Publicystyka

Kapitularz 2018 – nasz przewodnik po atrakcjach filmowych

Bartłomiej Rusek

Kapitularz jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Łodzi. Organizowany po raz drugi na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego festiwal fantastyki ma do zaoferowania bardzo dużo atrakcji. Obok warsztatów, konkursów, larpów czy oczywistych paneli o tematyce okołofantastycznej, znajdziemy tu również rzeczy, które zainteresują osoby pasjonujące się kinem.

Oprócz całego bloku poświęconego tematyce Gwiezdnych Wojen, uczestnicy konwentu będą mieli możliwość uczestniczenia w panelach o rozmaitej tematyce – nie bez powodu jeden blok nosi nazwę filmowo-serialowego. Oczywiście prelekcje o tematyce filmowej pojawią się również w innych, w tym w bloku popkulturowym, jednak to we wspomnianym już filmowo-serialowym, uczestnicy Kapitularzu będą mogli wysłuchać i podyskutować o kinie science-fiction (w tym o jego historii, więc również o starszych produkcjach), animacjach czy chociażby klasyku, jakim z pewnością można nazwać wydaną 50 lat temu 2001: Odyseję Kosmiczną Stanleya Kubricka.

Zobacz również: Ars Independent jako… idealne dzieło sztuki totalnej?
filolog
Wydział Filologiczny UŁ – fot. filolog.uni.lodz.pl

Na Kapitularzu nie zabraknie również Filmawki, która jako patron medialny całego wydarzenia zadbała o dostarczenie kilku atrakcji. Obok panelu o kinie campowym, który poprowadzimy w ramach bloku filmowo-serialowego, serwis dorzucił swoją cegiełkę również do bloku filmowego. Tam bowiem, za sprawą Filmawki, odbędzie się polska premiera filmu Adriana Țofeia Be My Cat: A film for Anne.

Pierwszego dnia konwentu, na dużej auli Wydziału Filologicznego będzie miał miejsce pokaz specjalny filmu Zaginiony Świat z 1925 roku, w czasie którego będzie odgrywana na żywo muzyka w wykonaniu The Washing Machine. Produkcja ta, w reżyserii Harry’ego O. Hoyta uchodzi za jeden z najważniejszych filmów science-fiction z okresu kina niemego.

Przeczytaj również:  Posterunek na granicy. Elia Suleiman i humor w slow cinema

Znaczną część bloku filmowego na Kapitularzu zajmują filmy Piotra Szulkina, którego można nazwać jednym z ojców polskiego kina sci-fi. Zmarły zaledwie przed miesiącem reżyser, który przez długie lata wykładał jako profesor na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, otrzymał za każdy z czterech wyświetlanych na konwencie filmów nominację do Złotego Lwa. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość obejrzenia takich jego produkcji, jak Golem (1979), Wojna światów – następne stulecie (1981), O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji (1984) czy Ga, ga: Chwała bohaterom (1985).

Zobacz również: Sztuka na płocie – Polska Szkoła Plakatu – Fakty i mity
Na Kapitularzu odbędzie się polska premiera filmu Be My Cat: A film for Anne

Na pierwszym Nocnym Maratonie Fantastycznym, który będzie miał miejsce w pierwszy dzień konwentu (piątek), będą puszczane nieco starsze filmy. Zobaczymy wtedy Metropolis (1927) i Woman in the Moon (1929) od Fritza Langa. Między tymi dwoma produkcjami będzie natomiast seans The Mysterious Island, wyreżyserowanej przez Luciena Hubbarda adaptacji powieści Julesa Verne, która miała swoją premierę w 1929 roku. W sobotę natomiast, po premierowym pokazie Be My Cat: A Film for Anne, wyświetlana będzie inna, równie świeża produkcja: Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, czyli film Johna Camerona Mitchella, który swoją polską premierę miał 10 sierpnia tego roku.

Nocny Maraton Fantastyczny będzie miał jednak również swoją drugą część – ta odbędzie się w sobotę. Wtedy puszczone zostaną klasyczne rosyjskie filmy sci-fi, z których najstarszy – Aelita w reżyserii Jakowa Protazanowa – miał swoją premierę we wrześniu 1924 roku. Po nim organizatorzy zaplanowali seanse Cosmic Voyage (1936) Vasiliego Zhurawlowa i Loss of Sensation (1935) Aleksandra Andrijewskiego.

Zobacz również: „303. Bitwa o Anglię” – Hacksaw Ridge na miarę naszych możliwości – Recenzja

Kapitularz jest bez wątpienia wydarzeniem organizowanym na większą skalę i stąd też bierze się różnorodność atrakcji przygotowanych dla uczestników. Nam nie pozostaje nic więcej, niż zachęcić do przybycia w najbliższy weekend na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, gdyż, jak widać, osoby zainteresowane filmami z pewnością znajdą tam coś dla siebie.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.