Advertisement
Nowe HoryzontyPodcastPowtórka z Holland

POWTÓRKA Z HOLLAND #5: “Gorzkie żniwa” (1985)

Maciej Kędziora

Polskie kino i jego historia to mnóstwo intrygujących perspektyw i opowieści. W drugim sezonie “Powtórki z…” postaramy się je przed Wami ponownie odkryć. Witajcie w świecie “Powtórki z Holland”.

W piątym odcinku “Powtórki z Holland” Maciej omawia “Gorzkie żniwa” – pierwszy nominowany do Oscara (w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) film reżyserki. To także pierwszy film zrealizowany poza granicami Polski; początek emigracji reżyserki, która musiała odnaleźć siebie w nowych realiach, zarówno prywatnych jak i zawodowych.

W odcinku Maciej przybliża konteksty powstawania produkcji, bardzo krótki okres zdjęciowy, starcia o final cut jakie musiała prowadzić Agnieszka Holland z niemiecką telewizją, a także przypomina dwa dokumenty zrealizowane przez autorkę we Francji – “Kulturę” i “Czapskiego”.

Film “Gorzkie żniwa” będzie można obejrzeć w ramach retrospektywy reżyserki na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Uwaga: Ze względu na tematykę filmu w podcaście pojawiają się treści dotyczące wykorzystania seksualnego i antysemityzmu.

Bibliografia zalecana jako uzupełnienie odcinka:


– S.Bobowski, W poszukiwaniu siebie: twórczość filmowa Agnieszki Holland, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2001
– M.Kornatowska, Magia i pieniądze, Wydawnictwo Znak, 2012
– K.Mąka – Malatyńska, Agnieszka Holland, Biblioteka Więzi, 2009
– K.Pasternak, Holland. Biografia od nowa, Wydawnictwo Znak, 2022
– M. Jankun – Dopartowa, Gorzkie kino Agnieszki Holland, Słowo/obraz/terytoria, 2000
– S. Zawiśliński, Reżyseria: Agnieszka Holland, Wydawnictwo Skorpion, 1995

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.