AktualnościKomiksPublicystykaZestawienia

Jaki komiks kupić pod choinkę? – Poradnik prezentowy 2020

Redakcja Filmawki
polecane komiksy 2020
Może nie jesteśmy Batmanem, ale też chcemy pomóc trochę Mikołajowi / fot. materiały prasowe

Zbliża się czas niezwykłego galimatiasu łączącego religijne i kulturowe tradycje z dzikim konsumpcjonizm, tanim marketingiem oraz marnowaniem żywności. Jako portal i ludzie, którym zawsze na sercu leży mówienie o rzeczach ważnych nie chcemy zachęcać Was do bezsensownych szaleństw i zbędnych zakupów. Nie oznacza to jednak, że mamy zupełnie zrezygnować ze sprawiania bliskim przyjemności, zwłaszcza w tym szalonym roku, w którym nie możemy się spotykać tak często, jak byśmy chcieli. Dlatego polecimy Wam kilka komiksów, które jako medium zajmują coraz więcej naszego redakcyjnego życia i uwagi. Przygotowaliśmy coś dla każdego. Nieważne, czy chcecie obdarować kilkulatka, który o komiksach jeszcze nie słyszał, czy kilkudziesięciolatka, który może i słyszał, ale zdanie ma o nich raczej niepochlebne. Tylko sprawdzone, dostępne w każdej księgarni i dyskoncie tytuły wydane po polsku. Szukajcie, a znajdziecie wymarzone komiksowe prezenty dla najbliższych!

Komiksy dla najmłodszych i starszaków

polecane komiksy dla dzieci 2020
Ilustracja z Bajki na końcu świata / fot. materiały prasowe

1. Bajka na końcu świata (seria)
Autor/autorzy: Marcin Podolec
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Szalenie popularna seria Marcina Podolca to świetna propozycja dla tych naprawdę najmłodszych. Cudowne kolorowe ilustracje i duch wielkiej przygody unoszący się nad podróżą Wiktorii i jej psa Bajki może, być strzałem dziesiątke jeśli chcecie zaznajomić kilkulatki z komiksem bez popadania w sztampę nostalgii i polecania tego, co Wy czytaliście X lat temu. Postapokalipsa nie brzmi jak wymarzony setting historii dla dzieci, więc tym bardziej warto docenić świeżość pomysłów autora. (Michał Skrzyński)

2. Wujek Sknerus i Kaczor Donald (seria)
Autor/autorzy: Don Rosa
Wydawnictwo: Egmont

Seria zbierająca kacze komiksy Rosy to prezentowy samograj. Dacie dzieciakom to ostatecznie przeczyta cała rodzina. Dacie dorosłym to będą się świetnie bawić, a kaczki przeczekają bezpiecznie na ich półkach do czasu, gdy pojawi się nowe pokolenie. Jeśli chcecie, sprezentować to, co najlepsze (a obdarowywany nie popadnie w nerwicę przez niezgadzające się numery na grzbietach) wybierzcie tom czwarty i piąty, które zawierają w sobie Życie i Czasy Sknerusa McKwacza, powszechnie uważane za najlepszy kaczy komiks w historii. (Michał Skrzyński)

Nasza recenzja

3. Atelier Spiczastych Kapeluszy (seria)
Autor/autorzy: Kamome Shirahama
Wydawnictwo: Kotori

Obłędne rysunki, wzbudzające natychmiastową sympatię postacie oraz przyjemne połączenie japońskich i europejskich motywów to przepis na jedną z najlepszych mang na rynku. Przygody czarodziejki-uczennicy Koko wciągną najmłodszych mnóstwem pozytywnej energii, a Ci trochę starsi docenią dbałość autorki o szczegóły oraz sposób, w jaki kreuje świat przedstawiony. Całość dopełnia świetnie opisany i rozbudowywany system magii oparty na rysowaniu kręgów odpowiadających za konkretne żywioły i efekty. Jeśli Atelier podrzucicie odpowiednio wcześnie, to Harry Potter może mieć pod górkę z byciem „tą ulubioną serią o czarodziejach”! (Michał Skrzyński)

