#ZostańWDomuPublicystykaZestawienia

#ZostańWDomu | Ochrona przed COVID-19 i inne darmowe dokumenty na ARTE

Redakcja Filmawki
Arte
fot. Kolaż z materiałów prasowych
Bezpłatna platforma VOD ARTE po polsku, należąca do europejskiej TV ARTE, przygotowała 4 filmy dokumentalne traktujące o koronawirusie, epidemiach i światowej polityce zdrowotnej.

Tekst jest częścią naszej akcji #zostańwdomu, za pomocą której przekonujemy ludzi do izolacji i konsumowania kultury z pozycji domowego fotela. 

Kanał ARTE działa od 1992 roku powstał przy współpracy Francji i Niemiec, dodatkowo z kanałem współpracują liczni nadawcy z całej Europy w tym TVP. Platforma ma bardzo przyzwoitą jakość HD i działa sprawnie w przeglądarce. Wszystkie dostępne na niej treści są darmowe.

Jakie więc przygotowane reportaże Wam polecamy?
  • Koronawirus: dziennik z kwarantanny w Pekinie
    Sébastien Le Belzic, francuski korespondent w Pekinie od 15 lat, stworzył jedyny możliwy reportaż w stolicy Chin: nieruchomy dziennik o pustym i zamarzniętym mieście i imponującym aparacie bezpieczeństwa, który zmusza ludność do życia w kwarantannie, nawet jeśli w metropolii jest tylko sto przypadków zarażonych. Wirusowi żandarmi, którzy w normalnych czasach odgrywają rolę informatorów reżimu, kontrolują wyjścia z kompleksów mieszkalnych, mierzą temperatury, zarządzają punktami kontrolnymi na skrzyżowaniach. Kamery termowizyjne monitorują zdrowie pasażerów przy wejściu do metra, które jest nieobliczalnie puste, podobnie jak główne arterie miasta. Nieśmiało blogerzy i obywatele w sieciach społecznościowych próbują informować ludność, że istnieje wirus, który Pekin chce kontrolować bardziej niż ktokolwiek inny: wirus wolności.
  • Epidemie: niewidzialne zagrożenie
    Nowe choroby rozprzestrzeniają się z imponującą prędkością: wirus Ebola spowodował śmierć w Afryce Zachodniej między 2014 a 2015 rokiem, teraz kolej na mniej śmiercionośnego koronawirusa, którego zakaźne rytmy doprowadziły jednak do prawdziwej psychozy na całym świecie. Dżuma, hiszpanka, ospa… Historia ludzkości naznaczona jest epidemiami, które (w wielu przypadkach) zdziesiątkowały światową populację. Dokąd prowadzą nas najnowsze badania? Czy naprawdę jesteśmy przygotowani na te niewidzialne zagrożenia?
  • WHO w szponach lobbystów?
    Niedofinansowana i silnie zależna od prywatnych darczyńców typu Bill Gates – czy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nadal może wypełniać swoją misję ochrony zdrowia publicznego, czy też jest już w pełni kontrolowana przez lobbystów? Reportaż śledczy na temat konfliktu interesów utrudniających działanie organizacji.
  • Bakterie antybiotykoodporne – jak się przed nimi uchronić?
    Spadek skuteczności antybiotyków to jeden z największych problemów medycznych stulecia. Jego przyczyny są liczne: antybiotyki są zbyt często przepisywane, wykorzystuje się ich duże ilości w rolnictwie przemysłowym, a w wielu szpitalach panują złe warunki higieniczne. Każdego roku w Europie z powodu infekcji wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki umiera aż 33 000 osób.

Ponadto, w dobie zamkniętych kin, teatrów i sal koncertowych, na Arte po polsku można znaleźć pełen wybór programów kulturalnych:

