Advertisement
PodcastProjekt Fellini

PROJEKT FELLINI: “Światła variete” (1950) | #E1

Redakcja Filmawki
Projekt Fellini
fot. Cover naszego podcastu "Projekt Fellini"

Dziś udostępniamy pierwszy odcinek naszego cotygodniowego podcastu analizującego twórczość włoskiego mistrza. A w nim: Opowieść o relacji Rosellini-Fellini, sylwetka Alberto Lattuady, współreżysera “Świateł variete”, omówienie całego filmu i wpadki sprzedażowej oraz współczesne odczytanie debiutanckiego dzieła przyszłego mistrza.


“Światła variete” – Fabuła”


W swoim reżyserskim debiucie, 30-letni wówczas Fellini, opowiada historię młodej Liliany, dziewczyny marzącej o międzynarodowej karierze na scenie. Liliana dołącza do prowincjonalnej trupy artystycznej prowadzonej przez Checco, doświadczonego artystę i życiowego nieudacznika, który dostrzega w dziewczynie potencjał i poświęca się, aby pomóc jej w realizacji marzeń.


Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka


– “Fellini”, Maria Kornatowska
– “Sejsmograf duszy”, Maria Kornatowska
– “Ja, Fellini”, Charlotte Chandler
– “Kłopot z Fellinim: sylwetka artystyczna”,  Grzegorz Królikiewicz
Esej Andrew Sarrisa, Criterion


Czym jest “Projekt Fellini”?


Seria podcastowa, którą zaplanowaliśmy z okazji setnych urodzin Federico Felliniego. Odcinki będą pojawiały się co tydzień w piątki. Każde nagranie poświęcimy kolejnemu filmowi Mistrza, przedstawiając źródła jego powstania, kreśląc sylwetki najważniejszych bohaterów i granych przez nich aktorów, analizując najważniejsze sceny i przesłanie dzieł, a także zastanawiając się, w jaki sposób dzieła Felliniego rozmawiają ze współczesnością.

Tak prezentuje się rozkładówka naszych podcastów:

01.05 – Światła variete
08.05 – Biały szejk
15.05 – Wałkonie
22.05 – La strada
29.05 – Niebieski ptak

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na iTunes. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Filmawka: Złodzieje Rowerów
Filmawka: Złodzieje Rowerów
PROJEKT FELLINI: "Światła variete" (1950) | #E1
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.