Komiksy dla fanki/fana Marvel Cinematic Universe

polecane komiksy marvela
Ilustracja z Daredevilla / fot. materiały prasowe

1. Vision
Autor/autorzy: Tom King, Gabriel Hernandez Walta, Michael Walsh
Wydawnictwo: Egmont

Już niedługo Marvel Studios podejmie próbę zrewolucjonizowania swojego uniwersum i jednocześnie świata seriali premierą Wandavision. Czy jest zatem lepszy powód, by zaznajomić się z kultowym już Komiksem Toma Kinga? Wyjątkowo egzystencjalne spojrzenie na potężnego synteozida pozwoli Wam oderwać się od “klasycznej” komiksowej rozwałki. To historia pełna ciepła, ale i trudnych, smutnych rozważań na temat ludzkiego życia, więzi rodzinnych i poszukiwania stabilizacji. Robot też człowiek i na ludzkie spojrzenie zasługuje. (Norbert Kaczała)

2. Daredevil Niezwyciężony (seria)
Autor/autorzy: Brian Michael Bendis, Alex Maleev i inni
Wydawnictwo: Egmont

Seria ze scenariuszem Bendisa to prawdopodobnie najlepsze, co może zaproponować Marvel swoim starszym fanom. Jest brutalnie, poważnie i zaskakująco konsekwentnie. Gdy większość najczęściej polecanych serii od Wielkiej Dwójki to zamknięte miniserie to dobrze, że trafiają się takie dłuższe serii, w których zdolny scenarzysta ma okazje prowadzić bohatera przez kilka długich lat. Jeśli osoba, której chcecie coś podarować zachwycała się Daredevilem z Netflixa, to macie tutaj pewniaka! (Michał Skrzyński)

3. Silver Surfer: Przypowieści
Autor/autorzy: Stan Lee, J. Michael Straczynski i inni
Wydawnictwo: Egmont

Boże Narodzenie to czas na refleksje nie tylko nad pogodą i polityką nad wigilijnym stołem, ale także nad narodzinami Jezusa. I nawet jeśli należycie do tych religijnie sceptycznych odbiorców (jak niżej podpisany), pozwólcie sobie spojrzeć na los prawdziwego Mesjasza. Nawet jeśli przyleci do Was na desce surfingowej. Przypowieści to niezwykle dzieło szeregu uznanych twórców redefiniujących historię Srebrnego Surfera. Znajdziecie tu eskapistyczne przygody na obcych planetach, wojny religijne, rozważania na tematy śmierci oraz ludzkiej moralności. Radujcie się, albowiem nadleciał! (Norbert Kaczała)

Nasza recenzja

Komiksy dla fanki/fana DC Extended Universe

jaki komiks DC kupić 2020
Ilustracja z Harleen / fot. materiały prasowe

1. Harleen
Autor/autorzy: Stjepan Šejić
Wydawnictwo: Egmont

Harleen to kolejna w ostatnich lat próba reinterpretacji postaci dziewczyny Jokera i nadania jej własnej tożsamości w oderwaniu od najpopularniejszego antagonisty Batmana. I choć i Batman i Joker występują w komiksie, Harleen jest opowieścią nie o superbohaterce ani nawet superzłoczyńczyni, ale po prostu o młodej kobiecie, którą sukcesywnie łamie życie. Choć świat, w którym żyje młoda psychiatra, jest przejaskrawionym komiksowym uniwersum mrocznego miasta Gotham, cała historia ma niezwykle silny wymiar psychologiczny. W ogólnym rozrachunku otrzymujemy niezwykle udany portret kobiety, która nie jest heroską spod szyldu #girlpower, ale jednocześnie stopień empatii, którą doktor Quinzel obdarza autor sprawia, że jest to jedno z lepszych dzieł feministycznych. Najlepsze w konwencji superhero. (Andrzej Badek)

