Advertisement
AktualnościPięć Smaków w Domu

Azjatyckie kino drogi, czyli nowy intrygujący cykl w programie Pięciu Smaków w Domu!

Redakcja Filmawki
Azjatyckie kino drogi
fot. materiały prasowe Pięciu Smaków

Azjatycki Festiwal Filmowy “Pięć Smaków” to najważniejszy festiwal dla polskich fanów azjatyckiego kina. Natomiast “Pięć Smaków w Domu” to platforma, na której od kwietnia pojawiają się cykliczne przeglądy filmowe. Najnowszy, zatytułowany “Azjatyckie kino drogi” pojawił się tam 8 lipca i potrwa do 1 września – pozwalając widzom odkrywać odległe azjatyckie szlaki i bohaterów, którzy je przemierzają. 

Kino drogi to gatunek filmowy, w którym wędrówce przez bezdroża i nieoczywiste pejzaże towarzyszy zwykle podróż wewnętrzna – emocjonalna czy duchowa. W przypadku filmów pokazywanych w przeglądzie Pięciu Smaków to także droga przez złożoną historię Chin, Makau, Tajlandii czy Laosu, wędrówki z miast na prowincję i z powrotem, ucieczki od społecznych oczekiwań i eskapady pozwalające sięgnąć po skrywane głęboko marzenia.


Pięć Smaków w Domu: Azjatyckie kino drogi – Pełen Program

– „Dziewczyna z milionem”, reż. Yuki Tanada (Japonia 2008)
– „Noce Bangkoku”, reż. Katsuya Tomita (Japonia, Laos, Tajlandia, Francja 2016)
– „Podróżnicy i magowie”, reż. Khyentse Norbu (Bhutan 2003)
– „Pop Aye”, reż. Kirsten Tan (Tajlandia, Singapur 2017)
– „Rzeka czasu”, reż. Yang Chao (Chiny 2016)
– „Szerokiej drogi”, reż. Chung Mong-hong (Tajwan 2016)
– „Wygnani”, reż. Johnnie To (Hongkong 2006)


Niezwykle różnorodny zestaw tytułów z całego azjatyckiego kontynentu pozwoli widzom na wytyczenie własnej ścieżki i spojrzenie na Azję z szerszej perspektywy, niż pozwalają na to jakiekolwiek turystyczne przewodniki. Estetyka filmu drogi spotyka się tu z bhutańskimi legendami i rasowym hongkońskim kinem gangsterskim, a klasyczna chińska poezja – z dźwiękami cukierkowego japońskiego popu. W programie znalazły się dzieła uznanych mistrzów, takich jak legendarny twórca kina akcji Johnnie To, autor unikalnych buddyjskich fabuł Khyentse Norbu czy operator i reżyser Chung Mong-hong, potrafiący w fenomenalny sposób wydobyć piękno z rozległych tajwańskich krajobrazów.

Ważnym elementem przeglądu jest również zmiana, którą Pięć Smaków wprowadziło w zasadach serwisu. Na obejrzenie każdego z filmów macie już nie 48 godzin, a cały tydzień! Zmieniły się również ceny karnetów i pojedynczych seansów, dzięki czemu dostęp do wakacyjnego kina Pięciu Smaków stał się jeszcze łatwiejszy.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Pięciu Smaków w Domu!

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.