Advertisement
Aktualności

Zmarł Ennio Morricone

Maciej Kędziora

Jak informują włoskie media zmarł jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej, legenda spaghetti westernów, Ennio Morricone.

Urodzony w roku 1928 kompozytor, rozpoczął swoją zawodową karierę już w 1946 pozostając aktywnym po dziś dzień, zaczynając jednak nie od filmów, a od okolicznych jazzbandów, w których grał na trąbce. Trzeba dodać, że poza sceną filmową, współpracował chociażby z Andreą Bocellim.

Najbardziej jednak znane są jego ścieżki do wielkich dzieł kinematografii, których soundtrack wznosił je na wyżyny. Wystarczy wspomnieć o “Dobrym, złym i brzydkim”, “Misji”, “Nietykalnych”, czy “Cinema Paradiso”.

Współpracował z największymi twórcami kinematografii: Sergio Leone, Mikiem Nicholsem, Oliverem Stonem, Johnem Carpenterem, czy Quentinem Tarantino.

Jest laureatem dwóch Oscarów, honorowego z roku 2007 oraz za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową w “Nienawistnej ósemce”.

Jego płyty sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 60 milionów.

Ennio Morricone zmarł w wieku 91 lat.

Nasza strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.