Advertisement
Aktualności

„Better Call Saul” – Sezon 5 [CO I JAK?]

Kamil Walczak

Dzisiejszego wieczoru na amerykańską stację AMC wraca Better Call Saul w piątej już odsłonie. Po ponad rocznej przerwie (finał 4. sezonu miał miejsce w październiku 2018 roku, a po drodze doszedł film El Camino Vince’a Gilligana) szykuje się wybuchowy powrót jednego z najlepszych obecnie seriali. W tym krótkim artykule proponujemy rozeznające „co i jak” przed nowym sezonem!

Ostatni odcinek pozostawił nas z długo oczekiwaną transformacją. W odcinku Winner Jimmy stawia się na wezwanie sądu z prośbą o odnowienie zawieszonej mu przed rokiem licencji. W swojej „mowie obronnej” powołuje się na autorytet zmarłego brata, figury, w której cieniu stał przez całe życie i zdaje się stać nawet po jego śmierci. Jego przemówienie robi wrażenie na szanownej adwokaturze, która odwiesza go i przywraca prawo do wykonywania zawodu. Kim szybko dowiaduje się jednak, że całe przedstawienie było farsą i manipulacją. Odcinek kończy scena, w której Jimmy zgłasza, że nie będzie już zajmował się prawem jako „McGill”, a zszokowanej partnerce odpowiada: S’all good, man!.

To będzie główny wątek nowego sezonu, eksploatowany z bezczelnością Goodmana, jakiego wielu fanów oczekiwało od pierwszych spin-offowych zapowiedzi jeszcze przed rozpoczęciem serialu. Niektóre rozwidlone drogi zaczną się splatać, choć oczywiście czeka nas jeszcze zapowiedziany sezon szósty – zapowiedziany jako finałowy. Jak strup będą rozdrapywane napoczęte motywy konfliktu Jimmy’ego z Kim, której jako postaci czy choćby wspomnienia w Breaking Bad ze świecą szukać. I pytanie docelowe: jak i kiedy Saul Goodman powiąże się z Gusem Fringiem?

Powyższa linia fabularna zapewne zdominuje sezon, ale jeśli mówimy o twórcach pokroju Petera Goulda i Vince’a Gilligana, to kluczowym faktorem jest jakość wielowątkowa. Jako jeden z czołowych bohaterów został dodany w tym sezonie Lalo Salamanca, kuzyn Tuco i bratanek Hectora, który znajduje się już w stanie wegetatywnym znanym z Breaking Bad. Lalo z coraz większym podejrzeniem patrzy na poczynania Gustava Fringa i jego próby usamodzielnienia się względem kartelu z Juárez. Jednocześnie skutecznie uniemożliwia Nacho wyrwanie się z narkopółświatka. Varga stał się labilnym pionkiem w kartelowej grze, ale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Przeczytaj również:  Kulturawka #5 – Pech, przypadek i przeznaczenie w serialu "Better Call Saul"

Z kolei laboratorium budowane przez ekipę Niemców pod pralnią Lavandería Brillante jest już na finiszu. Mike Ehrmantraut musiał jednak pozbyć się głównego architekta projektu, i swojego przyjaciela, Wernera Zieglera. W piątym sezonie czeka nas prawdopodobnie inauguracja pracy Gale’a w laboratorium, które potem przejmie sam Walter White.

Z informacji technicznych:

1) Pierwsze dwa odcinki zostaną wyemitowane na AMC dzień po dniu, tzn. epizod pierwszy w niedzielę (23 lutego), epizod drugi w poniedziałek (24 lutego). Dla nas oznacza to, że odcinek pierwszy pojawi się na Netfliksie w poniedziałek 24 lutego, a odcinek drugi – 25 lutego.

2) Następne odcinki będą pojawiały się pojedynczo na Netfliksie co tydzień we wtorek.

3) SPOILER: w nadchodzącym sezonie czekają nas długo wyczekiwane powroty agentów DEA: Hanka Schradera (Dean Norris) i Stevena Gomeza (Steven Michael Quezada). Vince Gilligan mówił w wywiadzie dla Entertainment Weekly z 2018 roku, że bardzo by chciał, by swój epizod w serialu mieli także protagoniści Breaking Bad: Jesse Pinkman i Walter White. Jeśli postanowienia dotrzyma, będziemy ich wypatrywać dopiero w ostatnim sezonie.

4) SPOILER: w piątej odsłonie serialu zobaczymy również post mortem Roberta Forstera. Zmarły 11 października 2019 roku aktor, znany z ról w Jackie Brown, Mulholland Drive czy w nowym Twin Peaks jako szeryf Truman, odszedł dokładnie w dzień premiery El Camino, sequelowego „doopowiedzenia” historii Jesse’ego Pinkmana z finału Breaking Bad. Tam Forster odtworzył swoją rolę Eda Galbraitha, właściciela sklepu z odkurzaczami, który zajmował się „znikaniem” ludzi, nadawaniem im nowych tożsamości, nowego życia. Nie wiadomo, w jakim kontekście pojawi się w nowym sezonie, ale jego występ jest potwierdzony. Możemy się tylko tego domyślać.

5) Jeśli nie zdążyliście powtórzyć sobie ostatniego sezonu, możecie posłużyć się sumarycznymi filmikami wrzucanymi przez ekipę serialową w serwisie YouTube lub rozpisaną wyżej ściągawką. W razie czego nie martwcie się, Netflix zawsze proponuje podsumowanie poprzedniego sezonu!

Premiera na polskim Netfliksie już jutro, tradycyjnie o 9 rano.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.