Advertisement
Aktualności

Darren Aronofsky nie dostał swojego filmu o Batmanie, ponieważ Warner Bros. nie chciało w tej roli Joaquina Phoenixa

Redakcja Filmawki
Batman
73. rozdanie nagród BAFTA / fot. Levy/BAFTA/Shutterstock

W wywiadzie dla magazynu “Empire” Darren Aronofsky ujawnia, jak studio Warner Bros. odrzuciło jego projekt filmu “Batman: Year One”. W roli Bruce’a Wayne’a reżyser chciał obsadzić Joaquina Phoenixa, a inspiracją miał być Taksówkarz. Brzmi znajomo?

Joaquin Phoenix zdobył w tym roku Oscara dla najlepszego aktora za swój występ w Jokerze, gdzie wcielił się we wczesną wersję niesławnego złoczyńcy z Batmana. Okazuje się, że aktor sam mógł kiedyś zagrać bohatera z Gotham. Aronofsky już kiedyś wspominał, że w istocie miał plan obsadzenia Phoenixa jako Batmana, ale po raz pierwszy podzielił się faktem, że odmowa zatrudnienia aktora wyszła ze strony studia Warner Bros.

– Studio chciało Freddiego Prinze’a Jr., ja chciałem Phoenixa. – wspomina reżyser. – To był moment, w którym pomyślałem, że nasze wizje filmu różnią się od siebie diametralnie. Batman, którego wtedy napisałem, to była całkowicie inna opowieść, niż ta, którą studio ostatecznie stworzyło.

Aronofsky powiedział, że wyobraża sobie swój film o Batmanie w podobnym stylu, co filmy kryminalne z lat 70′, takie jak Życzenie śmierci, Francuski łącznik czy Taksówkarz. Jeśli wszystko brzmi bardzo podobnie do koncepcji filmu Joker, to dlatego, że tak właśnie było. Powiedział o tym sam Aronofsky magazynowi “Collider” podczas trasy promującej film mother!.

– Dochodzą mnie słuchy, w jaki sposób ma wyglądać film o Jokerze i myślę, że to jest dokładnie moja koncepcja. Chciałem, żebyśmy kręcili w Detroit i Nowym Jorku. Nie chciałem, żebyśmy budowali miasto Gotham.

Przeczytaj również:  Octopus Film Festival 2022. 6 seansów, których nie możemy się doczekać

Do pracy przy Batman: Year One Aronofsky zaprosił nawet legendarnego autora komiksów, Franka Millera, aby pomógł mu napisać scenariusz.

– To była niesamowite, bo już wtedy byłem wielkim fanem jego powieści graficznych. Samo spotkanie z nim było dla mnie ekscytujące. – zdradza reżyser magazynowi “Empire”.

Według Aronofsky’ego, Miller był zszokowany tym, jak mroczny miał być stworzony przez nich film. Reżyser powiedział, że jego historia “stała się w pewnym momencie siedliskiem tortur”.

Ostatecznie Aronofsky nigdy nie nakręcił filmu o Batmanie, a jego druga szansa na wyreżyserowanie adaptacji komiksu upadła, kiedy za sprawą różnić twórczych musiał on porzucić pracę nad filmem o Wolverinie. 

Więcej przeczytacie w wywiadzie reżysera z magazynem Empire. 

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.