Aktualności

Bill Gates przewidywał epidemię przypominającą koronawirusa w filmie dokumentalnym Netflixa z 2019 roku

Redakcja Filmawki
Epidemia
Fot.: "Explained": "The Next Pandemic" | Netflix
W jednym z odcinków serii dokumentalnej Netflixa Wyjaśniamy opisane jest, w jaki sposób poprzez targi dzikich zwierząt rozprzestrzeniają się epidemie takie jak koronawirus. Bill Gates ostrzega w nim, że znalezienie lekarstwa zajmuje lata.

Mowa o odcinku drugiego sezonu zatytułowanym Następna pandemia. Przewiduje się w nim, jakie zagrożenie mogą przynieść „mokre” targi dzikich zwierząt w Chinach. Jak wiemy z dotychczasowych informacji, prawdopodobnie wirus wybuchł w Wuhanie przez jeden z takich targów, gdzie zwozi się dzikie zwierzęta i zabija na oczach kupującego, po czym sprzedaje się mu mięso.

Dokument korzysta z wielu dotychczas znanych ludzkości epidemii. Wspomina tzw. plagę Justyniana z VI wieku, kiedy to zginęła połowa populacji Europy, może nawet 1/4 ludności na świecie. Podkreśla też, że co prawda sytuacja jest dziś lepsza, poprawiliśmy reakcję, diagnostykę, leki i wiele więcej, ale wciąż istnieje wielkie niebezpieczeństwo. W najgorszym scenariuszu, autorzy przewidują, że można zabić nas trzydzieści trzy miliony w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. Sugeruje się, że żaden kraj nie będzie odporny, a gospodarki się załamią.

Opisane jest też, jak łatwo wirusowi w takich warunkach zmutować i zostać przekazanym na człowieka. Ekspert sugeruje, że musimy ulepszyć nasze szczepionki, zamiast spędzać lata na zwalczaniu nowej choroby. Powinniśmy też wciąż opracowywać odpowiednie technologie, które mogą skrócić ten proces.

Odcinek zobaczycie, klikając w powyższy obrazek.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.