Advertisement
Aktualności

Posłuchaj rozmowy z twórcami filmu “Rój”

Redakcja Filmawki
rodzina w kręgu
fot. kadr z filmu "Rój" (2023)

11 maja na stronie filmroj.pl obejrzycie “Rój”. Niepokojący film Bartka Bali o o rodzinie, która odcięła się od cywilizacji i zamieszkała na bezludnej wyspie. Napięcie między nimi rośnie z każdym dniem a twórcy zadają pytanie – co oznacza być wolnym? W podcaście Rafał Skwarek rozmawia z producentem i reżyserem filmu na temat historii powstawania filmu, pomyśle by film został sfinansownay metodą crowdinvestingu… I wiele więcej. Rozmowę polecamy między innymi tym, którzy marzą by tworzyć swoje kino – twórcy są bardzo otwarci na temat procesu powstawania.

Podcast jest materiałem sponsorowanym.

Jest wiele powodów, dla których chcę opowiedzieć tę historię. Przede wszystkim chcę pokazać kobietę, która podejmuje ekstremalną próbę zmiany swojego życia. Chcę pokazać świat, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę pokazać, że każda skrajność, nawet ta podszyta najszczerszymi, najbardziej słusznymi ideami, kończy się tragedią. Chcę wreszcie pokazać, że raj może okazać się piekłem, wzbudzając tym samym czujność w każdym z nas. Ponieważ zawsze i w każdej sytuacji powinniśmy być wyczuleni wobec władzy na każdym jej poziomie. […] Prace scenariuszowe poprzedziła głęboka dokumentacja zagadnień związanych z egzystencją ludzi odciętych od świa- ta, radzących sobie w ekstremalnych warunkach. Aby lepiej zrozumieć ludzi żyjących w „zgodzie z naturą”, korzystaliśmy z wielu źródeł – od dokumentów, poprzez relacje świadków, po literaturę. Szukaliśmy również osób, które współcześnie uciekają, szukaliśmy powodów, przekonań za nimi stojących. Jednym z haseł dokumentacji stały się słowa, które dawno temu wbiły mi się w głowę – “rzućmy wszystko i jedźmy w Bieszczady”. – mówi o filmie Bartek Bala, reżyser Roju.

matka z dziećmi
fot. kadr z filmu “Rój” (2023)

Historia rodziny, która w walce o wolność i niezależność zmienia swoje dotychczasowe życie i zamieszkuje na odizolowanej od rzeczywistości wyspie. Rodzice i dwójka ich dorastających dzieci żyją w zgodzie z naturą i niemal do perfekcji doprowadzają sztukę przetrwania. Żyją zgodnie z ideą samowystarczalności, minimalizmu, ekologii, a dzięki rytuałom tworzą namiastkę wspólnoty. W tym układzie to ojciec jest głową rodziny i decyduje o jej losie, uczy przetrwania, wpaja ideę absolutnej wolności, dającą poczucie szczęścia, jakie niesie życie z dala od cywilizacji. Podział ról i zasady wydają się proste, jednak szybko pojawiają się rywalizacja i bunt. Piętrzące się rodzinne problemy i napięcia zaczynają zakłócać dotychczasowy spokój i relacje, zmieniając układ sił w rodzinie. Sytuację pogarsza kolejna zima, która może być wyjątkowo trudna, a zapasy jedzenia i wody mogą się okazać niewystarczające. W głowach członków rodziny rodzi się strach, zostają postawieni przed coraz trudniejszymi wyborami… Rój to wciągający dramat psychologiczny, poruszający ważne tematy egzystencjalne i problemy dzisiejszego świata. Twórcy liczą, że film skłoni publiczność do refleksji nad istotą pojęcia wolności i wyborami, jakie podejmujemy, próbując ją osiągnąć.

Przeczytaj również:  Kamila Urzędowska: Jagna bardzo mocno porusza młodych [WYWIAD]

Debiut Bartka Bali to pierwszy polski film finansowany metodą crowdinvestingu, który powstał dzięki trzystu indywidualnym inwestorom.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.