Advertisement
Aktualności

Jakie będą dalsze losy festiwalu w Cannes?

Andrzej Badek
co dalej z cannes
fot. Sofy.tv

19 marca internet zawrzał po informacji, że planowany na maj Festiwal Filmowy w Cannes zostanie przełożony. Nie była to informacja zaskakująca, zważywszy na to, że w tamtym dniu większość krajów Europy wprowadziła już surowe zaostrzenia w kwestii przemieszczania i organizacji imprez masowych ze względu na pandemię SARS-CoV2. Już wcześniej anulowano liczne konferencje czy koncerty zaplanowane w kwietniu czy maju. To, co stanowiło przedmiot pewnej dyskusji, to fakt, że organizatorzy przełożyli festiwal na przełom czerwca i lipca. Wiele osób już po ogłoszeniu decyzji zastanawiało się, czy opóźnienie festiwalu o zaledwie półtora miesiąca czyni realizację wydarzenia bardziej realną.

Co mówią organizatorzy MFF Cannes?

Wraz z rozwojem sytuacji, portal Indie Wire postawił pytanie: jakie będą dalsze losy festiwalu w Cannes? Thierry Fremaux, dyrektor festiwalu, odpowiedział twardo, że jeśli festiwal w Cannes zostanie odwołany. to zostanie odwołany.  Zdaniem mężczyzny, jeśli warunki nie pozwolą spotkać się na miejscu, widzowie będą musieli poczekać do przyszłego roku na kolejną edycję.

Thierry Fremaux, dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes
Thierry Fremaux, dyrektor Festiwalu Filmowego w Cannes fot. IndieWire

Jednocześnie Fremaux odniósł się krytycznie względem propozycji organizacji festiwalu w formie online. Taką decyzję podjęły na przykład amerykańskie SXSW czy Festiwal Filmowy Tribeca. Dyrektor festiwalu w Cannes stwierdził jednak, że śródziemnomorski event opiera się w dużej mierze na fizycznych spotkaniach oraz na wspólnym przeżywaniu emocji przed dużym ekranem – z aplauzem i wielkimi targami branżowymi.

Zaznaczył także, że decyzja o publikacji filmów w internecie nie należy tylko do organizatorów. Jego zdaniem, część produkcji nakręcona została w formacie dedykowanym na duży ekran i poszczególni twórcy musieliby wyrazić zgodę na całkowitą zmianę formatu premiery.

Przeczytaj również:  „IO” – Pechowy los | Recenzja | Nowe Horyzonty 2022

Cannes a inne festiwale

Znak zapytania unoszący się nad tegorocznym Cannes rzuca cień na kolejne tegoroczne festiwale. Niektóre z nich, jak choćby polski Festiwal Nowe Horyzonty, opiera część swojego repertuaru o premiery we Francji i laureatów tamtejszych nagród. Niektóre, jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, który odbywa się wrześniu, zastanawiają się, czy także nie będą zmuszone zmienić termin lub format.

Alberto Barbera, dyrektor weneckiego festiwalu, podobnie jak Fremaux, odrzucił możliwość digitalizacji. Stwierdził, że z uwagą przygląda się sytuacji i bierze pod uwagę różne scenariusze. Jednocześnie oświadczył, że nie sądzi, żeby jakiekolwiek decyzje w kwestii włoskiego festiwalu miały zostać podjęte przed końcem maja.

Światełko w tunelu. Kolejne studia wznawiają produkcję filmów w Chinach! Kto już wrócił do pracy na planie?

Jakie będą dalsze losy festiwalu w Cannes? Czy tradycyjne i kultowe wydarzenie odbędzie się na początku wakacji? A może na czerwony dywan rozłożony nad francuskim wybrzeżem Morza Śródziemnego przyjdzie nam czekać rok? A może pandemia na zawsze zmieni oblicza branży i festiwale będą zmuszone przenieść się do internetu?

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.