Dokumenty o filmie:
  • Delphine i Carole: Nowa fala i feminizm
    W 2009 r. feministyczna reżyserka, Carole Roussopoulos, kilka miesięcy przed śmiercią zainicjowała projekt dokumentalny poświęcony swojej przyjaciółce feministce, aktorce Delphine Seyrig. Projekt ten był punktem wyjścia tego filmu.
    Dokument przedstawia spotkanie szwajcarskiej pionierki wideo Carole Roussopoulos i francuskiej aktorki Delphine Seyrig w latach 70. XX wieku. Carole Roussopoulos była drugą osobą we Francji (po Jean-Lucu Godardzie), która nabyła przenośną kamerę wideo. Przyzwyczajona do pracy pod kierownictwem mężczyzn aktorka Delphine Seyrig również szybko odnalazła w kamerze możliwość wyrażania siebie. „Szybko zostałyśmy przyjaciółkami i zaczęłyśmy współpracować!” wspomina Carole.
    Seyrig grała pod okiem znanych reżyserów, takich jak Luis Buñuel, François Truffaut czy Jacques Demy. Zarówno Roussopoulos, jak i Seyrig w centrum swojej pracy twórczej stawiały walkę o prawa kobiet. Ich filmy traktowały o prawie do aborcji, samostanowienia seksualnego i przestarzałym wizerunku kobiet lansowanym w kinie i w społeczeństwie. Reżyserka Callisto McNulty, wnuczka Carole Roussopoulos, pokazuje, jak dwie przyjaciółki feministki wykorzystały wideo do tworzenia swoich wywrotowych dokumentów. McNulty łączy fragmenty filmów fabularnych, prac wideo i wywiadów telewizyjnych z osobistym spojrzeniem na pracę babci i jej wizje polityczne.
    Dokument jest kontynuacją projektu, który Carole Roussopoulos rozpoczęła na krótko przed śmiercią w 2009 roku: szwajcarska artystka chciała stworzyć portret Delphine Seyrig – swojej długoletniej przyjaciółki i aktywistki. W swoich wcześniejszych notatkach reżyserka opisała planowaną pracę jako hołd dla tej wywrotowej działaczki na rzecz praw kobiet, której zaangażowanie polityczne powinno być nareszcie docenione.
    Dokument zanurza nas w latach siedemdziesiątych, epoce złośliwego aktywizmu, wesołego i szalonego, ale także otwartej mizoginii propagowanej w mediach. To prawdziwy hołd dla przyjaźni, feminizmu i wideo jako wektora emancypacji, który zachęca nas do odkrycia prac dwóch zbuntowanych aktywistek.
  • Omar Sharif, życie nomady
    Omar Sharif (1932 – 2015) był egipskim aktorem, piosenkarzem, scenarzystą, producentem filmowym i autorem. To jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów światowego kina XX wieku, nominowany do Oscara, laureat trzech Złotych Globów, Césara i Złotego Lwa za całokształt twórczości. Grał w takich filmach jak „Lewrence z Arabii” (1962), „Doktor Żywago” (1965) czy „Zabawna dziewczyna” (1968) czy „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” (2003). Poprzez opowieści bliskich mu osób pokazujemy ujmujący portret tego „egipskiego księcia”, „orientalnego kochanka”, zagorzałego brydżysty, człowieka pełnego sprzeczności, którego role do dziś rozpalają serca miłośników kina.
  • Lekcja kina Paula Thomasa Andersona
    Cinema Master Class – spotkanie z Paulem Thomasem Andersonem po przedpremierowym pokazie “Nici widmo” w Cinémathèque Française w Paryżu.
Dokumenty o sztuce:
  • Gdzie się podziały artystki renesansu?
    Czy w czasach renesansu istniały znane, uzdolnione malarki? Oczywiście! Niestety historia o nich zapomniała. Od renesansu mężczyznom udawało się utrzymać kobiety z dala od malarstwa. Zabraniano im studiowania anatomii i aktów. A także sprzedaży dzieł i wstępu na zajęcia malarstwa. Linda Falcone stara się to zmienić. W fundacji Advancing Women Artists zbierane są środki na katalogowanie, renowację i wystawianie obrazów autorstwa… kobiet!
  • Świat oczyma Clauda Moneta
    Claude Monet – najsłynniejszy przedstawiciel impresjonizmu – zrywał z zasadami tradycyjnego malarstwa. Jego ambicją nie było już wierne odwzorowywanie otoczenia, ale wyrażanie uczuć, które wobec niego żywił. Przenosimy się w świat Moneta, by odwiedzić miejsca, które go najbardziej inspirowały – dworzec Saint-Lazare oraz miejscowości Argenteuil, Giverny i Rouen.
Dokumenty o tańcu:
  • #MeToo w świecie tańca
    Od Nowego Jorku po Antwerpię coraz więcej domów baletowych, firm, dyrektorów i choreografów staje przed zarzutami o molestowanie lub wykorzystywanie seksualne. Kilka tygodni po odkryciach związanych ze sprawą Weinsteina, belgijska tancerka i badaczka Ilse Ghekiere opublikowała artykuł „#WeToo: o czym mówią tancerze, kiedy mówią o seksizmie”, będący zbiorem ponad osiemdziesięciu oświadczeń tancerzy i tancerek opowiadających o nieodpowiednich gestach i atakach, jakie ich spotkały, kiedy odrzucili zaloty choreografów.
  • Pozwólcie mi kochać – niepełnosprawni, taniec i seksualność
    Aurore, Pierre i Thomas od dawna myśleli, że nie mają szans na miłość i partnerstwo. Stéphanie Pillonca w fascynującym dokumencie pokazuje jednak, że uprzedzenia można pokonać. Towarzyszy uczestnikom projektu tańca integracyjnego, który pokazuje, że bariery często istnieją tylko w naszych głowach.
Dokumenty o muzyce:
  • Clara Haskil – Między delikatnością, wrażliwością i perfekcją
    Wirtuozka fortepianowa Clara Haskil (1895-1960) do dziś jest natchnieniem dla wielu współczesnych muzyków. Na podstawie niepublikowanych dotąd nagrań z koncertów, listów oraz wywiadów z przyjaciółmi i rodziną, dokument ten przedstawia słynną pianistkę w nowym świetle.
  • Giacinto Scelsi, pierwszy ruch nieruchomości
    Dźwiękowa i muzyczna podróż śladami włoskiego kompozytora i poety Giacinto Scelsi (1905–1988), który tworzył unikalne utwory poprzez swojego rodzaju intuicyjną improwizację.
  • Sting – Beyond the Police
    Sting, gwiazda muzyki światowej sławy, multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista i działacz społeczny. Dokument przedstawia poszczególne etapy jego życia i kariery – od dzieciństwa w północnej Anglii, poprzez światowy sukces The Police aż po solową karierę i zaangażowanie w pomoc humanitarną i ochronę środowiska.
Śledźcie nas, aby być na bieżąco z informacjami ze świata streamingu i vod!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.