#ZostańWDomuPoradnikiPublicystyka

#ZostańWDomu | Netflixowe lifehacki: Poradnik dla mistrzów “binge-watchingu”

Marcelina Kulig
fot. Netflix

Spędzając czas w domu, z przyjemnością poświęcamy wiele godzin na oglądanie filmów i seriali w serwisie Netflix. Czy jednak w pełni czerpiemy z dobrodziejstw tej platformy streamingowej? W wielu przypadkach ograniczamy się do jej podstawowych funkcji. Dzięki naszemu poradnikowi macie szansę to zmienić. Poniżej znajdziecie przydatne lifehacki, które sprawią, że Wasze netliksowe seanse okażą się znacznie lepsze!

–> Zobacz również: Jak oglądać Netflixa ze znajomymi w tym samym momencie.

Sekretne kody kategorii

Jeśli macie wrażenie, że na stronie głównej Netflix proponuje Wam ciągle te same programy, istnieje sposób na obejście algorytmu badającego gust widzów. Platforma przyporządkowuje filmy, seriale i inne udostępnione materiały do ponad 76 tysięcy ukrytych kategorii, które mogą pomieścić w sobie więcej lub mniej produkcji, w zależności od stopnia ich dopasowania do szczegółowych kryteriów.

Do konkretnych sekretnych działów możecie trafić poprzez URL Netflixa. Jego ostatnie znaki po ukośniku odpowiadają kodowi kategorii. Wygląda to na przykład w ten sposób: http://www.netflix.com/browse/genre/1252. Pod takim adresem pokażą się Wam „Kiczowate filmy” takie jak Burleska, Puk, puk czy Państwo młodzi: Chuck i Larry. Et voilà!

Listę kodów prowadzących do konkretnych ukrytych kategorii znajdziecie klikając w ten link.

Automatyczne pomijanie intro

Macie dość klikania „POMIŃ CZOŁÓWKĘ” za każdym razem, kiedy oglądacie serial na Netfliksie? SkipFlix to przydatne rozszerzenie do Google Chrome, które pozwala na automatyczne pomijanie intra. Dzięki niemu nie musicie już przerywać seansu i szukać myszki, żeby kliknąć „skip”.

netflix triki
Źródło: Chrome

Sortowanie alfabetyczne lub według roku produkcji

Lifehack odkryty już przez spostrzegawczych, ale nieznany każdemu. Najbardziej rzucającym się w oczy sposobem sortowania materiałów na Netfliksie jest podział na gatunki. Istnieją jednak również inne kryteria uporządkowujące filmy czy seriale. Po prawej stronie ekranu zobaczycie widget z czterema kropeczkami. Po kliknięciu pojawiają się kolejne sposoby sortowania: Polecane dla Ciebie, Rok produkcji, A-Z i Z-A. Można więc przeglądać rekomendacje według gustu, łatwiej odnaleźć nowsze albo starsze produkcje albo posortować materiały alfabetycznie.

Rozszerzenie dla lepszej jakości video

Jeśli oglądacie Netflixa poprzez przeglądarkę Google Chrome, możecie skorzystać z bezpłatnego rozszerzenia Super Netflix. Zdecydowanie poprawi ono wrażenia z seansu. Po zainstalowaniu rozszerzenia można samodzielnie wybierać jakość przesyłanego video, zamiast pozwalać Netflixowi, by robił to automatycznie za Was. To świetny sposób na cieszenie się najlepszą jakością obrazu podczas seansu w domu. Rozszerzenie pozwala też oszczędzać dane poprzez obniżenie jakości, gdy oglądamy coś w podróży.

Co ciekawe, Super Netflix może dodatkowo automatycznie pomijać czołówki seriali, przesyłać niestandardowe napisy, rozmywać opisy poszczególnych odcinków czy filmów, by uchronić Was przed spoilerami, a także zwiększać jasność i kontrast obrazu oraz przyspieszać video.

