AktualnościHer Docs 2020

Ostatni dzień festiwalu filmów dokumentalnych HER Docs. Co możecie dziś zobaczyć?

Redakcja Filmawki
fot.: HER Docs
Dziś (10.03) w Warszawie ostatni dzień trwającego od piątku (06.03) festiwalu HER Docs. Wydarzenie to święto filmu dokumentalnego, przestrzeń wymiany myśli oraz zaangażowanej dyskusji, czas inspirujących pokazów, spotkań, warsztatów i wydarzeń muzycznych. Podczas festiwalu pokazywane są wyłącznie dokumenty autorstwa kobiet, aby zwrócić uwagę na problem większości wydarzeń w branży filmowej, gdzie obrazy reżyserek wciąż stanowią niestety niewielki procent prezentowanych filmów. Co będzie do zobaczenia dziś?

Ostatniego dnia festiwalu nie odbywają się już żadne wydarzenia towarzyszące. Dziś będziemy mogli doświadczyć natomiast aż sześciu seansów, w tym jeden podwójny. Festiwal powróci jednak jeszcze w postaci dwóch pokazów specjalnych:

–> Pokaz specjalny filmu “Animus Animalis (historie ludzi, zwierząt i rzeczy)” Aistė Žegulytė i spotkanie z reżyserką.
Piątek, 13.03.2020 | pokaz: godz. 18:00, rozmowa z reżyserką: godz. 19:10
Muzeum na Pańskiej, ul. Pańska 3, Warszawa
Wstęp wolny
–> Pokaz specjalny filmu “Acid Forest” Rugilė Barzdžiukaitė i spotkanie z reżyserką.
Czwartek, 26.03.2020 | pokaz: godz. 18:00, rozmowa z reżyserką: godz. 19:10
Muzeum na Pańskiej, ul. Pańska 3, Warszawa
Wstęp wolny

Dziś natomiast wszystkie seanse odbywają się w warszawskiej Kinotece. Tutaj możecie kupić bilety. A jak prezentuje się repertuar?

18:00 / Siostrzeństwo / reż. Irene Lusztig
Siostrzeństwo
fot.: HER Docs

Mieszkająca w Atlancie kobieta skarży się na molestowanie seksualne. Młoda policjantka słyszy od przełożonych, że nie zamierzają zatrudniać kobiet. Nastolatka po raz pierwszy przyznaje się do tego, że nie pociągają jej mężczyźni, a mężatka nie zamierza już dłużej udawać orgazmów. Brzmi znajomo? Mimo to przytaczane w Siostrzeństwie historie nie przydarzyły się wczoraj, tylko ponad 40 lat temu.

18:00 / Diana Kennedy – królowa meksykańskiej kuchni / reż. Elizabeth Carroll
Diana Kennedy - królowa meksykańskiej kuchni
fot.: HER Docs

„Gotowanie może być bardzo terapeutyczne” mówi 92-letnia Diana Kennedy. Diana poświęciła życie badaniu kuchni Meksyku, gdzie od ponad 50 lat mieszka na ekologicznej farmie. Nie traci wigoru i sił do pracy, dzieląc się swoim ogromnym doświadczeniem.

18:00 / Delphine i Carole / reż. Callisto Mc Nulty
+ 3-minutowy Strajk polskich kobiet / reż. Kasia Prus
fot. HER Docs

Gdy w latach 70. we Francji rozwinął się masowy ruch feministyczny, Delphine Seyrig, gwiazda europejskiego kina występująca u Alaina Resnais, François Truffaut i Luisa Buñuela zaczęła współpracować z niezależną artystką wideo Carole Roussopoulos. Posługując się lekką przenośną kamerą wspólnie dokumentowały uliczne demonstracje i tworzyły eksperymentalne filmy-manifesty.

Strajk polskich kobiet to drobny element wizualnej kroniki oporu, która wytworzyła się w trakcie Czarnych Protestów. Osobista migawka Kasi Prus z 3 października 2016 roku oddaje sensoryczne doświadczenie przebywania w demonstrującym tłumie – okrzyki przenikają się z przypadkowymi dźwiękami ulicy, nad całością dominuje zaś miarowe dudnienie bębnów wyznaczających rytm przemarszu.

21:00 / Wyspa głodnych duchów / reż. Gabrielle Brady
fot.: HER Docs

Położona między Indonezją a Australią Wyspa Bożego Narodzenia jest domem tysięcy czerwonych krabów, które co roku,  pod czujnym okiem i ochroną jej mieszkańców wędrują z dżungli w stronę morza. Tropikalna wyspa to również miejsce innego rodzaju migracji – odizolowana od świata, służy władzom Australii do przetrzymywania osób szukających schronienia i azylu na swoim terytorium. Zapraszamy też do przeczytania naszej recenzji.

21:00 / Seahorse / reż. Jeanie Finlay
Seahorse
fot.: HER Docs

Freddy zawsze chciał mieć dzieci i w okolicach trzydziestki decyduje się na ciążę. Postanowił, że chce udokumentować okres swojej ciąży i porodu, aby temat ojcostwa transmężczyzn, który wciąż jest zmarginalizowany w dyskursie medycznym, mógł zdobyć większą widzialność w sferze publicznej. We współpracy z uznaną brytyjską reżyserką Jeanie Finlay stworzył rodzaj filmowego dziennika, krok po kroku dokumentując cały proces.

21:00 / RBG / reż. Betsy West, Julie Cohen
fot.: HER Docs

86-letnia Ruth Bader Ginsburg jest najstarszą członkinią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych i wciąż trzy razy w tygodniu robi po dwadzieścia pompek. „RBG” to dokument biograficzny ukazujący początki jej kariery jako jednej z nielicznych kobiet w szkole prawa na Harvardzie oraz eksplorujący jej dzisiejszy status kultowej postaci amerykańskiej popkultury. Zapraszamy też do przeczytania naszej recenzji.

To by było na tyle. Jesteśmy pewni, że znajdziecie coś dla siebie i dziękujemy, że byliście z nami podczas całego festiwalu. Zapraszamy też do wszystkich naszych tekstów z wydarzenia, które dostępne są tutaj.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.