Advertisement
Aktualności

“Dzień świra” uznany przez ekspertów za najważniejszy polski film po ’89

Redakcja Filmawki
Dzień świra
fot. Kadr z "Dnia świra" Marka Koterskiego

Stowarzyszenie “Słowo i Film” postanowiło usystematyzować wiedzę na temat współczesnego kina polskiego, rozpowszechnić o nim informacje oraz umiejscowić go w historii rodzimego kina. 

W tym celu powstał projekt “Kanon kina polskiego po ‘89”, finansowany z Narodowego Centrum Kultury, który miał za zadanie wyłonić 10 najważniejszych polskich filmów po 1989 roku. W czerwcu zakończyła się jego pierwsza faza, w której filmoznawcy, akademicy i czynni krytycy filmowi, łącznie 110 ekspertów, zadecydowało, że najważniejszym polskim filmem ostatnich trzech dekad jest film z 2002 roku Marka Koterskiego.

– Najdziksza wiwisekcja spotworniałego życia wewnętrznego polskiego bieda-inteligenta w warunkach rzekomo zwycięskiej transformacji ustrojowej. (…) mroczniejszy od “Taksówkarza” i śmieszniejszy od “Króla komedii” – pisze w swoim uzasadnieniu krytyk filmowy i filmoznawca, Michał Oleszczyk.

Oto pełna lista wyłonionych filmów:

1. „Dzień świra” (2002), reż. M. Koterski
2. „Dług” (1999), reż. K. Krauze
3. „Ida” (2013), reż. P. Pawlikowski
4. „Psy” (1992), reż. W. Pasikowski
5. „Ostatnia rodzina” (2016), J. P. Matuszyński
6. „Róża” (2011), reż. W. Smarzowski
7. „Ucieczka z kina »Wolność«” (1990), reż. W. Marczewski
8. „Zimna wojna” (2018), reż. P. Pawlikowski
9. „Wesele” (2004), reż. W. Smarzowski
10. „Wieża. Jasny dzień” (2017), reż. J. Szelc

Wyżej wymienionym filmom zostaną poświęcone ogólnodostępne, darmowe e-wykłady poprowadzone przez filmoznawców i edukatorów filmowych młodego pokolenia. Organizatorzy postawili sobie w drugiej fazie projektu za cel, edukację dotyczącą tego okresu w polskim kinie.

Pierwszy wykład, poświęcony został “Wieży. Jasny dzień” i pojawił się na platformie Youtube na kanale Słowo i Film 5 sierpnia. Kolejne wykłady są publikowane w tygodniowych odstępach i dostępnych jest już 9 odcinków. Stowarzyszenie możecie również śledzić na ich profilu na Facebooku.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.