Co na 13. Festiwalu Kamera Akcja?


Już za dwa tygodnie (13 – 16 października) Festiwal Kamera Akcja po raz kolejny rozbudzi kinofili. O zwycięstwo w Konkursie Authors Spotlight powalczy dwanaście animacji i tyle samo etiud aktorskich z całego świata, a zwycięzców wybierze m.in. Ewa Puszczyńska. Organizatorzy zwracają uwagę na tytuły filmów, które będzie można zobaczyć tylko w Łodzi oraz takie, które poruszają ważne społecznie tematy: wojna na Ukrainie, terroryzm, ekologia czy poszukiwanie tożsamości. Sprzedaż biletów na pojedyncze pokazy rozpocznie się 30 września o godz. 8:00. Ich liczba jest mocno ograniczona – na Kamerze Akcji to karnetowicze zajmują 90% miejsc na sali. Warto więc zdecydować się na kupno karnetu, który umożliwia wejścia na wszystkie seanse i wydarzenia. Więcej informacji na stronie Festiwalu.
Bitwa o tytuł najlepszej etiudy i animacji
Trudne relacje pomiędzy wkraczającym w dorosłość rodzeństwem, jak i te pełne napięcia na linii dziecko-rodzic. Jacek Poniedziałek podejmujący się trudnego procesu transformacji w inną formę życia. Rygorystyczny ośrodek odwykowy prowadzony przez samozwańczego kapłana. Jak żyć teraźniejszością, gdy ciągle widzi się przeszłość oraz jaka jest zależność pomiędzy czynami ludzkimi a pradawnymi legendami oraz naturą. W konkursie Authors Spotlight o główną nagrodę zawalczą najlepsze ze zgłoszonych filmów z całego świata, w tym z Polski, Tajwanu, Słowenii, Słowacji, Libanu, Iranu czy Brazylii. Do finałowej preselekcji przeszły aż 164 produkcje, a podczas festiwalu zostaną zaprezentowane 24 filmy, w tym „Night” Ahmada Saleha, laureat Nagrody Specjalnej Jury podczas Torino Film Festival. Zakwalifikowane filmy pokazują także moc polskich twórców. Widzowie FKA zobaczą m.in. prezentowany w ramach konkursu FPFF w Gdyni „Kiedy obróci się dom” Marii Ornaf oraz animację „Slow Light” duetu Kijek / Adamski z selekcji Animatora w Poznaniu. Festiwalowicze będą mogli obejrzeć także sześć produkcji ze Szkoły Filmowej w Łodzi, m.in. „Warzywa i owoce” Macieja Jankowskiego czy „Jutro nas tam nie ma” Olgi Kłyszewicz – animację z tegorocznej selekcji „La Cinef” festiwalu w Cannes.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS AUTHORS SPOTLIGHT
Przeczytaj opisy tutaj.
- A Day, That Year, reż. Stanley Xu
- A Short Film about Solitude, reż. Maciek Stępniewski
- Cradle, reż. Filip Jembrih
- Deserowy jamnik, reż. Betina Brożek
- Diabeł, reż. Jan Bujnowski
- Even Stone Flows, reż. Michaela Čopíková, Veronika Obertová
- Jutro tam nas nie ma, reż. Olga Kłyszewicz
- Kiedy obróci się dom, reż. Maria Ornaf
- Mój brat rybak, reż. Alicja Sokół
- Musical, reż. Žiga Krajnc
- Myślotłok, reż. Wiktoria Łukaszewicz
- Nie ma spokoju, reż. Karol Ulman
- Night, reż. Ahmad Saleh
- NOITE VELOZ, reż. Cauê Dias Baptista
- Owoce i warzywa, reż. Maciej Jankowski
- Pięć minut starsza, reż. Sara Szymańska
- Rajskij Dim, reż. Adelina Borest
- Samogłów, reż. Jakub Prysak
- SLOW LIGHT, reż. Kijek / Adamski
- SOLILOQUIUM, reż. Karolina Monwid-Olechnowicz
- SZCZYPIGŁÓWKI, reż. Katarzyna Miechowicz
- The Fourth Wall, reż. Mahboobeh Kalaee
- Then Came Dark, reż. Marie-Rose Osta
- Wizyta, reż. Mateusz Jarmulski
Pierwszy raz w programie znalazła się rekordowa liczba przedpremierowych pokazów, w tym nagrodzone Złotą Palmą w Cannes „Blisko” Lukasa Dhonta, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Alcarràs” Carli Simon, niekwestionowany zwycięzca MFF w Wenecji „Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan czy „The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, które po premierze w prestiżowej sekcji Un Certain Regard w Cannes zgarnęły Złote Lwy podczas niedawno zakończonego FPFF w Gdyni. Organizatorzy nie boją się kontrowersyjnego, mocnego, brutalnego kina poruszającego do trzewi i wywołującego skrajne emocje i burzliwe dyskusje. Nie zabraknie również tytułów takich jak docenione w Cannes „Rodeo” Loli Quivoron czy „Pięć diabłów” Léi Mysius, wyjątkowy przegląd kina duńskiego, pokaz filmu „Kubrick o Kubricku” w ramach sekcji ukazującej kulisy branży
Przeczytaj opisy filmów tutaj.
