Advertisement
Aktualności

Trwa Lato z kinem niemieckim! Jakie filmy czekają na nas w przeglądzie?

Redakcja Filmawki
lato z kinem niemieckim
Na przegląd zaprasza Goethe- Institut i Kino Muranów.

Podczas wakacji nadal możecie nadrabiać filmowe zaległości i przypomnieć sobie najlepsze filmy z kinematografii zachodnich sąsiadów.

Goethe-Institut i Kino Muranów połączyli siły i zapraszają do udziału w Lecie z kinem niemieckim, aż do 24 września! Oto lista filmów, które obejrzeć można jeszcze w najbliższych tygodniach:

  • 13 sierpnia “Bagdad Cafe”, reż. Percy Adlon
  • 14 sierpnia “Złote rybki”, reż. Alireza Golafshan
  • 20 sierpnia “Lili Marleen”, reż. Rainer Werner Fassbinder
  • 27 sierpnia “Toni Erdmann”, reż. Maren Ade
  • 3 września “Fukushima, moja miłość”, reż. Doris Dörrie
  • 10 września “Niebo nad Berlinem”, reż. Wim Wenders
  • 11 września “Kaminski i ja”, reż. Wolfgang Becker
  • 17 września “Głową w mur”, reż. Fatih Akin
  • 18 września “W ułamku sekundy”, reż. Fatih Akin
  • 24 września “Good bye Lenin!”, reż. Wolfgang Becker

Organizatorzy odpowiadając na tak duże zainteresowanie filmem „Toni Erdmann” zdecydowali się pokazać go ponownie (27 sierpnia). Przypomnijmy, że tytuł okazał się niekwestionowanym triumfatorem gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, a reżyserka Maren Ade stała się tym samym pierwszą kobietą w historii Europejskich Oscarów, której film zdobył główną nagrodę.

„Niebo nad Berlinem” (10 września), zaliczany jest  do ścisłego kanonu arcydzieł współczesnego kina. W poetyckiej formie opowiada o dwoistości świata, w jakim żyjemy. Nostalgiczne dzieło Wima Wendersa podejmuje w artystycznej formie palące problemy polityczne (film powstał na trzy lata przed upadkiem muru berlińskiego), ale też podejmuje refleksję na temat kondycji współczesnego człowieka.

W programie znalazły się aż dwa filmy Fatiha Akina. Pierwszy, to „Głową w mur” (17 września) – niemiecko-turecki melodramat, który opowiada historię fikcyjnego małżeństwa samobójcy z dziewczyną, która chce wyrwać się spod władzy rodziny. Film otrzymał w 2004 roku tytuł Najlepszego Europejskiego Filmu oraz Złotego Niedźwiedzia podczas 54. MFF w Berlinie. „W ułamku sekundy” (18 września) zawdzięcza swoje emocjonalne napięcie i wiarygodność Diane Kruger, która za swoją rolę została doceniona w Cannes zdobywając nagrodę dla najlepszej aktorki, a sam film otrzymał Złotego Globa za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Program “Lata z kinem niemieckim” zakończy pokaz „Good bye Lenin!” (24 września), którego akcja rozgrywa się w trakcie upadku NRD. Matka głównego bohatera, to działaczka komunistyczna, która w wyniku zawału serca tuż przed upadkiem muru berlińskiego zapada w śpiączkę. Kiedy z niej wychodzi, NRD już nie istnieje, a syn w obawie o stan jej zdrowia postanawia nic jej nie mówić i tworzy iluzję.

Zapraszamy do zobaczenia jak wygląda pełen kalendarz projekcji  oraz do zapisania się na wydarzenie na Facebooku. Bilety w cenie 25 zł są dostępne online oraz w kasie kina.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.