Przeczytaj również:  Posterunek na granicy. Elia Suleiman i humor w slow cinema

Nasza recenzja

2. Mister Miracle
Autor/autorzy: Tom King, Mitch Gerads
Wydawnictwo: Egmont

Nawet superbohaterowie mają czasem pod górkę. I nie mówię tu o szeregu złoczyńców czy nadchodzącej apokalipsie. Mr Miracle, eskapista doskonały, musi zmierzyć się z jednym problemem, z którego nie uda mu się wymknąć. Z depresją. Kolejne dzieło Toma Kinga to idealna fuzja kolorowych i krzykliwych przygód superherosa z niezwykle dojrzałym i szczerym spojrzeniem na kwestie problemów psychicznych. Historia rodzinno-milosno-refleksyjna, która będzie idealnym przykładem na to, że komiksowi bohaterowie to nie tylko ciągła bitka ze złem, ale także szkoła życia. W sam raz zarówno dla wyjadaczy, jak i komiksowych sceptyków. (Norbert Kaczała)

3. Batman: Rok pierwszy
Autor/autorzy: Frank Miller, Dave Mazzuchelli
Wydawnictwo: Egmont

Znacie fana DC, który męczy Was “Ej, a od czego polecasz zacząć czytać Batmana?”? Zamiast wygłaszać wykład, zróbcie mu niespodziankę i sprezentujcie Rok Pierwszy. To jedna z najważniejszych genez Batmana i jeden z najlepszych sposób, by poznać wszystkie flagowe elementy mitologii Gacka. Dzieła Franka Millera jest również kluczowe dla najważniejszych filmowych adaptacji – tych Burtona i Nolana, dlatego również nieśmiało podchodzący do komiksu kinomani powinni być zadowoleni. (Michał Skrzyński)

Komiksy dla komiksosceptyka

polecane komiksy dla dorosłych
Kadry z Orwella wydanego przez Marginesy / fot. materiały prasowe

1. Sabrina
Autor/autorzy: Nick Drnaso
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Sabrina to być może najważniejszy komiks 2020 roku. W surowy i zimny sposób, poprzez sylwetki postaci o nielicznych zarysowanych cechach charakterystycznych, Drnaso opowiada o dwóch niezwykle trudnych tematach: przepracowaniu żałoby oraz potędze błędu poznawczego, który wpędza nas w spirale fake newsów. Chłodny północnoamerykański dom, ciemna baza wojskowa i dojmująca samotność to tylko pierwsze elementy, które zwiastują burzę. Autor dobitnie punktuje, jak niebezpieczne potrafią być media, jak łatwo manipulować ich przekazem i jak wielką determinację potrafią mieć ludzie, żeby wierzyć w najbardziej absurdalne nawet tezy, byle nie zmierzyć się z możliwością, że tkwi się w błędzie. W dobie zmierzchu prezydentury Donalda Trumpa utwór Drnaso nabiera dodatkowej palety znaczeń i zmusza do refleksji, czy mamy środki do walki z potężną machiną fejków. (Andrzej Badek)

Nasza recenzja

2. Maus
Autor/autorzy: Art Spiegelman
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Komiks nazywany najważniejszą pozycją w historii medium. Nagrodzony nagrodami spoza środowiska, m. in. nagrodą Pulitzera (przyznaną w 1992 roku). Art Spiegelman w Mausie przedstawia historię swojego ojca Władka, ocalałego z Holokaustu oraz życie z nim w latach późniejszych. Mocno autobiograficzny charakter komiksu sprawia, że całość wywiera na nas jeszcze głębsze wrażenie, tworzy napięcie, które niełatwo jest uzyskać. Maus. Opowieść ocalałego to historia o ludzkiej wytrzymałości, o tym jak Holokaust zmienił nie tylko tych, którzy go przeżyli, ale i pokolenie już po nim. Pozycja naprawdę obowiązkowa na każdej półce. Szczególnie że kolejne wydanie właśnie pojawiło się w księgarniach. (Maja Rybak)

