Advertisement
PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #7: “Zezowate szczęście” (1960) GOŚĆ: Robert Siwczyk

Redakcja Filmawki
Zezowate szczęście
fot. Kadr z filmu "Zezowate szczęście"

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

Siódmy odcinek podcastu przenosi nas do świata “Zezowatego szczęścia”. Opowieść o Janie Piszczyku – pechowcu/konformiście, uchodzi za jedną z najlepszych komedii w historii naszego kina. O tym jaki jest komizm i humor Andrzeja Munka, porozmawiamy z Robertem Siwczykiem, badaczem kina slapstickowego i niemego, autorem bloga Klatki na oczach. Podsumujemy również pewien etap w filmografii reżysera – należy bowiem pamiętać, że “Zezowate szczęście” to ostatnia produkcja filmowa, którą Munk ukończył samodzielnie.

➡︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Zezowate szczęście”, Piotr Zwierzchowski
– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska – Fidelska
– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Do filmu trafiłem przypadkiem” – wywiad rzeka z Jerzym Stefanem Stawińskim, Barbara Giza
– “Notatki scenarzysty”, Jerzy Stefan Stawiński


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

 

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka
Filmawka
POWTÓRKA Z MUNKA #7: "Zezowate szczęście" (1960) GOŚĆ: Robert Siwczyk
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.