Advertisement
AktualnościNowe Horyzonty 2021

Poznaliśmy laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty!

Redakcja Filmawki
Śmierć niewinności i grzech nieistnienia
fot. Kadr z filmu "Śmierć niewinności i grzech nieistnienia" / Nowe Horyzonty 2021

Jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 15 000 euro filmowi Theo i jego metamorfozy w reżyserii Damiena Odoula. Przyznano również wyróżnienie filmowi Pióra w reżyserii Omara El Zohairy’ego. Nagroda Publiczności trafiła w ręce George’a Petera Barbariego, autora Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia. 

Wierni duchowi sekcji konkursowej festiwalu Nowe Horyzonty, której założeniem jest docenianie twórczości i wspieranie artystek i artystów wizjonerskich i bezkompromisowych, z odwagą kroczących własnymi ścieżkami, często pod prąd i na przekór modom, komentujących najbardziej palące problemy swoim własnym, wyjątkowym językiem, postanowiliśmy przyznać Grand Prix Festiwalu filmowi odważnemu i zaskakującemu, będącemu dla widzów przeżyciem ekscytującym i zmieniającym perspektywę rzeczywistości i kina. Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości ­– jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca – w trakcie której młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. Podróż ku samookreśleniu, gdzie świat wewnętrzny ma moc kształtowania rzeczywistości, wykorzystując nieskrępowany, nieustannie ewoluujący i niezmiennie zaskakujący język audiowizualny. Film dowodzi, że stawanie się sobą może być olśniewającym i niewyrachowanym przedstawieniem, w którym główny bohater inspiruje, pokazując  nam swoje słabości i lęki oraz swoją moc, poprzez poetyckie, a zarazem radykalne doświadczenie. Mamy do czynienia nie tylko z metamorfozą głównego bohatera oraz naszego spojrzenia na rzeczywistość. Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że „Inny to jeszcze jeden Ty”  – tak swój werdykt uzasadnia jury w składzie: Olga Tokarczuk (przewodnicząca) – laureatka literackiej Nagrody Nobla; pochodząca z Portugalii Catarina Vasconcelos, zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film Metamorfoza ptaków; Burhan Qurbani – urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor Berlin Alexanderplatz – dzieła wyróżnionego pięcioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi; Adina Pintilie – rumuńska reżyserka, twórczyni Touch Me Not, filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 oraz Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. Wieży. Jasnego dnia oraz Monumentu.

Przeczytaj również:  „EROTIK ERA” – Mery Spolsky . Nowego trudne początki. [RECENZJA]

Film Theo i jego metamorfozy będzie można zobaczyć w ostatni dzień stacjonarnej części festiwalu – w niedzielę, 22 sierpnia, o godz. 15:30. Na ostatni, kinowy seans Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia zapraszamy jutro o godz. 12:45. Oba tytuły są także dostępne online na stronie nowehoryzonty.pl.

To nie koniec festiwalu – jeszcze do 29 sierpnia zapraszamy na online’ową część Nowych Horyzontów! 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 roku.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.