3. Orwell
Autor/autorzy: Christin Pierre, Verdier Sebastien
Wydawnictwo: Marginesy

Orwell to jedno z najbardziej gorących nazwisk ubiegłego wieku. Autor, na którego w debatach równie chętnie powołuje się lewica i prawica. Tytan, na którego ramionach zbudowano całą fantastykę dystopijną, która chyba zawsze już będzie przyrównywana do jego twórczości. Dzięki jego komiksowej biografii możemy się dowiedzieć, że życie autora było nie mniej barwne niż jego przeszłość. Życiorys Brytyjczyka okazuje się nierozerwalnie powiązany z historią schyłku kolonializmu Wielkiej Brytanii, a sam autor okazuje się być bardzo dalekim od zamożnego inteligenta, który w zaciszu domowego dworku pisze powieści, a bliższym rewolucjoniście, który sam rzuca się w wir walki w Hiszpanii, Pięknie skonstruowany album to doskonały przedmiot w kolekcji każdego – komiksiarza, historyka, literata, czy po prostu każdego, który lubi rzeczy piękne i uzupełniające wiedzę o świecie. (Andrzej Badek)

Nasza recenzja

Komiksy dla czytających regularnie i dla tych, co kiedyś “coś tam czytał” i chętnie, by do tego wrócili

komiksy pod choinkę 2020
Ilustracja z Paper Girls / fot. materiały prasowe

 

1. The Wicked + The Divine (seria)
Autor/autorzy: Gillen McKelvie, Jamie McKelvie i innie
Wydawnictwo: Mucha C0mics

Co 90 lat, na dwa lata, na Ziemię zstępują bogowie. Nie ma tu kryterium religii, bo trafiają się bożkowie z mitologii greckiej, nordyckiej, egipskiej, pradawnych wierzeń japońskich, czy irlandzkich. Nie brakuje też przedstawicieli religii chrześcijańskiej. W naszych czasach nie było innego wyjścia dla nich, jak… zostać gwiazdami muzyki. Lucyfer łudząco podobny do Davida Bowie’go? Tylko tutaj! Zobaczymy również boskich odpowiedników Kanye Westa, Rihanny, Prince’a czy Daft Punk. A wszystko w przepięknej oprawie graficznej Jamiego McKelvie i z dramami godnymi celebrytów (jeśli nie lepszymi) pióra Kierona Gillena. (Maja Rybak)

Przeczytaj również:  „Kaczki. Dwa lata na piaskach" – ciężkie słowa o trudnej przeszłości [RECENZJA]

2. Paper Girls (seria)
Autor/autorzy: Brian K. Vaughan, Cliff Chiang
Wydawnictwo: Non Stop Comics

Nie wiem czy retromania na lata 80-te jeszcze trwa, ale jeśli nadal czujecie niedosyt najlepszego okresu dla popkultury Brian K. Vaughan przybywa na pomoc wraz z czterema cudownymi dziewczynami. Tytułowe gazeciary przez szereg niezrozumiałych dla nich czynników zostają wplątane w wielki międzywymiarowy konflikt, toczący się na kilku płaszczyznach czasowych jednocześnie. Koneserzy i fani science fiction we wszelkich jego odmianach poczują tu się jak w domu. Mamy tutaj świetny komplet protagonistek, wielowątkową fabułę, cudowną oprawę graficzną i ogromną dawkę emocji. Pozycja obowiązkowa! (Norbert Kaczała)

3. 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku (seria)
Autor/autorzy: Naoki Urasawa
Wydawnictwo: Hanami

Paczka przyjaciół z dzieciństwa, sekty, spiski, moce parapsychiczne i wielkie roboty. Czego tutaj nie ma! Naoki Urasawa zna się na swojej robocie i dostarcza angażującą historię łączącą mnóstwo gatunków i popkultutowych tropów. Lubię w tej serii to, jak umiejętnie dawkuje pytania i odpowiedzi na nie. Akcja jest wartka, równolegle śledzimy kilka wątków, ale konsekwencja scenariusza i jego świetne tempo sprawia, że ani się nie nudzimy, ani się nie gubimy. Chłopaki… cały czas się ukazują, więc możemy zostawić obdarowanemu przyjemność śledzenia serii na bieżąco lub postawić na któryś z już zakończonych cykli Urosawy dostępnych na naszym rynku – Monster lub Pluto. (Michał Skrzyński)

