AktualnościKulturaMuzyka

Jaki gust muzyczny mają Polacy? Top piosenek i artystów z Polski!

Redakcja Filmawki
Fot. Kuba Dąbrowski

Muzyka stanowi istotną rolę w życiu Polaków – tym młodym towarzyszy w drodze do szkoły, starszym na uczelnię bądź do pracy. Nieświadomie, słuchając playlist i propozycji od aplikacji, budujemy i przyczyniamy się do powstawania nowych trendów w rodzimej muzyce rozrywkowej. Analizę jakościową tego aspektu naszej codzienności przeprowadził blog popruntheworld.pl, który opublikował listę najpopularniejszych polskich artystów oraz piosenek na Spotify [stan: 28.01.2020]. Jest kilka statystyk, które nas zdziwiły i zainteresowały.

Na obu listach uwagę zwraca przede wszystkim absolutna dominacja polskiej muzyki hiphopowej. W top 10 najpopularniejszych artystów i artystek, aż 9 miejsc okupują wykonawcy związani z rapem (chlubnym wyjątkiem jest Dawid Podsiadło na 4 pozycji). Widać absolutną dominację Taco Hemingwaya, który ma więcej odsłuchów niż artyści z 4 i 5 miejsca razem wzięci i o ponad 200 milionów więcej niż znajdujący się na drugim miejscu Quebonafide. Artystów niezwiązanych z hiphopem trzeba szukać dopiero pod koniec drugiej dziesiątki, gdzie znajdują się Kortez oraz Margaret. Naszą uwagę zwrócił również zespół Maanam, który wyprzedził między innymi Darię Zawiałow, Sylwię Grzeszczak oraz Pawła Domagałę.

Co ciekawe, Filip Szcześniak nie zajmuje ani pierwszego, ani drugiego miejsca w rankingu najpopularniejszych piosenek. Najwyższe miejsce podium okupuje Margaret ze swoim hitem Cool Me Down, które ma niemalże 40 milionów odsłuchów. Naszą redakcje cieszy oczywiście bardzo wysoka pozycja California White’a 2115. Trzeba jednak przyznać, że topka piosenek jest niemalże w całości zdominowana przez rap, co odzwierciedla również tendencje za oceanem.

Przeczytaj również:  "Siła ognia", czyli piękny manifest ekokina [RECENZJA]

 

Najpopularniejszy polscy artyści [źródło: popruntheworld.pl]
Najpopularniejsze polskie utwory [źródło: popruntheworld.pl]
Najpopularniejsze polskie utwory [źródło: popruntheworld.pl]
Źródło: popruntheworld.pl

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.