Advertisement
PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #1: Tryptyk krótkich metraży (1951-1953)

Redakcja Filmawki
Andrzej Munk
Identyfikacja wizualna © Zdjęcia: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

“Inaczej niż u wielu innych reżyserów, dokument nie był dla Munka tylko przystankiem w drodze do realizacji filmów fabularnych. Był nauką opisu, od którego się nie ucieka. Munk stał mocno na ziemi”.  – tak o dokumentalnej twórczości Andrzeja Munka pisał dla “Filmu” Rafał Marszałek. Dziś w pierwszym odcinku “Powtórki z Munka” zajmiemy się rozwojem artystycznym i technicznym reżysera w pierwszych krótkich metrażach – “Kierunku Nowa Huta!”, “Pamiętnikach chłopów” i “Kolejarskim słowie” (uznawanym z najlepsze dokumentalne dokonanie twórcy).

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Polscy twórcy filmowi o sobie” – wywiad z Andrzejem Munkiem, Stanisław Janicki
– “Kolejarskie słowo. Bitwa o wolne szyny”, Bohdan Węsierski dla Filmu
– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska
– “Moja filmoteka. Kino polskie”, Aleksander Jackiewicz
– “Szkice o filmie polskim”, Bolesław Michałek
– “Film Dokumentalny 1950-1954” z “Historii polskiego kina Tomu III”, esej Jadwigi Bocheńskiej


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka
Filmawka
POWTÓRKA Z MUNKA #1: Tryptyk krótkich metraży (1951-1953)
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.