Advertisement
Aktualności

Koronawirus: Festiwal w Cannes odwołany. Organizatorzy szukają nowego terminu

Redakcja Filmawki
fot. mat. pras.
O tym, czy najbardziej prestiżowy festiwal filmowy na świecie się odbędzie, spekulowano w ostatnim czasie codziennie. Dziś organizatorzy potwierdzili, że festiwal nie będzie się już odbywał w zaplanowanych terminach 12-23 maja i zostanie przełożony. Rozważa się kilka opcji, w tym odroczenie wydarzenia do końca czerwca lub początku lipca.

– W czasach globalnego kryzysu zdrowotnego nasze myśli kierujemy ku ofiarom Covid-19 i wyrażamy solidarność ze wszystkimi, którzy walczą z tą chorobą. – czytamy w oświadczeniu

– Gdy tylko rozwój francuskiej i międzynarodowej sytuacji zdrowotnej pozwoli nam ocenić realne możliwości, podamy naszą decyzję, którą skonsultujemy z rządem francuskim i ratuszem w Cannes, a także specjalistami branży filmowej i partnerów wydarzenia. – Tłumaczą organizatorzy w dalszej części. 

Festiwal ogłosił też że wspiera wszystkich, którzy apelują o przestrzeganie kwarantanny i proszą o okazanie solidarności w tych trudnych czasach dla całego świata.

Od czasu pierwszej edycji po II wojnie światowej w 1946 r. festiwal nigdy wcześniej nie został przełożony. Został anulowany tylko raz w 1968 r. podczas ogólnokrajowych zamieszek studenckich, do których dołączyły francuskie ikony Nowej Fali, takie jak François Truffaut i Jean-Luc Godard.

Przeczytaj również:  5 filmów, które musicie obejrzeć na LGBT Film Festival 2020

Cannes jest kolejnym, po m.in. Tribece i South by Southwest, z festiwali, które zostały przełożone. Decyzja zapadła na kilka dni po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron wprowadził kraj w tryb pełnej kwarantanny na co najmniej dwa tygodnie. W Europie Francja jest trzecim krajem najbardziej dotkniętym wirusem (za Włochami i Hiszpanią).

Zobacz również: Unia Europejska i Netflix ograniczają jakość HD

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.