Advertisement
AktualnościKulturaLiteratura

Cena wolności od fundamentalizmu? O tym opowiada książka “Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”

Redakcja Filmawki
Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów
fot.: Materiały własne / Egzemplarz książki "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów"

O czym opowiada Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów? Nowy Jork, Brooklyn – chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.

Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego.  Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu?

Ta historia doczekała się wydanej przez Feldman książki, w której wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów. Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.

Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.

Na podstawie książki Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów powstał miniserial Netflixa pod tym samym tytułem, którego premiera na platformie miała miejsce 26 marca. Tego samego dnia dzięki wydawnictwu “Poradnia K” do czytelników wróciła w zmienionej odsłonie książka – tym razem z serialową okładką. Śledźcie nas na Facebooku, gdzie na dniach pojawi się specjalny konkurs, w którym do wygrania będzie aż 10 egzemplarzy!

“Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów”: O autorce

Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, a dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając  25 lat, stały się bestsellerem New York Timesa. Dwa lata później napisała ich kontynuację pod tytułem „Exodus”. Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski, holenderski i niemiecki.  Feldman obecnie mieszka w Berlinie wraz ze swoim synem.

Zobacz również: Uciekając od wiary / uciekając się do wiary. Duet seriali o ortodoksyjnym judaizmie

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.