Advertisement
Aktualności

Jonas Mekas, poeta taśmy filmowej w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego!

Redakcja Filmawki
Jonas Mekas, 1950. /mat. prasowe

W tym roku odbywają się huczne obchody setnych urodzin Jonasa Mekasa. Ojca chrzestnego amerykańskiej awangardy filmowej.  Twórcy, dzięki któremu Warhol chwycił za kamerę filmową. Mekas był artystą wielowymiarowym, poetą, filmowcem, Przede wszystkim jednak, potrafił zamknąć wspomnienia na kilku metrach taśmy filmowej i z każdego kadru uczynić poezje. Nikt nie potrafił ukazać ulotności chwili przy pomocy kamery tak jak on. Już dziś start obchodów jego urodzin w Polsce, które rozpoczyna pokaz filmu “Ścinki z życia szczęśliwego człowieka” w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Nazwisko Mekasa jest najczęściej kojarzone w Stanach Zjednoczonych, lecz dzięki szeroko zakrojonym obchodom setnej rocznicy jego urodzin teraz także inne kraje mają okazję dowiedzieć się więcej o jego pracy. Wpływ, jaki światopogląd i osobowość Mekasa – ukształtowane po części przez jego wyjątkowe doświadczenia osobiste – wywarły na wielu światowej sławy artystów, wciąż czeka na pogłębioną refleksję i uznanie.

Program obchodów urodzin twórcy Jonas Mekas 100! organizowanych przez Litewski Instytut Kultury obejmuje ponad 50 wydarzeń we wciąż rosnącej liczbie krajów, wśród których są: Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Litwa, Norwegia, Rosja, Korea Południowa, Szwecja, Tajwan, Ukraina, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oraz Polska. Pełny program: www.jonasmekas100.com/

Jonas Mekas w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego

W ramach jednego z cykli specjalnych festiwalu, w sekcji MISTRZOWIE, odbędzie się pokaz filmu Jonasa Mekasa “Ścinki z życia szczęśliwego człowieka”, a podczas KFF Talks, Marcin Borchardt rozmawiać będzie z profesorem Bogdanem de Barbaro o szczęściu.

Rzeczywistość jest pozbawiona sensu. Wszystko po prostu się zdarza, po prostu istnieje i ja też istnieję, ale ja i rzeczywistość to dwie zupełnie różne sprawy – pisał w dzienniku Jonas Mekas.

Jonas Mekas /mat. prasowe

Ścinki z życia szczęśliwego człowieka to autobiograficzny film – kalejdoskop. Stworzony z odrzuconych ujęć gromadzonych przez czterdzieści lat – „urywków wspomnień, z tego, co chciałem widzieć, bez tego, czego widzieć nie chciałem”. Feeria obrazów, którymi chciał się z nami podzielić. Subtelnych, prostych i pięknych. Chaotycznych i rwanych, niczym spazmy wspomnień. Dziś wszyscy kolekcjonujemy obrazy i emocje. Tworzymy prywatne rezerwuary szczęśliwych chwil, w pamięci lub w telefonie.

Eksperymentalny film Mekasa będzie pretekstem do spotkania i rozmowy o szczęściu. Tylko co to jest szczęście? Czy musimy być szczęśliwi? Jak być szczęśliwym, będąc nieszczęśliwym? Co począć z tym całym szczęściem w obliczu bezmiaru ludzkich tragedii?

Pokaz filmu Ścinki z życia człowieka szczęśliwego oraz
KFF Talks: O szczęściu; 1 czerwca, godz. 17:30, MOS – Małopolski Ogród Sztuki, wstęp wolny.

Wydarzenie jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Jonasa Mekasa, a jego partnerem jest Litewski Instytut Kultury. Retrospektywa filmów artysty znajdzie się również w programie tegorocznych Nowych Horyzontów. Na tegorocznych Nowych Horyzontach odbędzie się również premiera książki Andrzeja Pitrusa “Przebłyski piękna. Spotkanie z Jonasem Mekasem”, pierwszej polskiej monografii o Mekasie.

Źródło: informacje prasowe

 

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.