Przeczytaj również:  Wybieramy najlepsze role Kirsten Dunst [ZESTAWIENIE]
netflix tricki
Źródło: Chrome

Czyszczenie kolejki „Kontynuuj oglądanie”

Z czasem Wasze kolejki oglądania mogą wypełnić się niedokończonymi filmami z Taylorem Lautnerem i przerwanymi w połowie odcinkami Riverdale (nie oceniam). Jeśli wiecie, że raczej do nich nie wrócicie, wyczyśćcie swoją kolejkę, by nie zajmowały jej niechciane produkcje.

Przejdźcie do „Konta” i przewińcie do działu „Mój profil”. Zobaczycie tam zakładkę „Moja aktywność”. W niej Netflix przechowuje wszystko, co kiedykolwiek oglądaliście na platformie. Wejdźcie tam. Jeżeli chcecie coś usunąć z tego działu, kliknijcie „Ukryj w historii oglądania”. Możecie też ukryć wszystkie pozycje. Netflix odpowiednio dostosuje do tego kolejkę oglądania.

Ukrycie produkcji Netflix Original

Chociaż cenimy sobie oryginalne seriale Netflixa, filmy Netflix Originals są najczęściej kiepskie. Macie ochotę obejrzeć coś, czego nie wyprodukowała platforma? Dodajcie do swojego Google Chrome rozszerzenie No Netflix Originals, które robi dokładnie to, co wskazuje jego nazwa. Zyskujecie dostęp do kinowych hitów i klasyków, pomijając mierne produkcje spod szyldu Netflix Original.

Sprawdzanie ocen i wskaźnika odrzuceń

Nie chcecie tracić czasu na słabe produkcje? Enhancer to kolejne wspaniałe rozszerzenie do Google Chrome. Po zainstalowaniu i rejestracji konta wystarczy najechać kursorem na wybrany tytuł, by wyświetlić jego ocenę na IMDb, pozycję w rankingach TV, a nawet współczynnik odrzuceń. Szybko uda się sprawdzić, ile osób zrezygnowało z oglądania, co daje wskazówkę na temat jakości konkretnego filmu, serialu czy programu. Rozszerzenie zawiera też ukryte kategorie Netflixa i trailery.

netflix lifehack
Źródło: Chrome

Przeglądarka a jakość video

Chrome, Opera i Firefox na Netfliksie zapewniają video w trybie 720 pikseli. Safari, Internet Explorer i Edge pozwalają na oglądanie w 1080p. Pamiętajcie o tym, wybierając przeglądarkę do kolejnych seansów. Nie zapomnijcie jednak o tym, że Chrome ma mnóstwo ciekawych rozszerzeń związanych z Netflixem.

Obracanie obrazu

Lubicie oglądać Netflixa w łóżku? Teraz możecie uwolnić się od bólów karku i konieczności wyginania szyi, żeby zyskać lepszy kąt widzenia. Netflix Flip to rozszerzenie do Chrome, pozwalające obrócić obraz o 90 stopni na ekranie komputera. Dzięki temu można wygodnie oglądać ulubione programy, leżąc na boku.

netflix lifehacki
Źródło: Chrome

Oglądanie w 4K

Co ciekawe, Netflix umożliwia nie tylko oglądanie video w 1080p, ale też w pełnej rozdzielczości 4K i Ultra HD. Jak zyskać dostęp do najlepszego z formatów? Jeżeli macie telewizor Ultra HD, szybki internet i subskrypcję Premium, możecie korzystać ze wszystkich treści 4K Netflixa. Wystarczy wpisać „4K” albo „Ultra HD” w polu wyszukiwania, a pokażą się wszelkie dostępne tytuły.

