PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #2: “Gwiazdy muszą płonąć” (1954) spotyka “Niedzielny poranek” (1955)

Redakcja Filmawki
Andrzej Munk
Identyfikacja wizualna © Zdjęcia: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

W dzisiejszym odcinku “Powtórki z Munka” omówimy dwa dzieła reżysera – dokument w pełni utrzymany w konwencji reportażu dramatycznego, oraz pierwszą komediową próbę reżysera. “Gwiazdy muszą płonąć”, współreżyserowane z Witoldem Lesiewiczem miały pokazać wszystkim o sile nowej, stworzonej przez obu panów formy twórczej. “Niedzielny poranek” był natomiast nie tylko pierwsza komedią, ale i pierwszym filmem Munka, który powstał w kolorze.

➡︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Polscy twórcy filmowi o sobie” – wywiad z Andrzejem Munkiem, Stanisław Janicki
– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska
– “Od Munka do Maślony”, Barbara Hollander
– “Andrzej Munk”, Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe
– “Odnaleziona kopalnia” – scenariusz filmu “Gwiazdy muszą płonąc” opublikowany w magazynie “Film”
– “Andrzej Munk Szuka Maszynisty” – artykuł z magazynu “Film”
– “Dziękuję za gwiazdy”, Krzysztof Błahut
– “Moja filmoteka. Kino polskie”, Aleksander Jackiewicz


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka
Filmawka
POWTÓRKA Z MUNKA #2: "Gwiazdy muszą płonąć" (1954) spotyka "Niedzielny poranek" (1955)
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.