Advertisement
PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #4: “Człowiek na torze” (1956)

Redakcja Filmawki
Człowiek na torze
Zintel Zygmunt © Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

“Człowiek na torze”, pierwsze w pełni fabularne dzieło Andrzeja Munka, to pokaz jego rozwoju artystycznego. Świadomie budowana narracja, sięganie po wzorce z “Obywatela Kane’a” i “Rashomona”, próba zdefiniowania polskiej rzeczywistości za pośrednictwem kina. To początek nowej drogi w karierze Munka, karierze nie tylko fabularnej, ale również mniej konwencjonalnej, poszukującej odpowiedzi na stawiane w scenariuszach Jerzego Stefana Stawińskiego pytania.

W dzisiejszym odcinku analizujemy to dzieło Munka, a także śledzimy losy jego powstania – proces produkcji, zmiany w porównaniu z książkowym oryginałem, a także jak zawsze próbujemy odpowiedzieć na pytanie, po co dziś oglądać Munka.

➡︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska – Fidelska
– “Notatki scenarzysty”, Jerzy Stefan Stawiński
– “Tajemnica Maszynisty Orzechowskiego”, Jerzy Stefan Stawiński
– “Szkice o filmie polskim”, Bolesław Michałek
– “Polscy twórcy filmowi o sobie” , Stanisław Janicki
– “Od wojny w dzień powszedni” w “Historia Filmu Polskiego Tom 4”, Stanisław Ozimek
– “Sąd nad przejechanym człowiekiem”, Aleksander Jackiewicz dla Filmu
– “Moja Filmoteka. Kino polskie” , Aleksander Jackiewicz
– “Nasz Iluzjon: samotny człowiek na torze”, Jan Słodkowski dla Kina


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka: Złodzieje Rowerów
Filmawka: Złodzieje Rowerów
POWTÓRKA Z MUNKA #4: “Człowiek na torze” (1956)
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.