4. Płaszcz i Szpony
Autor/autorzy: Alain Ayroles, Jean-Luc Masbou
Wydawnictwo: Timof comics

Mistrzowskie przygodowe fantasy garściami czerpiące z klasyki gatunku? Klimaty żeglarskie? Opowieści spod znaku płaszcza i szpady, a to wszytko w oprawie jak wyciągniętej z nieistniejącego filmu Disneya? To wszystko znajdziecie w Płaszczu i Szponach, fenomenalnej francuskiej serii charakteryzującej się barwnym literackim językiem zachowanym w polskim wydaniu dzięki wybitnemu tłumaczeniu. Propozycja dla tych, którzy są już zmęczeni maglowaniem tych samych modnych tematów w amerykańskich seriach i mają ochotę na powrót do klasyki. (Michał Skrzyński)

Nasza recenzja

Komiksy dla koneserów

top 10 komiksów 2020
Fragment Imaginarium Zbiorowego / fot. materiały prasowe

1. Koniec świata w Makowicach
Autor/autorzy: Jan Mazur
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Jest kilku twórców w przypadku których mniej zawsze znaczy więcej. A Jan Mazur mógłby zostać ambasadorem takiej tezy. We wręcz ascetycznej graficznie historii o znajdujących się na Podlasiu Makowicach, scenarzysta i rysownik kondensuje mnogość ludzkich cech, które dają o sobie znać w przypadku tytułowego końca świata. Historia mogąca dziać się w całym kraju i świecie to trafna i skuteczna wiwisekcja naszego społeczeństwa, która napełnia czytelnika najlepszą z możliwych gorzkich refleksji. Mazur nie ocenia i nie szkaluje, ale bez wątpienia rozumie. I mam szczerą nadzieję, że jak najwięcej z Was sięgając po „Koniec świata w Makowicach” zrobi to samo. (Norbert Kaczała)

Nasza recenzja

2. Oskar Ed: Mój największy sen
Autor/autorzy: Branko Jelinka
Wydawnictwo: Timof comics

Dzieciaki nie mają łatwo, wiemy to, bo sami przecież przez to przechodziliśmy. Domowe kłótnie, problemy w szkole, miłosne zawody, rodzice adoptujący znalezioną przy drodze kijankę mającą twoją głowę… okej to ostatnie przeżył chyba tylko Oskar Ed. Komiks Branko Jelinka to wyjątkowe dzieło wymykające się gatunkowym szufladką i interpretacją. Jednocześnie o ile treść to niejednoznaczna podróż po pokrzywionym umyśle Oskara to już forma jest raczej standardowa i nie odstraszy kogoś, kto z komiksem jako takim nie ma za wiele wspólnego. Prezent dla tego snoba, który śmieje się z kolegów zachwycających się Jokerem. (Michał Skrzyński)

Nasza recenzja

3. Śmiech i śmierć
Autor/autorzy: Adrian Tomine
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Kilka niezwykłych komiksowych miniatur o zupełnie zwykłych ludziach i jeden z najszybciej wyprzedanych nakładów w dwudziestoletniej historii Kultury Gniewu. Adrian Tomine daje popis nie tylko w komiksowym rzemiośle, ale i w uchwyceniu nieulotnego uczucia błahości tego wszystkiego, co nasz otacza. Jego wizja i historie nie są jednak smutne czy przygnębiające, wręcz przeciwne. Tomine pyta – Czy skoro to wszystko i tak nie ma znaczenia, to dlaczego nie możesz podejść do tego na luzie? (Michał Skrzyński)

Nasza recenzja

4. Imaginarium zbiorowe
Autor/autorzy: Wesley Rodrigues
Wydawnictwo: Mandioca

Sny o lataniu towarzyszą ludzkości pewnie od momentu, gdy sny jako takie zaczęli nasi przodkowie dostrzegać. To największe marzenie ludzkości miało niebagatelny wpływ nie tylko na kierunek rozwoju technologicznego, ale również na każdą dziedziną sztuki w każdym miejscu na świecie. Te wszystkie tropy, wizje i fantazje zebrał, przetworzył i oddał światu w monumentalnej powieści graficznej Wesley Rodrigues. Jeśli chcecie sprezentować komuś komiks, który nie tyle się czyta, ale chłonie i podziwia, to powinniście pomyśleć o tym locie prosto z Brazylii. (Michał Skrzyński)

Nasza recenzja

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.