AktualnościShort Waves Festival

Rusza Short Waves Festival, czyli kino krótkometrażowe z całego świata na wyciągnięcie ręki!

Redakcja Filmawki
Short Waves Festival
Wizerunek kobiety, która znalazł się na plakacie ilustrującym 13. edycję festiwalu to Matilde, bohaterka dokumentu „Mundo” (Chile, 2020) w reżyserii Any Edwards, który znalazł się w selekcji konkursu International Competition. Projekt plakatu / Digital design & branding studio Uniforma.

Już w poniedziałek w Poznaniu rusza trzynasta edycja “Short Waves Festival”. Ten międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych potrwa 7 dni (14-20.06.2021) i po raz drugi odbędzie się w formule hybrydowej, zapraszając miłośników krótkich form filmowych do wzięcia udziału w wydarzeniach stacjonarnie, ale też ONLINE – z selekcją filmów dostępnych bez wychodzenia z domu na specjalnie przygotowanej platformie.

Short Waves Festiwal to ponad 70 wydarzeń w przestrzeni miejskiej Poznania, ponad 250 filmów, w tym 88 konkursowych, goście z Polski i zagranicy, a także filmowe pasma tematyczne, takie jak Comedy, Horror czy Kinky Shorts, program fokusowy (m.in. fokus geograficzny – w 2021 roku prezentujący kinematografię Austrii), pokazy wirtualnej rzeczywistości VR, segment branżowy, wydarzenia audiowizualne, muzyczne i wyjście poza salę kinową: plenery, kluby, pokazy w galeriach sztuki, salach teatralnych czy prywatnych ogrodach Poznaniaków pod hasłem Random Garden Cinema i wiele więcej!

“Short Waves Festival” – Przewodnik po programie


W programie znalazły się także dwa fokusy: Mirror Mirror (tegoroczne hasło festiwalu) poruszał będzie wątki związane z pandemią, poszukiwaniem nowej duchowości czy wpływem Internetu na relacje międzyludzkie. Fokus geograficzny prezentujący w tym roku kinematografię Austrii został przygotowany przez dyrektora najważniejszego festiwalu kina austriackiego – Diagonale. Sekcja Spotlight rzuci światło na ciekawe osoby i instytucje współczesnego krótkiego metrażu – twórczość Piotra Bosackiego i Laurynasa Bareiša, film tańca z DAN.CIN.LAB oraz działalność Kina Rebelde. Programy tematyczne Four Perspectives on Solidarity to z kolei filmowa interpretacja kategorii solidarności w odniesieniu do praw kobiet, praw pracowniczych, osób z doświadczeniem migracji i integracji międzypokoleniowej. W programie nie zabraknie również filmów krótkometrażowych nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności oraz kandydatów do Europejskich Nagród Filmowych. Powrócą pokazy dla najmłodszych widzów SWF for Kids przygotowane we współpracy z festiwalem Kino w Trampkach oraz  Filmowy Klub Seniora, a także ulubione przez publiczność pokazy tematyczne: Queer Shorts, Comedy Shorts czy Horror Shorts – te ostatnie zobaczymy w budynku poznańskiej Olimpii – opuszczonej pływalni miejskiej, a pulsujące muzyką elektroniczną Electro Shorts obejrzymy w klubie Tama. Emocji dostarczy także flagowy projekt Short Waves:  Random Garden Cinema, sekretne kino ogródkowe w nietypowych lokalizacjach miasta, od dziedzińców kamienic po prywatne ogrody Poznaniaków, gdzie dokładny adres do samej projekcji jest trzymany w tajemnicy.

Hasło festiwalowe możemy również eksplorować w ramach Konkursu Polskich Filmów Eksperymentalnych – prezentowane 15 filmów doskonale odnajduje się w kontekście online, poszukując relacji pomiędzy człowiekiem, jego fizyczną obecnością a światem nieuchwytnym, obcym i bliskim jednocześnie, jakim jest Internet.  

Festiwal w Poznaniu otworzy audiowizualne wydarzenie Kino Forma: Empty Cloud z udziałem giganta muzyki elektronicznej – Franka Bretschneidera (live act). Tegoroczny program konkursowy to aż 5 kategorii i pula nagród o wartości 48 tys. złotych. Komitet selekcyjny wyłonił 88 tytułów z 1600 zgłoszonych produkcji, które powalczą o 12 nagród w Konkursie MiędzynarodowymKonkursie PolskimKonkursie Polskich Filmów Eksperymentalnych oraz dwóch konkursach tematycznych: Dances with Camera i Urban ViewJury i publiczność zadecydują o przyznaniu nagród, a werdykty poznamy na piątkowej gali, którą uświetni koncert wyjątkowej artystki  Rosalie.

W trakcie festiwalu na naszej stronie i mediach społecznościowych będziecie mogli śledzić relację. Pokażemy wam nasze ulubione tytuły, ukryte perełki i ciekawostki dotyczące krótkich form filmowych. Resztę informacji, takich jak bilety czy karnety, możecie znaleźć na stronie festiwalu.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.