- Blisko, reż. Lukas Dhont, MFF w Cannes 2022 – Grand Prix, belgijski kandydat do Oscara(pokaz przedpremierowy)
- Pięć diabłów, reż. Léa Mysius, MFF w Cannes 2022 – udział w sekcji Directors’ Fortnight (pokaz przedpremierowy)
- Rodeo, reż. Lola Quivoron, MFF w Cannes 2022 – Przegląd Un Certain Regard – Nagroda Jury Coup de Coeur (pokaz przedpremierowy)
- Jeden rok, jedna noc, reż. Isaki Lacuesta, MFF Berlinale 2022 – Nagroda Jury Ekumenicznego i udział w Konkursie Głównym (pokaz premierowy)
- The Humans, reż. Stephen Karam, Munich Film Festival 2022 – nominacja w kategorii najlepszy film i debiut reżyserki
- Piękny poranek, reż. Mia Hansen-Løve, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2021 – Nagroda Label Europa Cinemas (pokaz przedpremierowy)
- Zdarzyło się, reż. Audrey Diwan, MFF w Wenecji 2021 – Złoty Lew za najlepszy film (pokaz przedpremierowy)
- Na pełny etat, reż. Éric Grave, MFF w Wenecji 2021, Konkurs „Horyzonty” – nagroda za najlepszą reżyserię (pokaz przedpremierowy)
- Niebieska linia, reż. Ursula Meier, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie 2022 – udział w Konkursie Głównym (pokaz przedpremierowy)
- Odbicie, reż. Valentyn Vasyanovych, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2021 – udział w konkursie głównym (film bez polskiej dystrybucji kinowej)
- The Mountain, reż. Thomas Salvador, Cannes Film Festival 2022, Directors’ Fortnight – nagroda SACD (pokaz przedpremierowy)
- Boy from Heaven, reż. Tarik Saleh, MFF w Cannes 2022 – nagroda za najlepszy scenariusz (Konkurs Główny) (pokaz przedpremierowy)
Program festiwalu jest znacznie obszerniejszy. Znajdziecie go tutaj. W Łodzi obejrzymy również klasykę kina, czy filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych.
SEKCJA: Klasyka Krytyka
Przeczytaj opisy filmów tutaj.
- Szalony Piotruś, reż. Jean-Luc Godard
- Ostatnie metro, reż. François Truffaut
- 400 batów, reż. François Truffaut
- Jules i Jim, reż. François Truffaut
- Aby do niedzieli, reż. François Truffaut
SEKCJA: Razem. Blok filmów z Wytwórni Filmów Oświatowych
Przeczytaj opisy filmów tutaj.
- Po omacku (1975), reż. Piotr Andrejew
- Grupa (1986), reż. Paweł Woldan
- Stowarzyszenie Teatralne „Gardzienice” (1981), reż. Anna Górna, Lubomir Zając
- Polski bohater współczesny (1984), reż. Marek Koterski
- Korowód z morałem (1978), reż. Leszek Wosiewicz
- Kanon czyli zasadnicze zasady konieczności gry kolektywnej na instrumentach dętych(1979), reż. Janusz Sijka
13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Sekcja Klasyka krytyka przygotowana jest pod patronatem Instytutu Francuskiego w Warszawie.