AktualnościOctopus Film Festival 2021

Octopus Film Festival 2021. Co zobaczymy na nadmorskim święcie kina gatunkowego?

Redakcja Filmawki
Octopus Film Festival
Autorką identyfikacji wizualnej czwartej edycji Octopus Film Festival jest Ada Zielińska.

Już trzeciego sierpnia wystartuje “Octopus Film Festival” wraz ze swoją czwartą edycją. I tak jak zawsze, Gdańsk na tydzień stanie się stolicą kina gatunkowego. Czego najbardziej nie możemy się doczekać?

Tak jak zawsze pokazów specjalnych, doświadczania arcydzieł kina w plenerze albo specjalnych warunkach. I tak w tym roku, już pierwszego dnia festiwalu, w specjalnie skonstruowanym namiocie sferycznym powrócimy do “Moon” Duncana Jonesa, być może najciekawszego niezależnego sci-fi ostatnich lat, z przełomową rolą Sama Rockwella. W kolejnych dniach czekają między innymi: “Pi” Darrena Aranofsky’ego ze specjalnymi wizualizacjami wypełniającymi seans, “Łowca Androidów” Ridleya Scotta w elektrociepłowni (będzie można poczuć się jak w wyobrażonym Los Angeles alternatywnego roku 2019), a także “Mucha” Davida Cronenberga, w kuźni, która wyglądem przypomina pracownie doktora Brundle’a, granego w filmie przez Jeffa Goldbluma.

Octopus Film Festival
Autorką identyfikacji wizualnej czwartej edycji Octopus Film Festival jest Ada Zielińska.

Octopus to również konkurs najnowszego kina gatunkowego, w tym roku odbywający się po raz drugi. Wśród filmów konkursowych niewątpliwie najważniejszym tytułem jest “Mandibles’, najnowsze dzieło Quentina Dupieux (autora “Morderczej opony” i “Deerskin”) opowiadających o dwóch kumplach próbujących wytrasować muchę wielkości psa. Poza “Mandible” o wygraną powalczy również m.in. “Blazing World”, czyli sundance’owa wariacja na temat “Alicji w krainie czarów”, “Spree” opowiadający o morderczym kierowcy niby-Ubera, “Komar” Filipa Jana Rymszy, a także bardzo mroczne “Zasilanie”.

Tegoroczna edycja to również najnowsze filmy dokumentalne o filmie. Najbardziej czekamy na “Gęstwą mroczną, dni zaklęte: historię folk horrou”, trzygodzinną encyklopedię gatunku, z którego czerpał Ari Aster tworząc “Midsommar”. Poza opowieścią o folkowej formie straszenia więcej będzie można dowiedzieć się o (pokazywanym w ramach przygotowanego przeglądu) nurcie australijskiego kina Ozploitation (w formie filmu “Niezupełnie Hollywood”), a także o rynku kaset wideo w Czechosłowacji.

Przeczytaj również:  Oscary 2024. Kto powinien wygrać według redakcji Filmawki?

Nie mogło zabraknąć również retrospektywy. Jej bohaterem w tym roku będzie Marek Piestrak, odpowiedzialny za jedne z niewielu prób (nie zawsze jednak udane) tworzenia kina gatunkowego w czasach PRL-u. W ramach przeglądu zobaczyć będzie można “Test Pilota Pirxa”, “Wilczycę”, “Łzę księcia ciemności” i “Klątwę doliny węży”. Trzy ostatnie pokazy połączone będą z dyskusją z reżyserem, którą poprowadzi Michał Oleszczyk.

Michał Oleszczyk przygotował również swoją selekcję najgorszych filmów świata w sekcji “Malinobranie”. Czekamy zwłaszcza na “Egzorcystę 2: Heretyka”, a także “Can’t stop the Music” – film, który podobno zainspirował powstanie samej Złotej Maliny.

Klasycznie również Octopus będzie łączył się ze spotkaniami i prelekcjami. Poza wspomnianymi już rozmowami z Markiem Piestrakiem, odbędą się spotkania z Katarzyną Figurą i Michałem Fajbusiewiczem (prowadzącym legendarnego programu “997”). Swoją drogą będzie można również wysłuchać wykładu o samym “997” – poprowadzi go doktor  Krzysztof Grzegorzewski.

Festiwal potrwa od 3 do 8 sierpnia. Jego pełny program znajdziecie tutaj. I cóż… do zobaczenia na ulicy Elektryków!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.