Aktualności

Nie żyje Kirk Douglas. W wieku 103 lat odszedł ostatni gwiazdor złotej ery Hollywood

Maja Głogowska
Kirk Douglas
fot. Getty Images

Zgasła ostatnia gwiazda złotego Hollywood. 5 lutego w wieku 103 lat odszedł legendarny Kirk Douglas.

W wywiadzie dla The Guardian powiedział kiedyś: “Nie spodziewałem się, że uda mi się dobić do setki. To mnie naprawdę zszokowało!”. W 1996r. aktor przeszedł przez udar, który na jakiś czas odebrał mu głos i bardzo wpłynął na jego chód. Później już w większości poruszał się przy użyciu balkonika. Szczególnie zabolała go utrata głosu, tak charakterystycznego, tak potrzebnego aktorowi. Pewnego dnia postanowił zakończyć swoje życie i przyłożył sobie dubeltówkę do ust, jednak… uderzył się w zęby, a ból tak go wybił z rytmu, że natychmiast odłożył broń. Lata później wspominał to wydarzenie jako najniższy punkt jego życia.

Na początku lat dziewięćdziesiątych przeżył katastrofę helikoptera, w której zginął jego pilot oraz osiemnastoletni pasażer. Kirk złamał żebro i rozciął sobie głowę, a swoje przeżycie wielokrotnie nazywał “cudem”. Miał wtedy 74 lata, czyli był o jeden rok młodszy od swojego syna Michaela Douglasa dziś. To nie był pierwszy raz, gdy musnęła go śmierć. W 1958 roku miał lecieć z Mikiem Toddem, ówczesnym mężem Elizabeth Taylor, jego prywatnym samolotem. Żona Douglasa, Anne, miała wtedy złe przeczucie i wykłóciła z nim to, by nie wsiadał do samolotu. Kirk był wściekły, jak wspomina jego żona “Nie wiem co wtedy mnie naszło, ale miałam takie dziwne przeczucie (…) Pamiętam jak tej nocy Kirk wybiegł z łóżka bez pocałowania mnie na dobranoc”. O śmierci swojego przyjaciela Kirk dowiedział się z samochodowego radia. Zatrzymał samochód, wysiadł z z niego i przytulił się do swojej żony, gdy łzy spływały im po polikach “Moja droga, uratowałaś mi życie. Od dziś zawsze będę ufał twojej intuicji” – obiecał.

Kirk Douglas
Kirk Douglas i Michael Douglas / Instagram

Kirk Douglas był jednym z najważniejszych aktorów Kubricka. Grał główną rolę w Spartakusie (film dostępny jest na Netflixie) oraz w Ścieżkach chwały. Co ciekawe, mimo wielu legendarnych ról nie dostał ani jednego Oscara. Trzy nominacje skończyły się porażką i dopiero w 1996 roku został nagrodzony honorową statuetką.

Zapytany o swoje podejście do śmierci, powiedział: “nie myślę o śmierci, myślę o życiu”. Jego syn, Michael mówił zaś, że jego wszystkie spotkania z nią uczyniły go znacznie delikatniejszym człowiekiem.

Od kilku lat raz na jakiś czas do internetu trafiała informacja o śmierci Kirka Douglasa. Zawsze była one nieprawdziwa, ale tym razem śmierć swojego ojca na łamach magazynu People potwierdził jego syn, Michael Douglas.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.