Advertisement
AktualnościNowe HoryzontyNowe Horyzonty 2022

Znamy selekcję tegorocznego konkursu głównego festiwalu Nowe Horyzonty

Redakcja Filmawki
fot. Grafika promująca tegoroczny festiwal Nowe Horyzonty

Dzięki uprzejmości festiwalu Nowe Horyzonty otrzymaliśmy od nich informację o tegorocznym konkursie głównym i składzie jurorskim. Poniżej prezentujemy całość informacji, nie mogąc doczekać się tegorocznej edycji wrocławskiego festiwalu!

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty to wizytówka wrocławskiego festiwalu. Właśnie tutaj prezentowane są świeże, bezkompromisowe dzieła twórców i twórczyń poszukujących oryginalnych form wyrazu. Wśród dwunastu konkursowych tytułów, które będą walczyć o tegoroczne Grand Prix, znalazły się produkcje m.in. z: Boliwii, Brazylii, Francji, Meksyku, Polski, Rumunii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Agata Buzek, Michel Franco, Radu Jude, Nadav Lapid i Sandra Wollner. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzki i widzowie festiwalu.

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty rozpocznie się już za trzy tygodnie. Od 21 do 31 lipca zapraszamy na część stacjonarną wydarzenia. Do 7 sierpnia festiwalowe filmy będzie można oglądać również online. W najbliższy wtorek (5 lipca) o godz. 12:00 ujawnimy pełny program tegorocznej edycji festiwalu. 7 sierpnia, w samo południe, rozpocznie się sprzedaż biletów na pokazy stacjonarne i dostępów na seanse online.

Konkurs Nowe Horyzonty: Czy rebelia wyobraźni ma jeszcze moc zmieniania świata?

Woda, Tama, Afterwater, Enys Men. Płonąca ziemia. Kawałek nieba. Tegorocznym Międzynarodowym Konkursem Nowe Horyzonty rządzą żywioły. Pękają symboliczne tamy, a my pozwalamy, by nurt poniósł nas w nieznane, tam, gdzie płynne stają się tożsamości, relacje, kategorie winy i kary, pojęcie czasu, ale i gatunkowe podziały” – mówi Małgorzata Sadowska, dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów. „Po raz kolejny przekonujemy się, że od kina głównego nurtu znacznie ciekawsze są jego dopływy: nieuregulowane rynkowymi oczekiwaniami, oddalone od głównych cieków, swobodnie meandrujące, tworzące podziemną, wspólną sieć – układ krwionośny kina transportujący tlen do jego najdalszych zakątków.

Przeczytaj również:  „Boy from Heaven” – Polityczny thriller nagrodzony w Cannes I Recenzja I Nowe Horyzonty 2022

Ale w 2022 roku płynne znaczy też niepewne, nieprzewidywalne. Ziemia płonie, oddychamy przemocą jak zatrutym powietrzem. Zgubiliśmy drogę, a może zostaliśmy sami – rozbitkowie na skalistej wyspie, otoczeni duchami, pielęgnujący szczątki życia. Tegoroczny nowohoryzontowy konkurs stawia pytania o to, czy rebelia wyobraźni ma jeszcze moc zmieniania świata? Na dziesięć dni zanurzmy się w cudzych proroctwach, fantazjach, opowieściach. Może nie zawrócimy biegu tej rzeki, ale za to popłyniemy w niej razem”.

Szansę na zdobycie Grand Prix i Nagrody Publiczności mają w tym roku filmy:

 • 107 matek (107 Mothers), reż. Peter Kerekes, prod. Słowacja, Czechy, Ukraina
 • Afterwater, reż. Dane Komljen, prod. Niemcy, Korea Południowa, Hiszpania, Serbia
 • Do piątku, Robinsonie (See You Friday, Robinson), reż. Mitra Farahani, prod. Francja, Szwajcaria, Iran, Liban
 • Enys Men, reż. Mark Jenkin, prod. Wielka Brytania
 • Kawałek nieba (A Piece of Sky), reż. Michael Koch, prod. Szwajcaria, Niemcy
 • Nie zgubiliśmy drogi, reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal, prod. Polska
 • Niepokalana (Imaculat) reż. Monica Stan, George Chiper-Lillemark, prod. Rumunia
 • Płonąca ziemia (Dry Ground Burning), reż. Adirley Queirós, Joana Pimenta, prod. Brazylia, Portugalia
 • Tama (The Dam), reż. Ali Cherri, prod. Francja, Liban, Sudan, Katar, Niemcy, Serbia
 • Ukryty klejnot (Robe of Gems), reż. Natalia López Gallardo, prod. Meksyk, Argentyna, USA
 • Wielki ruch (El Gran Movimiento), reż. Kiro Russo, prod. Boliwia, Francja, Katar, Szwajcaria
 • Woda (The Water), reż. Elena López Rivera, prod. Hiszpania

Jury Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty

O tym, kto zdobędzie festiwalowe Grand Prix, zadecyduje pięcioosobowe jury w składzie:

Przeczytaj również:  „Zbrodnie przyszłości" – Serce na dłoni, trzewia na ekranie | Recenzja | Nowe Horyzonty 2022

– Agata Buzek – znakomita polska aktorka, od lat związana z Nowymi Horyzontami. W ubiegłym roku, na wrocławskim festiwalu, swoją premierę miał film Moje wspaniałe życie Łukasza Grzegorzka, w którym Buzek wcieliła się w główną bohaterkę. W tym roku zaprezentujemy Iluzję Marty Minorowicz, gdzie aktorka również gra pierwszoplanową rolę,

– Michel Franco – obok Guillermo del Toro, Alejandro Gonzálesa Iñárritu czy Alfonso Cuaróna najważniejszy przedstawiciel meksykańskiego kina na arenie międzynarodowej. Laureat m.in. trzech nagród w Cannes oraz weneckiego Srebrnego Lwa. Na festiwalu zaprezentujemy premierowo w Polsce jego najnowsze dzieło – Sundown,

– Radu Jude – naczelny egzorcysta narodowych demonów Rumunii i mistrz kinowej groteski. Laureat Srebrnego Niedźwiedzia za Aferim! oraz Złotego Niedźwiedzia za Niefortunny numerek lub szalone p*rno (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty). Na tegorocznym festiwalu zaprezentujemy jego rzadko pokazywane krótkie metraże,

– Nadav Lapid – jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów izraelskich. Za swój pełnometrażowy debiut Policjant otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później Przedszkolanka doczekała się amerykańskiego remake’u z udziałem Maggie Gyllenhaal. Synonimy zostały nagrodzone m.in. Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu na Berlinale, a najnowsze Kolano Ahed (dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty) zdobyło Grand Prix na MFF w Cannes (film wciąż jest dostępny w polskich kinach),

– Sandra Wollner – przedstawicielka młodego kina austriackiego, której wyjątkowy debiut – Obraz niemożliwy – zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, a drugi film – nagrodzony na Berlinale O niedogodności narodzin – podbił stawkę i był jednym z najmocniej dyskutowanych tytułów podczas 20. Nowych Horyzontów.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.