Advertisement
PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #3: “Błękitny krzyż” (1955)

Redakcja Filmawki
Munk
Andrzej Munk © Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

Zdawać by się mogło, że Andrzej Munk nigdy nie przeżywał kryzysu twórczego. Ale jest to nieprawda. Kryzys formy reportażu dramatycznego przyszedł wraz z “Błękitnym krzyżem”. Choć wraz z najnowszym filmem przyszedł obiektywny sukces – brązowy medal na Festiwalu w Wenecji, w kraju reżysera spotkało bardzo chłodne przyjęcie. Czemu “Błękitny krzyż” był pęknięty, jak wyglądała recepcja krytyków w naszym kraju i jak Munk definiował kres stworzonej przez niego formy? O tym opowiadamy w najnowszym odcinku Powtórki z Munka.

➡︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska Fidelska
– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Historia Filmu Polskiego Tom 3” – I Film fabularny, Barbara Mruklik
– “Moja filmoteka. Kino Polskie”, Aleksander Jackiewicz
– “Andrzej Munk”, Wydanie zbiorcze (red. Aleksander Jackiewicz)
 Repozytorium Filmoteki Narodowej o “Błękitnym krzyżu”
– Pożegnanie Adama Liberaka na łamach Głosu Seniora
“W słońcu i zamieci” – reportaż z planu “Błękitnego Krzyża” dla magazynu “Film”, Kazimierz Dębnicki
“Nie lubię mieszaniny” – recenzja Zbigniewa Pitera dla “Filmu”


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka: Złodzieje Rowerów
Filmawka: Złodzieje Rowerów
POWTÓRKA Z MUNKA #3: "Błękitny krzyż" (1955)
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.