#ZostańWDomuAktualności

#ZostańWDomu | Przyczyń się do powstrzymania koronawirusa

Redakcja Filmawki
Podczas gdy rządy kolejnych krajów pracują nad zapobieganiem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 i powstrzymaniem pandemii COVID-19, nadszedł czas, abyśmy również my, jako obywatele, bardziej świadomie przyczynili się do tej walki. Zwłaszcza, że przy braku dobrze dobranego leczenia i odpowiednio działającej szczepionki, jeszcze przez co najmniej kolejny rok jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie epidemii koronawirusa jest ograniczenie szansy rozprzestrzeniania się go. Dlatego ruszamy z akcją #ZostańWDomu, w której skupimy się na konsumowaniu kultury z pozycji domowego fotela.

Wielu z naszych czytelników to studenci oraz uczniowe, którzy zyskali sporo wolnego czasu przez odwołane zajęcia i zamknięte placówki edukacyjne. Chcemy więc bardzo mocno podkreślić to, o czym mówił już Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski: – To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów, na spotkania towarzyskie, do restauracji. To jest właściwie czas kwarantanny naszego społeczeństwa. 

Wielu z Was musi wciąż oczywiście chodzić do pracy – nie zmienia to jednak faktu, że poprzez zamknięte kina, teatry, muzea, przesunięte premiery i tym podobne, sposób spędzania czasu wolnego musi się zmienić. Dlatego zaproponujemy Wam możliwie wiele możliwości produktywnego spędzania czasu z perspektywy kulturowej: wyciągniemy dla Was możliwie wiele perełek: serialowych, filmowych, książkowych czy gierkowych. Na naszej grupie zachęcamy was do wzięcia udziału w #WyzwaniuDomowym, które polega na nadrobieniu pięciu rzeczy, które odkładaliście od dłuższego czasu na później.

Dlaczego to takie ważne?

W ciągu ostatnich miesięcy oraz tygodni wirus i odpowiadająca mu choroba były wielokrotnie porównywane z wirusem grypy i grypą sezonową. Z powodu nakładania się symptomów i pozornie podobnego nasilenia, porównanie to naturalnie dociera do wielu ludzi, jednak patrząc na to, co wiemy do tej pory o tym nowym wirusie, zagrożenie, jakie stanowi ono dla społeczeństwa, jest zdecydowanie wyższe (Ciężko oczywiście porównywać te dwie choroby, bo grypa również stanowi zagrożenie dla życia, ale a ten moment dane pokazują że koronawirus jest bardziej zakaźny i, biorąc pod uwagę chociażby czynnik gospodarczy, na pewno jest większym problemem społecznym). Aby zmniejszyć ryzyko, musimy zmienić nasz dotychczasowy model życia – głównie ze względu na to, jak bardzo zaraźliwy to jest wirus, oraz fakt, że wiele osób może go przejść niezauważalnie, a po drodze zarażać innych.

Poza tym, wokół tego wirusa narosło wiele mitów i tzw. fake newsów, które Światowa Organizacja Zdrowia prostuje na swojej oficjalnej stronie.

Co proponujemy?

Jako, że cały świat kulturowy się zatrzymał, postanowiliśmy szczególny nacisk postawić na to, co dostępne jest w serwisach streamingowych i VOD. Nasi redaktorzy już pracują dla Was nad osobistymi zestawieniami, tekstami dotyczącymi seriali, ale też powrotami do klasyki. Chcemy, abyście pozostali w zdrowiu i zachowali się w najbliższych tygodniach odpowiedzialnie.

Apelujemy, aby nie traktować pod żadnym pozorem tego czasu jako #Koronawakacje, bo tak nie jest – prosimy abyście zostali w domu, bo to może niesamowicie szybko przyczynić się do zmniejszania epidemii. Jeśli więc nie musicie, nie wychodźcie na zewnątrz, a już na pewno nie spotykajcie się w większym gronie. To nas wszystkich wspólna sprawa.

Zaznaczamy też, że niezależnie od tego jak radykalne mogą się wydawać podejmowane kroki, nie ma powodu do paniki. Pozostańcie czujni, zastanówcie się, czy w Waszym otoczeniu nie ma osób starszych, które mogą potrzebować pomocy (nie musi odrazu wychodzić im po zakupy – możecie zamówić je chociażby za pomocą takich aplikacji jak Glovo). Dbajcie o higienę i pamiętajcie: wszystko będzie dobrze, musimy tylko wszyscy się wspólnie zaangażować.

#ZostańWDomu

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.