Zainteresowanym polecam zerknąć tutaj i tutaj. Miłośnicy produkcji Frosta i Lyncha nie tylko zaglądają do znanych z serialu miejsc, ale także robią cosplaye różnorodnych postaci i wiele więcej. Jak powiedzieli sami Kyle MacLachlan i Mädchen Amick: “Trzeci sezon powstał, ponieważ ta niesamowita społeczność przez 25 lat ciągle pamiętała o serialu”.

Bardzo się cieszę, że mogę cieszyć się 30. rocznicą Twin Peaks z tak niesamowitym gronem fanów.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.