Advertisement
Krótki podcast o kiniePodcast

KRÓTKI PODCAST O KINIE #9: “Inni ludzie”

Redakcja Filmawki
Inni ludzie
fot. "Inni ludzie" / mat. prasowe

„Inni ludzie” to jedno z objawień zeszłorocznego konkursu głównego Festiwalu w Gdyni, ale też w ogóle polskiego kina ostatnich lat. Nie kryjemy naszego zachwytu tym, co zrobiła z poematem Doroty Masłowskiej Aleksandra Terpińska. Debiutująca w pełnym metrażu twórczyni uznanych już filmów krótkometrażowych (w tym „Najpiękniejszych fajerwerków ever”) dokonała jednej z najlepszych adaptacji dzieła literackiego, zachowując jego stylistykę, ale wykorzystując przy tym najważniejsze walory medium kina.

W nowym odcinku Krótkiego podcastu o kinie przyglądamy się postaciom Masłowskiej i Terpińskiej, wracamy do wcześniejszych adaptacji prozy autorki, a także przypominamy kilka rodzimych dzieł o tematyce okołorapowej. Zapraszamy do odsłuchu!


➡︎ “Krótki podcast o kinie” – nowy, cotygodniowy podcast Filmawki, w którym Maciej Kędziora i Kamil Walczak będą omawiali najważniejsze premiery. Założenia są proste – filmowe nowości, spoilerowe oraz kontekstowe omówienia, a także wymienność – raz premiera rodzima, a raz zagraniczna. Za produkcje odpowiadają Szymon Pietrzak i Maja Głogowska.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– B. Marzec, Masłowska na ekranie: Książkowa adaptacja, „Kino” nr 3/2022.
– M. Stachowicz, Oddechu rzeczywistości posmak, Dwutygodnik, marzec 2022
– D. Masłowska, Inni ludzie, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2018.
– Wywiady z Aleksandrą Terpińską: Polityka, Twój Styl
– Wywiad z Aleksandrą Terpińską i Dorotą Masłowską, Wysokie obcasy
– Wywiad z Jackiem Belerem, Wyborcza


Podcast jest dostępny na SpotifyApple Podcasts. Zachęcamy do kliknięcia “follow” oraz do wystawienia pięciu gwiazdek, ponieważ pozwala to podcastowi piąć się do góry w rankingach! 
Odcinek można odsłuchać również bezpośrednio na naszej stronie:

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.