Recenzje

“Powrót do szkoły” – czyli kolejna nieudana komedia Netfliksa [RECENZJA]

Bartłomiej Rusek

W obliczu początku roku szkolnego, na Netfliksie swoją premierę miał francuski film wyprodukowany przez Remy’ego Foura i Julien War. Już tytuł tejże produkcji – Powrót do szkoły – świadczy o fakcie, że data premiery nie była przypadkowa. Wbrew pozorom, film nie opowiada jednak o młodzieży w wieku szkolnym, a o absolwentach, którzy lata szkolne mają już dawno za sobą.

Historia skupia się na zjeździe absolwentów szkoły podstawowej, który odbywa się, gdy mają oni po 32 lata. Głównymi bohaterami są dwaj z nich – Jonathan (Jérôme Niel) i Pierre-Yves (w tej roli francuski komik Ludovik Day) – informatycy, którzy w czasach szkolnych nie byli zbyt popularni. Ostatecznie osiągnęli oni jednak spory sukces, zakładając dobrze prosperującą firmę. Obaj chcą uczestniczyć w wydarzeniu w konkretnym celu.

Jako typowe nerdy, nasi informatycy byli często obiektem kpin i drwin, głównie ze strony Smoków. Członkowie tej grupy byli za młodu popularnymi dzieciakami, spędzającymi czas w szkole przede wszystkim na robieniu dowcipów i znęcaniu się nad innymi – w tym nad naszą dwójką. Teraz ci dwaj są zdeterminowani, żeby pokazać im, jak wielki odnieśli w życiu sukces. Są przy tym przekonani, że szkolne łobuzy nie osiągnęły w życiu żadnego sukcesu, zajmując się wszystkim innym, tylko nie nauką.

Pierre-Yves planuje przede wszystkim upokorzyć i ośmieszyć swoich dawnych oprawców. W tym celu zamierza skorzystać z pomocy swoich dawnych przyjaciół, z którymi współtworzył w szkole klub szachowy. Całość doprowadza do szeregu gagów, niekoniecznie śmiesznych, które tylko umacniają znaczenie ostatecznego morału.

Przeczytaj również:  "Ostatni skok w historii USA" - Nietypowa wizja świata bez przestępczości [RECENZJA]

Głównym celem Jonathana jest natomiast poderwanie kobiety, w której podkochiwał się w czasie uczęszczania do szkoły podstawowej. W międzyczasie zrzucił kilkadziesiąt kilogramów i jest pewny, że teraz się spodoba swojej wybrance, Lindzie, która umawiała się w tamtym czasie z liderem Smoków. 

W tym wszystkim interesujący jest kontekst całego filmu. Ma on bardzo sugestywny tytuł, który rzuca się w oczy, biorąc pod uwagę datę premiery. Niesie jednak ze sobą bardzo uniwersalny morał, którym jest krytyka wszelkich objaw znęcania się nad innymi, co w szkołach jest niestety częstą praktyką. Całość wynika z akcji filmu, który wyraźnie krytykuje takie postawy, przedstawiając je jednak często w formie komediowej i parodii.

Ostatecznie, Powrót do szkoły to przeciętna, niewyróżniająca się niczym szczególnym komedia. Niektóre sceny faktycznie śmieszą, ale jest ich zdecydowanie zbyt mało. Film zawiera też kilka błędów logicznych, wynikających między innymi z rzeczy, które rzekomo robili bohaterowie jako 13-letnie dzieci. Ostatecznie, najgorsza była chyba przewidywalność i schematyczność całej produkcji, łącznie z “największą zagadką”, która została rozwiązana w ostatniej scenie. Film trwa jednak zaledwie 80 minut, przez co nie jest w stanie wystarczająco znudzić formą czy wprowadzić w zażenowanie przeciętnymi żartami. W efekcie, jest nie najgorszą propozycją dla osoby szukającej krótkiej, nieangażującej produkcji komediowej, do obejrzenia na Netfliksie – najlepiej w czasie podróży czy innej aktywności. Każdy innym będzie bowiem zawiedziony.


Ocena

4 / 10

Jedna odpowiedź do ““Lola” – bird girls can fly [RECENZJA]”

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.