Advertisement
PublicystykaSplat!FilmFest 2019

Jaki będzie Splat!FilmFest 2019? Nadchodzi największy festiwal nowego kina grozy w Polsce!

Bartek Bartosik
Splat!FilmFest

W polskim mainstreamie próżno niestety szukać soczystego kina gatunkowego. Co prawda za takowe uchodzić mogą twory Patryka Vegi, ale stanowią one raczej precyzyjnie skalkulowane przedsięwzięcia biznesowe niż coś, co choćby próbuje stać koło sztuki i wypływa z okolic serca twórców. Szukać więc takich pasjonatów trzeba na konkretnych przeglądach czy festiwalach. Tych też niestety w naszym kraju zbyt wielu nie uświadczymy, ale na szczęście istnieją takie inicjatywy, jak ruszający niebawem z już piątą edycją Splat!FilmFest, czyli, jak sama nazwa wskazuje, festiwal nastawiony na wszystko co straszne, dziwne i w każdym znaczeniu tego słowa fantastyczne. Festiwal rozbity jest na dwa miasta (Warszawa w dniach 2 – 8.12 i Lublin w dniach 9 – 15.12). Na tak szczytnym wydarzeniu nie może nas zabraknąć, więc jako patron medialny przedsięwzięcia przyglądamy się temu, co Splat ma w tym roku do zaoferowania.

Filmy, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć zostały roboczo przydzielone do jednej z kilku kategorii tematycznych – najbardziej oczywistymi są tutaj sekcje „Strach i terror” oraz „Strasznie śmieszne”, z dwóch stron podchodzące do gatunku i ikonografii filmowego horroru. To właśnie w tej drugiej sekcji zobaczyć będzie można nową produkcję twórców kultowego Swiss-army Mana, czyli Śmierć Dicka Longa. Ponadto nowy film osadzony w uniwersum Kevina Smitha czy Pudełko ze strachami, czyli posiadacz najbardziej uroczej listy tagów spośród wszystkich filmów festiwalu – horror / humor / parodia / slashery / śluz / odcięte głowy / wybuchające głowy / odcięte kończyny / krew / final girl / VHS /.

Przeczytaj również:  Sami przeciw wszystkim. Podsumowujemy konkurs główny 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Splat!FilmFest
Plakat “Splat!FilmFest”

Na pograniczu dobrego smaku i szaleństwa znajduje się niewielka liczbowo, ale wielka sercem sekcja „WTF”, gdzie znajdują się filmy wymykające się standardowej percepcji. Zobaczyć będzie można tam komediodramat o aktorach porno wywijających samurajskimi mieczami, nowe dzieło Quentina Dupieuxa o potędze pewnej kurtki, surrealistyczną i campową satyrę na amerykańską klasę średnią czy w końcu paradę starych, dobrych mutantów z ich mutancimi mackami.

Nowościami na Splacie są dwie sekcje – „Fantastycznie” i „Dokumenty”. Mamy więc do czynienia zarówno z filmami SF jak i fantasy – największym rarytasem dla polskich fanów jest pokaz Color out of Space, czyli adaptacji prozy Lovecrafta z niezastąpionym Nicholasem Cage’m w jednej z głównych ról. Spośród dokumentów doskonale zapowiadają się Klaun Wrinkles oraz filmy traktujące o historii legendarnych filmów grozy (Koszmar z Ulicy Wiązów, Obcy, Cannibal Holocaust).

Do tego wszystkiego konkurs krótkometrażówek i spotkania z twórcami. Przekrój tematyczny produkcji umieszczonych w danych sekcjach jest, mimo wspólnego mianownika, dość wyraźny, stąd też zarówno koneserzy kina budującego napięcie, miłośnicy dziwadeł, jak i fani stonerskich parodii znajdą dla siebie coś miłego.

Poza tym nie oszukujmy się – nie da się przeżyć życia oglądając wyłącznie kontemplacyjne filmy Beli Tarra lub Tarkowskiego traktujące o Wielkich Sprawach. Pozwólmy sobie na odrobinę śluzu i wybuchających głów!


Zachęcamy do odwiedzenia strony festiwalu, oraz obejrzenia niesamowitego zwiastuna poniżej. Rozważcie zakup karnetu – sprzedaż kończy się 27 listopada.Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.