Advertisement
PodcastPowtórka z Munka

POWTÓRKA Z MUNKA #8: “Pasażerka” (1963) GOŚĆ: Michał Oleszczyk

Redakcja Filmawki
Pasażerka
fot. Kadr z filmu "Pasażerka" / FOTOTEKA

W tym roku przypada setna rocznica urodzin Andrzeja Munka – jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. To właśnie jemu chcemy poświęcić nasz najnowszy podcast, pierwszy sezon “Powtórki z..” pod tytułem: „Powtórka z Munka”. Maciej Kędziora będzie omawiać w nim, tydzień po tygodniu, każdą produkcję reżysera.

Ostatni odcinek “Powtórki z Munka” poświęcamy “Pasażerce” – filmowi, który po tragicznej śmierci reżysera, dokończył jego przyjaciel, Witold Lesiewicz. Przełomowe dzieło w oparciu o tekst Zofii Posmysz, dzieło niedokończone, a w pełni spełnione. By lepiej zrozumieć istotę filmu Munka rozmawiamy z Michałem Oleszczykiem, filmoznawcą i krytykiem filmowym, wykładowcą Artes Liberales UW, autorem podcastu “Spoilermaster. Podcast do słuchania po seansie” oraz “Foreign Correspondents. Deeper into Hitchcock”, który współprowadzi z Sebastianem Smolińskim.

➡︎ Tutaj znajdziesz poprzedni odcinek podcastu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– “Struktury pamięci. Obrazy czasoprzestrzeni w filmie “Pasażerka” Andrzeja Munka”, Paulina Kwiatkowska dla “Kwartalnika Filmowego”
– “Andrzej Munk”, Ewelina Nurczyńska-Fidelska
– “Andrzej Munk”, Marek Hendrykowski
– “Andrzej Munk”, wydawnictwo zbiorowe
– “Pasażerka”, Zofia Posmysz
– “Lekcja Munka”, Rafał Marszałek
– “Jak Munka widzi Luc Moulett”, Aleksander Jackiewicz dla Filmu
– “Polscy twórcy filmowi o sobie”, Stanisław Janicki


➡︎ Podcast jest produkcją portalu Filmawka. Za przygotowanie merytoryczne oraz jego prowadzenie odpowiedzialny jest Maciej Kędziora, a za produkcję graficzną oraz dźwiękową odpowiadają Maja Głogowska oraz Szymon Pietrzak. Cykl jest całkowicie darmowy, publikowany co piątek na platformach takich jak Spotify, iTunes, czy YouTube. Na okładce wykorzystaliśmy zdjęcia Andrzeja Munka dostępne w serwisie “Fototeka” Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. W muzycznym wprowadzeniu do podcastu słychać fragment utworu “Dance of the Knights” z baletu Siergieja Prokofiewa oraz dialog z filmu “Eroika” Andrzeja Munka.

Przeczytaj również:  Znakomita rola Brendana Frasera. Recenzujemy "Wieloryba".

Będziemy wdzięczni za wszystkie “follow” na Spotify oraz za każde 5 gwiazdek na Apple Podcasts. To pozwala podcastowi piąć się do góry w rankingu. Cały projekt będzie dostępny również na naszym kanale YouTube!

Podcast możecie też odsłuchać bezpośrednio z naszej strony:

Filmawka: Złodzieje Rowerów
Filmawka: Złodzieje Rowerów
POWTÓRKA Z MUNKA #8: "Pasażerka" (1963) GOŚĆ: Michał Oleszczyk
/

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.