Stworzenie kilku profili dla swoich różnych osobowości

Każde netflixowe konto zawiera 5 profili. Zazwyczaj korzystają z nich różne osoby dzielące się subskrypcją. Jeśli jednak nie chcecie podawać innym hasła i zachować Netflixa tylko dla siebie, możecie stworzyć oddzielne profile na rozmaite okazje czy nastroje. Ponieważ platforma dostosowuje polecenia tytułów do obejrzenia do nawyków i gustów, w ten sposób uzyska się bardziej precyzyjną bazę rekomendacji. Przykładowo można stworzyć profile takie jak „Tomek”, „Smutny Tomek”, „Pijany Tomek”, „Tomek eksperymentator” i „Tomek intelektualista”. To super zabawa, ale kogo stać na takie luksusy? Lifehack polecam zamożnym lub skrajnym introwertykom.

Przeczytaj również:  Północ – Południe. Trylogia Niemiecka Luchino Viscontiego [Timeless Film Festival Warsaw 2024]

Nauka języków

Oglądanie seriali to świetny sposób na naukę języków. Zapamiętywanie nowych słówek ułatwi wtyczka Language Learning With Netflix. Na ekranie pojawiają się napisy w języku, który chce się opanować wraz z tłumaczeniem. Można najeżdżać kursorem na wybrane zwroty, by sprawdzić je w słowniku i porównać ich synonimy. Najważniejsze słówka są pogrubione, co ułatwia naukę.

netflix lifehacki
Źródło: Chrome

Kontrola rodzicielska

Jeśli macie dzieci korzystające z Netflixa i nie chcecie, by widziały treści przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, możecie ustawić specjalny czterocyfrowy kod ograniczający dostęp do nich. Przejdźcie do zakładki „Konto”. W ustawieniach znajdziesz opcję „Kontrola rodzicielska”. Po kliknięciu należy wpisać hasło, a następnie pojawi się pole, gdzie trzeba wprowadzić wybrany przez siebie kod. Później ustala się ograniczenie wg kategorii wiekowej – Małe dzieci, Starsze dzieci (7+), Nastolatki (13+) i Dorośli (16+). Jeśli dziecko spróbuje obejrzeć tytuł mieszczący się w zablokowanej kategorii, na ekranie pojawi się prośba o wprowadzenie kodu. Oprócz określenia ograniczeń wiekowych kodem można zablokować również wybrane tytuły, np. wszelkie produkcje związane z My Little Ponny.

Losowanie tytułów do obejrzenia

Marzycie o tym, by na Netfliksie pojawił się przycisk „Random” albo „Losuj”? Chcecie zaoszczędzić czas i nie zamierzacie przeglądać całej biblioteki w poszukiwaniu filmu na wieczór? Flix Roulette to narzędzie, które pozwala na wylosowanie filmu do obejrzenia. Możecie wygenerować tytuły od razu albo bardziej spersonalizować wyniki losowania, określając gatunek, rodzaj (serial/film), ocenę na IMDb czy wynik na Rotten Tomatoes. Uwaga – nie wszystkie tytuły dostępne są w polskiej wersji Netflixa. Czasem losowanie trzeba powtórzyć. Netflixowa ruletka poleca mi na dziś Moon. Problem szukania filmu na wieczór rozwiązany!

netflix lifehacki
Źródło: Materiały prasowe

Zamiana filmów i seriali na audiobooki

Macie dość patrzenia w ekran? Musicie posprzątać mieszkanie albo zrobić inną rzecz? Możecie zamienić oglądane produkcje w audiobooki i nadal cieszyć się wciągającą historią. Kliknijcie na widget z napisami. Wybierzcie opcję „angielski – audiodeskrypcja”. Wówczas narrator opowie wszystko, co dzieje się na ekranie. Jego komentarz będzie przeplatać się z dialogami. Uwaga: opcja działa tylko w przypadku filmów anglojęzycznych i nie obejmuje wszystkich tytułów.

To już wszystkie netflixowe lifehacki, które znalazły się w poradniku. Dzięki nim jeszcze lepiej spersonalizujecie swoje profile i wyciśniecie z użytkowania portalu tyle, ile się da.

Jeśli macie swoje ulubione triki związane z Netflixem, podzielcie się nimi w komentarzach!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.